Sveiki, nolēmu izvedot rakstu par datoratkarību, lai jūs saprastu, ka ilgstoša sēdēšana pie datora tomēr ir kaitīga.
Kas notiek, ja ir sākusies datoratkarība?
Datoratkarīgie ļoti bieži uzturas virtuālajā vidē, pilnībā zaudē laika sajūtu un nesaprot kas notiek apkārt. Viņi var aizmirst, ka ir jāiet paēst, gulēt, vai nokārtot dabiskās vajadzības. Viņi izvairās no pienākumiem, kļūst nolaidīgāki skolā, kavē tikšanās, jo viņi nav spējīgi „atiet” no datora.Viņiem tas vairs nav svarīgi, jo tagad svarīgāks ir kādu nošaut vai izdarīt kaut ko līdzīgu spēlītē ar kuru viņš ir aizrāvies. Ar laiku ir grūtības sazināties ar apkārtējajiem, ja aizrāda, ka par ilgu sēž pie datora cilvēks paliek agresīvs un viņš sāk kļūt emocionālāks.
Pavadot daudz laika atkarības varā, jaunieši var pazaudēt svarīgākās lietas savā dzīvē – attiecības ar draugiem un ģimeni. Atkarības rezultātā izmaiņas vispirms rodas emocionālajā sfērā, tikai vēlāk iestājas fiziskās izmaiņas, kuras pamanāmas jau dziļas slimības gadījumā.
Kā var zināt, ka tieši Tev ir sākusies atkarība?
Šīs ir pāris populārākās pazīmes:
Cilvēks zog naudu, neēd pusdienas, lai aizietu uz kādu datorsalonu vai pērk datorspēles. Melo par savu atkarību, saki, ka neesi sēdējis pie datora, bet piemēram lasīji grāmatu. Regulāri neierodies skolā, jo izliecies slims, lai paspēlētu datoru. Strīdās ar ģimeni vai ar draugiem.Kas jādara, lai nesāktos datoratkarība?
vienoties ar cilvēku par datora laika limitu un sekot vienošanās izpildei; pārrunāt ar cilvēku par nepieciešamību saprātīgi iedalīt savu laiku; pārliecināties, ka cilvēks nesēž slepus, pa nakti vai kad pārnāk no skolas; sekot, lai tiktu ievēroti redzi saudzējošie noteikumi!Kāpēc datoratkarība ir tik nopietna?
Pārmērīga aizraušanās ar datoru visbiežāk cilvēku iespaido tieši negatīvā veidā un veicina daudz izmaiņu, kuras viņš pats var neapzināties, gan uzvedībā, gan izturēšanās veidā, gan attieksmē. Bieži vien jaunieši "ieslīkst” datorā, lai aizmirstos un kļūst nevērīgi pret apkārtējiem. No tā ciešs apkārtējie cilvēki kur ir tev blakus dien dienā, jo tā pasliktinās attiecības ar viņiem. Un ja attiecības ar ģimeni vai draugiem ir sliktas cilvēks atkal "ieslīkst" datorā, lai to aizmirstu.
Kur vērsties pēc palīdzības, ja domā, ka ir sākusies atkarība?
Lai sev palīdzētu, vispirms tas ir jāvēlas pašam. Pastāsti to saviem vecākiem, jo tieši ģimene var kļūt par Tavu lielāko atbalstu. Savukārt profesionālu palīdzību Tu vari saņemt, zvanot uz Rīgas domes Labklājības departamenta uzticības tālruni atkarību profilakses jautājumos 67037333.
Ceru, ka tas nenotiks ar jums, jo man draugam tā notika. Viņš katru dienu ilgstoši sēdēja pie datora un Xbox 360 spēlējot datorspēles, un tā viņš sabojāja mūsu draudzību.
Paldies kad lasijāt ;)