Izdomāju uzrakstīt par uztura bagatinatājiem, jo vasara "pludmales sezona" tuvojas un svaru zāle būs populāra gandrīz kā janvarī mēģināšu rakstīt īsi un kodolīgi, lai viegli varētu saprast ko kādam nolūkam lieto.
1. Multivitamīni jeb vitamīnu komplekss, parasti ir kopā ar minerāliem
Parasti vitamīni ir nenovērtēti un zāles eksperti dod priekšroku iztērēt naudu uz proteīnu. Vitamīni ir ļoti svarigi mūsu uzturā. Kāda no vitamīnu deficīts var novests pie slimībam, kā arī var negatīvi ietekmēt tavu treniņu rezultātus - palēnināt progresu vai pat apturēt to. Tāpat kā nepietiekams vitamīnu daudzums ir slikti pārāk liels daudzums arī nav labi, tas arī radīs negatīvu efektu.
Viens vitamīnu veids ir ūdenī šķīstošie, kurus uzņemt par daudz ir grūti, bet ir otrs veids, kuri šķīst tikai taukos K,E,D,A vitamīni. Parsvarā taukos šķīstošos vitamīnus uzņem mazāk nekā nepieciešams, bet to pardozēšana noved pie nopietnāms sekām. Ūdenī šķīstošie pāris stundu laikā var tikt izvadīti no organisma ar urīnu, bet taukos šķīstošie uzturēsies organismā ilgāku laiku. Pēc nosaukuma taukos šķīstošie var saprast, ka tie sķīst tikai taukos un uzņemot tos vajag uzņemt arī taukus. Piemēram, vienmēr pie burkānu sulas, kurā ir daudz vitamīns A iesaka pieliet olīveļļu, kas ir tauki.
2. Kreatīns
Kreatīns ir pats izpētītākais uztura bagātinātājs un par tā effektivitāti nav šaubu!
Kreatīns palīdzēs uzlabot rezultātus īsās ekplozīvās slodzēs un spēku, piemēram, sprintā vai svaru zālē. Tā effektivitāte ir pierādīta lietiejot vismaz 3g dienā - iet runa par kreatīna monohidrātu. Parasti to lieto 5g pirms vai pēc treniņa. kreatīnu labak uzņemt ar ogļhidrātiem, jo tie uzlabos uzsūkšanos.
Kreatīns ir dažādos veidos. Monohidrāts, HCl (hidrohlorīds) , Krealklyne, un citi Monohidrāts ir pats izpētitākais un noteikti darbojas - mans favorīts
Uzlādes fāze??? tā ir kad pirmās 5dienas lieto līdz 30g dienā, lai uzpildītu kreatīna rezerves un turpmāk pietiek ar 5g dienā, lai tās uzturētu. Manā uztverē, tas ir tikai marketinga triks, lai tavs kreatīns ātrāk beigtos un tu nopirktu jaunu.
Pauzes kreatīna lietošanā! Pēc katriem 2mēnešiem vajag 1mēnesi bez kreatīna. Turpretī jaunākie pētijumi liecina, ka šādas darbības nav nepieciešamas un var lietot bez pārtraukumiem. Bet kādu laiku tāpat vajadzētu atpūsties no uztura bagātinatajiem, kas būs veselīgi, gan organizmam, gan naudas makam.
3. Beta alanīns (beta alanine)
Šīs arī ir uztura bagātinātājs, kura efektivitāte ir pierādīta.
Tas palīdzēs ar anaerobās izturības rādītajiem. Palīdzēs tev zālē izspiest pāris atkārtojumus vairak nekā tu parasti vari. Kā tas darbojas ? Beta alanīns palīdz dzēst pienskābi tavā organismā. Pienskābe ir tavs ienaidnieks, kurš liek tev pārtraukt atkārtojumu. Tā dedzinošā sajūta atkārtojuma beigās, kuru vairs nevar izturēt. Beta alanīns par pāris atkārtojumiem nobīdīs šo sajūtu tālāk.
Kā to lietot? to lieto 3.2g līdz 6.4g dienā. Bet ar viņu nav tik vienkārši! no pirmās rezies efektivitāte nebūs laba, lai sasniegtu maksimālo efektu nepieciešams to lietot 4nedēļas pa 3,2g dienā un protams pēc tam turpināt.
Ar beta alanīnu ir interesanti tas, ka no viņa daudziem cilvēkiem ir tirpiņas aptuvei pēc 15-30min pēc uzņemšanas. Nebaidies ja tev viņas sākas tas ir normāli. Arī nebaidies, ja tev to nav, tavs beta alanīns nav feiks vienkārši dažiem ir dažiem nav.!
4. Arginīns
L-arginīns ir aminoskābe ko parasti lieto pirms treniņa, lai būtu labāks "pamps". Tas uzlabo asinsriti, atstās pozitivu iespaudu gan uz spēka, gan uz izturības rādītājiem. Zālē muskuļiem vairāk pieplūdīs asinis, barības vielas, skābeklis, izspiedīsies vēnas vairāk(nedaudz vairāk, nedoma ka paliksi viss vēnains )
arginīnu var sastapt dažādās formās L-arginīns, AAKG, arginīna nitrāts u.c. bet šie trīs būs populārākie un pārbaudītākie ar laiku.
Cik to ēst ? 1-5g pirms treniņa ir labi! Ja tu esi meitene vai mazāks čalis, tad paņem mazāk, ja esi 100kg, tad 3g-5g būs ok. P.S man patīks arginīns
5. Proteīns
Proteīni ir daudz un dažādi. Pats populārākais ir whey (sūkalu) kas uzsūksies ātri un 20-30g pēc treniņa būs tieši, tas kas vajadzīgs. Whey isolate (sūkalu izolāts) un hydroisolate (sūkalu hidroizolāts) atšķiras no parastā sūkalu proteīna ar to, ka tas ir vairāk attīrīts no ogļhidrātiem un taukiem, kā arī uzsūkšanās ātrums būs nedaudz ātrāks, bet izmaksas būs jūtami lielākas. arī perfekti derēs pēc treniņa. Kazeīns, ir pretējs sūkalām tas uzsūksies ļoti lēni, 6-8h un derēs uz nakti. Piena proteīns Sastāvs no sūkalām un kazeīna. Olu proteīns arī ar ātru uzsūkšanos ap 40min. derēs, ja nav proteīna pulveris, bet ir olas mājās.
Augu valsts proteīnus neizskatīšu, jo nav pilnvērtīgs aminoskābju profils. Veģitārieši sorry
6. Geineris
Geineris ir olbaltumvielu un ogļhidrātu sajaukums vienā maisā. Pēc treniņa ir nepieciešamas abas šis uzturvielas. Biežak lieto tie kuriem ir vēlēšanās uzņemt svaru un nebaudās uzņemt nedaudz lieko.
Mīnuss geineriem ir tāds, ka 90% gadījumos tur ir ātrie ogļhidrāti. Itkā nekas traks pēc treniņa, bet ne ja porcijā ir 200-250g cukura. Parasti porciju izmēri ir pārspīlēti lieli, es ieteiktu dzert pa 1/2 porcijas, šādi pietiks arī ilgākam laikam.
Manuprāt, šie uztura bagātinātāji ir paši pārbaudītākie un labākie.
Šeit nāksies apstāties, jo solīju īsumā
Ja, vajag turpinājumu vai kādu citu UB plašāk pastāstīt komentē. Turpmāk plānoju vairākus rakstus par Fitnesu, bodybuildingu un visu ap to.
Ja ir, kas ko vēlies privāti pajautāt, tad raksti vēstulē ;)
Atvainojos par gramatikas kļūdām, man ir trenera izglītība nevis latv.val skolotāja.
Uz drīzu tikšanos!