Mēs visi ejam gulēt, bet patiesībā mēs tik maz zinām par miegu un, kas notiek tā laikā. Visiem ir risks piedzīvot kaut vienu no šiem traucējumiem, un es domāju, ka daļa spoku ir tos pieredzējuši. Dalieties ar savu pieredzi komentāros.
Biedējošākie miega traucējumi.29
Pseidoinsomnia jeb ‘’neīstais bezmiegs’’. Daudzi no mums ir pieredzējuši tā saucamo klasisko bezmiegu, naktis, kad nevari aizmigt un tā vietā pavadi stundas grozoties gultā līdz pienāk laiks celties un doties uz darbu vai skolu sliktā garastāvoklī un pārgurušam. Tie, kas cieš no pseidoinsomnijas, domā, ka viņiem ir klasiskais bezmiegs, bet patiesībā viņi redz ļoti dzīvus sapņus, kuros viņi nevar aizmigt. Tā vietā, lai pamostos atpūtušies, viņi domā, ka visu nakti pavadījuši nomodā. Bieži vien tas tiek atklāts ar partnera palīdzību, kurš var apliecināt, ka cilvēks patiešām bijis aizmidzis. Miega zāles šeit nelīdz, jo cilvēkam nav problēmu aizmigt, lielākā daļa tiek izārstēti pēc diagnozes noteikšanas, saņemot cita veida medikamentus.
Vai tu bieži pamosties ar sāpēm sejā vai nenormālām galvassāpēm? Vai ievēro, ka kāda daļa no taviem zobiem paliek plānāka vai parādās plaisas? Visticamāk tu ciet no bruksisma, traucējuma, kurš liek tev miegā griezt zobus. Zāļu nav, bet simptomātiski to var risināt ar botoksa injekcijām vai zobu sargiem, ko izmanto sportisti.
Eksplodējošās galvas sindroms. Tas nav jāuztver tik burtiski kā tas izklausās, tie, kam ir šis sindroms dzird apdullinošas skaņas, kuras strauji viņus pamodina. Tās var būt eksplozijas skaņas, skaļš pērkons utt. Tās eksistē tikai šī cilvēka prātā. Cilvēks necieš no fiziskām sāpēm, bet daudziem attīstās bezmiegs, jo viņi baidās iet gulēt un dzirdēt šīs skaņas atkal.
Ēdējgulētāji regulāri dodas uz virtuvi pēc kāda našķa nakts vidū un nekad to neatceras. Biežāk slimība sastopama sievietēm un tās biežāk dodas pieēsties, teju katru nakti, tas var notikt pat 6-8 reizes vienā naktī. Dažreiz cilvēks pagatavo visu maltīti un apmēram trešdaļa nodara sev pāri, to darot (apdedzinās, iegriež sev ar nazi utt.). Lielākā daļa maltīšu gan liekas pagalam dīvainas, cilvēks var ēst dzīvnieku barību, jēlu gaļu, vai ar rokām stūķēt mutē malto kafiju.
Pēkšņās Negaidītās Nāves Sindroma gadījumā jauns, veselīgs cilvēks aiziet gulēt un vairs nepamostas. Tas ir gluži tāpat kā ar Zīdaiņu Pēkšņās nāves sindromu, jaunais cilvēks nomirst miegā bez nekāda atklājama iemesla. Daži pētījumi parāda, ka biežāk tas notiek ar Āzijas izcelsmes jauniem vīriešiem, un cits pētījums norāda, ka biežāk tas notiek arī ar tiem, kas patērē pārāk daudz ogļhidrātiem bagātu pārtiku tieši pirms došanās gulēt.
Cilvēkiem ar REM slimību jeb mēnesserdzību, trūkst šo muskuļus paralizējošo vielu, lai viņi būtu mierīgi sapņu laikā. Viņi kustina ektremitātes, runā, kliedz, sit un grūsta blakusguļošo partneri vai blakus esošos objektus, pat lec ārā no gultas un sāk staigāt vai skriet miegā. Tas parasti tiek diagnosticēts, kad cilvēkam pašam vai viņa tuvākajiem draud briesmas tikt fiziski ievainotiem. Cilvēki var gadiem runāt, raustīties sapņu laikā pirms viņi sāk pilnu darbību savu sapņu laikā. Man arī ir stāsts par šo. Man to pastāstīja laba draudzene. Saskaņā ar viņas mammas vārdiem, viņa esot ar atvērtām acīm nokāpusi lejā no otrā stāva, iedevusi mammai televizora pulti un teikusi, lai aizslēdz vārtus, jo šonakt nozags mašīnu. Tad, neatbildējusi ne uz kādiem jautājumiem, pagriezusies un aizgājusi atpakaļ uz gultu. Meitene pati to neatceras, jo bija aizmigusi.Spocīgi.
Cilvēki ar ‘’Nakts terora” sindromu redz daudz šausminošākus sapņus par parastiem murgiem un viņus nav iespējams uzreiz pamodināt. Pat ja tu mēģināsi pamodināt kādu, kas cieš no šī miega traucējuma, šausminošais sapnis turpināsies vismaz divdesmit minūtes. Iedomājies savu ļaunāko murgu, bet demit reizes spēcīgāku un dzīvāku un tu nespēj pamosties.... Ir teorija ezorētikā, ka šis sindroms bieži piemeklē tos cilvēkus, kas iepriekšējā dzīvē miruši traģiskā, ilgā un sāpīgā nāvē un bijuši pie pilnas apziņas tās laikā. Tagadējā dzīvē viņi to atceras miegā.
Kad tu esi aizmidzis un sapņo, tavas smadzenes iztrādā speciālas vielas, kas attur tavu ķermani no kustēšanās, lai tu nemētātos apkārt miegā un nenodarītu sev pāri. Tie, kas cieš no miega paralīzes, vai nu kļūst paralizēti pirms viņi aizmieg vai arī nevar pakustēties pēc pamošanās. Tam bieži vien klāt nāk arī šausminošas halucinācijas – cilvēks redz dēmonus vai svešas personas savā istabā, vai arī izjūt pieskārienus vai dzird kādu sevi saucam. Tas var ilgt no dažām sekundēm līdz pat stundai. Arī es esmu to pieredzējusi, bet, paldies dievam, bez halucinācijām. Tas biežāk piemeklē cilvēkus, kas guļ uz muguras.
Seksomnijai var būt vairākas kategorijas.
1. 1. Kaitinoša, bet ne bīstama, skaļi sekusāli vaidi, mēģinājumi atbrīvoties no apģērba un seksuālu frāžu murmināšana.
2. 2. Kaitinoša un potenciāli sev bīstama, viss, kas pirmajā punktā, plus aktīva darbība, kas bieži vien ir tik agresīva, ka var beigties ar lauztiem kauliem un pat apsūdzībā par uzbrukumu.
Daudziem cilvēkiem, kuriem ir seksomnija, ir arī citas psihiatriskas problēmas un simptomi bieži vien tiek ārstēti ar psihotropajiem medikamentiem.
Viens no visbiežāk sastopamajiem miega traucējumiem ir Obstruktīvā Miega apneja (elpošanas pārtraukšanās), kas arī ir epizodes, kad cilvēks miega laikā uz īsu brīdi pārstāj elpot. Vismiežāk tas notiek ar cilvēkiem, kuriem ir liekais svars, alkohola vai miegazāļu lietotājiem un tiem, kuri guļ uz muguras. Bieži to pavada arī krākšana. Bieži vien šis stāvoklis paliek nediagnosticēts. Kā jau minēju, simptomi ir skaļa krākšana, galvassāpes un nogurums no rīta, kad nogulēta visa nakts. Miega apneja ir bīstama pat par sevi, bet tā arī palielina augsta asinsspiediena, sirdlēkmes, insulta un vēža risku.