Domājams, jebkurš sporta entuziasts ir dzirdējis par krosfitu - šo jauno, solījumiem bagāto trendu, ar kura palīdzību Tu vari sasniegt to, ko citi nevar.
CrossFit - kāpēc tas sūkā. Pamatīgi.46
Iemesls #1 - treniņiem nav konkrēta mērķa.
Krosfits sola Tevi padarīt par ''vispusēji attīstītu atlētu''. Interesanti, kā viņi to grasās panākt ar haotiskiem treniņiem, kur Tev ir jāskrien, jālec, reizēm kaut kas jāpaceļ un beigās jāietwīto - yeaaaah, krosfits da best #crossfit #hardcore #beastmode #hurr durr.
Iemesls #2 - treniņiem nav nekādas struktūras vai progresijas.
Apskatīsim vienu WODu (workout of the day jeb dienas treniņu).
20x Power snatch
20x Toes to bar
20x DB thrusters
80x Double-unders
20x KB swings
Pirmkārt, kurš normāls cilvēks pilda olimpiskos vingrinājumus uz 20 atkārtojumiem!? Olimpiskie svarcēlāji šos vingrinājumus izpilda no 1 līdz 3 atkārtojumiem un viņiem kopumā noteikti ir labāka tehnika nekā krosfiteriem. Ož pēc snap city.
Otrkārt, kur ir progresija? Ja katru treniņu tiek pildīts cits WODs, kas ir tik pat haotisks kā iepriekšējais, kā lai cilvēks progresē un sasniedz kaut kādu mērķi? Ā, pareizi, krosfiteru mērķis ir būt labiem krosfiteriem.
Iemesls #3 - funkcionāla spēka solījumi.
Cik bieži esi saskāries dzīvē ar situācijām, kad Tev nepieciešams noskriet 800 metrus, uzreiz pēc tam veikt 15 drausmīgus pievilkšanās atkārtojumus un beigās mētāt pildbumbu un tās lidojuma laikā atspiesties? Izklausās ļoti funkcionāli, es ar to saskaros katru otro dienu (yea, right).
Iemesls #4 - vingrinājumu izpildes forma un traumatisms.
Kāpēc YouTube visvairāk tiek publicēti tieši krosfita feili? Jo citos sporta veidos cilvēki draudzējas ar smadzenēm. Krosfita zāles ir tā īpašā vieta, kur Tu vari droši likt uz stieņa nepiemērotus svarus, izpildīt vingrinājumus kā pagadās (lasīt - pēc iespējas stulbāk), pievilkties, šūpojoties kā šimpanzei, kā arī izdomāt ar vien jaunus funkcionālus vingrinājumus.
Iemesls #5 - 'treneru' kvalifikācija.
Kļūt par krosfita treneri ir vairāk nekā viegli. Nepieciešams iziet vien 150 stundu garus kursus (viens mēnesis) un, lūk - tagad vari mācīt citus. Balstoties uz to, ko sevī ietver krosfita treniņi (vieglatlētika, powerliftings, olimpiskā svarcelšana), treneriem vajadzētu būt ar VISMAZ 5-6 gadu pieredzi. Ar viena mēneša kursiem, šķiet, nepietiek.
Iemesls #6 - ģeniālās sacensības.
Jā, ne visi krosfiteri vēlas piedalīties sacensībās. Un tas ir ļoti labi, jo tur tiek darītas tās pašas stulbības, vienīgi ar smagākiem svariem, kas ir vēl traumatiskāk. Tomēr sacensībās novērojamās dīvainības liek aizdomāties gan par pašu krosfiteru, gan treneru, gan tiesnešu veselo saprātu. Zemāk būs redzams video, kas apliecinās manis teikto.
Iemesls #7 - kipping viss.
Šis temats tika aizskarts pie izpildes tehnikas un traumatisma, tomēr uzskatu, ka šie izgudrojumi pelnījuši būt atsevišķi. Krosfitā aktuāli šūpoties - tādat kipping pullups, kipping dips, kipping pushups, kipping muscle ups, kipping everything. Vēl viens izglītojošs video par krosfitu zemāk.
Iemesls #8 - cenas.
Labi, šoreiz es runāšu tieši, tāpēc atvainojiet par atklātību. Mēneša abonoments Latvijā - 70 EUR. Mēneša abonoments citur - 150-250$. Tātad - jūs man šito sūdu gribat iesmērēt par TĀDU NAUDU?
Nobeigumā...
Neatkarīgi no mērķiem, krosfits nav tas sporta veids (precīzāk - trends), kuru izvēlēties. Krosfits palīdz vienīgi būt labākam krosfitā. Tas nozīmē to, ka jebkuru mērķi (zaudēt taukus, audzēt muskuļmasu, kļūt stiprākam, kļūt ātrākam, kļūt atlētiskākam utt.) var sasniegt ar daudz drošākām, labākām un pārbaudītām metodēm - pietupieniem, vilkmi, spiešanu, raušanu, sprintiem un pliometriku adekvātā un strukturētā treniņprogrammā.