Kultūrisms jeb bodibildings ir daudz aprunāts, noniecināts, saulē celts sporta veids, par BB sportistiem viedoklis ir gandrīz katram, tiem kas ir attāli no šī sporta, lielākoties to noniecina, tiem kam sviedri svaru zālē nav sveši, šo sporta veidu ciena. Šis raksts veltīts tiem, kas šo sporta veidu vēl nav iepazinuši!
Ar prieku iepazīstinu - Bodibildings!
Bodibildings, kuru sauc arī par kultūrismu un atlētismu, ir sporta veids, kurā atlēta rezultātu sacensībās nosaka viņa ķermeņa proporcijas, muskulatūras reljefs un tikai kā trešais kritērijs – muskuļu apjoms, masa. Pasaulē bodibildings ir ļoti populārs sporta veids.
75 % -80 % no BB (bodybuilding) rezultātiem ir atkarīgi no uztura un tikai pārējie % no treniņiem un atpūtas. Attiecīgi Tu vari izlaist treniņu, bet nekad neizlaid ēdienreizi, lai arī ko tas maksātu un prasītu. BB mērķi sasniedzami tikai ar regulāru, ikdienas režīmu un pacietību. BB nekas nenotiek ātri – reālas izmaiņas sāk parādīties tikai pēc kādiem 6 mēnešiem. BB nav tā, ka 1. nedēļā iemācies braukt ar moci un 2. nedēļā jau dabū kaifu no braukšanas./Raimonds Priede-Baņģieris/
Uztura bagātinātāji - uzturvielu bagātinātāji un diēta ir neatņemama šī sporta veida sastāvdaļa, taču bieži vien tiek jaukti divi dažādi jēdzieni - proteīns un steroīdi.
Proteīns = Olbaltumvielas, muskuļu ķieģelīši, kas atrodami daudzos pārtikas produktos - gaļā, zivis, piena produkti, olas. Burkās nopērkamie pulverīši principā ir tas pats. Protams, arī proteīnu var klasificēt kā ķīmiju, jo tomēr tas ir mākslīgi gatavots preparāts, bet kā? Šeit izveodosim mazu atkāpi
Kā iegūst sūkalu proteīnu?
Sūkalu proteīns ir sadarbības produkts siera ražošanas procesā. Tad nu apskatīsim nedaudz tuvāk kā to iegūst:
1. Svaigs piens ir pārbaudīts, ko apstiprinājusi kvalitātes nodrošināšanas speciālisti.
2. Kazeīna olbaltumvielas, kuras ir radnieciskas Latvijā populāram piena produktam-biezpienam un piena tauku daļas, ir nodalītas, lai ražotu sieru.
3. Atlikušo šķidrumu sūkalas iet caur virkni smalku, speciālu filtru, lai atdalītu sūkalu olbaltumvielu daudzumu no laktozes un citu sastāvdaļu šķidro sūkalu.
4. Koncentrēts šķidrums sūkalu nonāk jonu apmaiņas kolonnās, lai turpinātu koncentrēt un attīrīt sūkalu proteīnu. Jonu apmaiņas process ir maigs un tas nenojauc sūkalu proteīna struktūru.
5. Tālāk, produktu ievedot žāvēšanas tornī, lai –izņemtu- ūdeni.
6. Pēdējais solis ir tīru sūkalu proteīna izolāts pulvera veidā, kuru iepako dažādu izmēru konteineros (burkās), ja nepieciešams pievieno garšas.
Tātad proteīns = olbaltumvielas = NAV steroīds!
Kas attiecas uz steroīdiem, tad to lietošana ir vesela zinātne un lai saprastu, kas, kad un kā jālieto ir jākonsultējas ar speciālistiem vai mēnešiem jāpēta literatūra, lai nesabeigtu sev organismu.
Anaboliskie steroīdi ir sintētiski medikamenti, kas ir līdzīgi vīrišķajiem hormoniem, piemēram, testosteronam. Tos var lietot orālā veidā, krēma veidā ieziest ādā vai injicēt. Jēdziens „anabolisks” nozīmē to, ka šīs zāles palīdz palielināt muskuļus, visbiežāk neparasti ātri. Ārsti bieži šos steroīdus izraksta AIDS pacientiem un citiem, kas cieš no muskuļu masas zuduma. Tāpat tie bieži tiek izrakstīti vīriešiem ar aizkavētu pubertāti vai citām slimībām, kas saistītas ar testosterona trūkumu organismā.
Treniņi – Tie ir daudz uz dažādi, ir grūti par aptvert cik daudz dažādus vingrinājumus, dažādos veidos var izpildīt ar hantelēm.
Ja runājam par BB, tad katram sportistam ir sava, individuāli veidota treniņu programma, kas vislabāk darbojas tieši viņam, jo katrs mēs esam unikāls, atliek tikai „atdot visu sevi” treniņos!