Parasti, kad mēs runājam par augsta līmeņa sportistiem, vislielākā uzmanība tiek pievērsta tam ko viņi dara uz laukuma un kā trenējas, taču, vismaz šī bloga lasītāji, zina, ka treniņi ir tikai viena lieta, kas dod rezultātu, tikpat svarīgi ir arī pareizi un pietiekoši ēst. Tieši tāpēc šoreiz neliels ieskats tajā ko ēd vadošo sporta organizāciju sportisti.
Cik daudz apēd “profiņi”?4
Sāksim ar NHL . Hokejs, protams, ir fiziski ļoti smags sporta veids, jo tas no atlēta prasa kā spēku, tā ātrumu un izturību. Spēles laikā, kā to jau ir paspējuši aprēķināt dažādas statistikas fani, piemēram, NHL līmeņa vārtsargs iztērē gandrīz vai 2500 kalorijas, tāpat viņš var zaudēt vismaz pāris litrus ūdens.
Protams, ka pie šāda režīma vajag jo īpaši sekot līdzi uzturam. Kā tad izskatās NHL hokejista uztura plāns?
Jāsāk ar to, ka, lai noturētu savu svaru, apmēram 85-90 kg smagam hokejistam diennaktī ir jāuzņem ap līdz pat 6000 Kcal (ne mazāk kā 5000). Aptuveni 50% no šī uztura ir jābūt ogļhidrātiem. Tā kā enerģijas patēriņš ir ārkārtīgi liels, tad, protams, neieslīgstot galējībās, sportistiem nav īpaša mērķa tauku daudzumam, taču uzņemto olbaltumvielu daudzums gan tiek noteikts daudzumā ap 2 gr/kg.
Ko viņi ēd? Kā stāsta NHL komandu treneri un dietologi, daudziem hokejistiem ir problēmas ar ēšanu, proti, viņi neēd pietiekošā daudzumā, citi – negatavo paši (vai viņiem nav kas gatavo), tāpēc rodas problēmas. Risinājums, ko piedāvā NHL – ēst komandas bāzēs. Pirms mačiem, piemēram, klasiska ēdienreize ir zivs/vista/steiks ar kādām piedevām. Apjomi arī nav mazi, jo steiku svars sasniedz 400 gramus.
Tāpat treneri arī norāda, ka, lai arī ēšana no spēlētāju puses brīžiem ir problēma, daudz lielāka problēma ir atrast katra spēlētāja “kaujas svaru”, kas ir jādara sezonas laikā, līdz ar to arī jākoriģē ēdienkarte, kas ne vienmēr noved pie vajadzīgā rezultāta.
Kā ir ar NBA? Patiesībā – ļoti līdzīgi. Protams, līdz 6000 Kcal dienā kurš katrs basketbolists neaiziet, bet 5000 Kcal diēta ir norma ļoti daudziem. Tāpat ir jāņem vērā, ka basketbolisti ir ļoti gari un viņu vidū ir gana daudz ektomorfu, tāpēc ļoti bieži viņu diētas nav gluži tik pareizas kā mēs būtu pieraduši redzēt. Dažādi saldumi nav nekas neparasts, taču no otras puses – pie viņu režīma tas nav arī nekas traks, ja kopumā organisms tiek nodrošināts ar visu nepieciešamo makronutrientu daudzumu.
Dažādi našķi ir arī NFL spēlētāju somās, taču viņu gadījumā tas ir ne tikai pieļaujami, bet arī nepieciešami, sevišķi spēlētājiem, kuri spēlē līnijās. Pretēji daudzu domām, līniju futbolisti nav nolikti tur tāpēc, ka viņi ir resni, bet gan viņi paši uztur šādu komplekciju, pretējā gadījumā šo futbolistu konkurētspēja strauji krīt.
Kad ir jāuztur ar enerģiju un plastisko materiālu 140 kg smags ķermenis, tad, protams, ēst vajag DAUDZ. Šajā gadījumā daudz nevis vispārpieņemtos standartos, bet gan daudz pat sportistu vidē 7000 Kcal tā ir norma. Smagākiem atlētiem, protams, vēl vairāk. Turklāt, protams, ka tas nav tikai ar burgeriem vai čipsiem panākams.Visam ir jābūt pareizam un viņu spēlei atbilstošam. 7000 Kcal PAREIZAS PĀRTIKAS! Gaļa, graudaugi, kukurūza un citi dārzeņi, neskaitām daudzums olu utt. Tas tiešām ir DAUDZ. Turklāt, geinera porcija 1000 Kcal vērtībā uz nakti – tā ir obligātā programma.
Ja iepriekš mēs runājām par to, ka sportistiem sezonas laikā ir milzīgas slodzes, daudz jāēd, lai svaru noturētu, tad pilnīgi pretēja situācija ir MLB, jeb Augstākajās beisbola līgās, kur, kā ir izpētīts, vidēji, karjeras laikā spēlētāji uzņem līdz pat 7 kg svara.
Tas ir saistīts ar spēles gaitu, jo, piemēram, iepriekš minētajos sportos enerģija no sākuma ir jāuzņem, bet vēlāk – jāpatērē, savukārt beisbolā ir iespēja enerģiju uzņemt spēles laikā… un laika patiešām ir daudz (viena mača ilgums ir ap 3h, no kurām aptuveni puse tiek pavadīta uz soliņa).
Runājot par citiem sporta veidiem, tad MMA cīkstoņi-smagsvari uzņem arī apmēram tās pašas 5000 Kcal, futbolistiem pietiek ar 3000 Kcal, tāpat klīst leģendas par peldētājiem, kuri diennaktī uzņemot 10 līdz 12 tūkstošus kaloriju. Vai tam var ticēt? Ja ņem vērā, ka peldēšana prasa ļoti lielu enerģijas patēriņu, tad, no vienas puses, tas nav nereāli, no otras – tas noteikti netiek darīts katru dienu, bet gan atsevišķā sagatavošanās posmā.
Kā uz šī fona izskatās bodibilderi? Lai arī parasti tieši bilderi ir tie, kurus asociē ar baigo ēšanu un pārēšanos, patiesībā uz profesionālo atlētu fona viņi nemaz tik tālu nav aizskrējuši 6000-8000 Kcal ir tas enerģijas daudzums, ko ar pārtiku ikdienā uzņem PRO līgas elites bodibilderis. Aptuveni tādus pašus pārtikas apjomus uzņem arī pasaules vadošie spēkavīri. Pauerlifteri, ja nu kas, uzņem vēl mazāk (4000-5000 Kcal).
Kas visiem šiem sportistiem ir kopīgs, tad tā ir starpsezona (un arī dzīve pēc karjeras beigām), proti, neesot aktīvā sportiskajā režīmā, kaloriju patēriņš ir daudz mazāks, taču ēs gribēšana – tāda pati. Kā rezultātā sportisti nereti vienkārši rij, rij, rij, kamēr paliek tādi, ka no malas nemaz neizskatās par sportistiem.
Vai tas ir daudz vai maz? Nu… atkarīgs no tā kas jūs esat, taču, piemēram, dietoloģijā ir pieņemts, ka absolūti vidējs statistiskais “parastais mirstīgais”, kurš strādā sēdošu darbu un ne ar fiziskām aktivitātēm nenodarbojas (t.i., lielākā daļa rietumu pasaules), diennaktī apēd ap 2000 Kcal (šis daudzums viņam būtu jāapēd, daudzi apēd vairāk, tāpēc paliek resni). Līdz ar to… Jā, tas ir daudz. No otras puses – ja mēs ņemam vidēju fizkultūrieti, kurš ir svara kategorijā 90-100 un diennaktī apēd ap 3000-3500 Kcal, tad… nu nemaz tik daudz tas neizskatās.
Protams, te gan vēl jāņem vērā, ka kaloriju daudzums ir viena lieta, uztura saturs – cita (kas arī ir stingri jāievēro), bet… tas viss kādam ir jāsagatavo. Lūk, tā gan ir problēma.
Iepatikās raksts? Te būs vēl, nāc un lasi: http://lielsunstiprs.com/
Seko facebook.com: https://www.facebook.com/lielsunstiprs