Tā nu ir sanācis, ka dažādu apstākļu dēļ pēdējā laikā visi mani raksti ir par treniņiem un ar to saistītajām lietām, tad neatkāpšos no šīs tēmas un paturpināšu daudziem aktuālo, sāpīgo, vai, gluži otrādi, ļoti patīkamo sporta uztura tēmu.
Par to, kas ir sporta uzturs kā tāds rakstīju jau kkur pirms kāda pus gada, ik pa laikam, atmiņas atsvaidzināšanai un smadzeņu skalošanai, to nācās arī pacelt uz augšu. Šoreiz gribētu dalīties pārdomās par to cik vajadzīgi ir visi pulveri. Visi slēdzieni un tēzes ir balstītas tikai uz personīgo pieredzi un pārbaudītiem zinātniskiem faktiem.
PIRMS LASĪSIET TĀLĀK OBLIGĀTI IEPAZĪSTIETIES AR ŠO RAKSTU:
http://www.spoki.lv/sports/Par-uzpustajiem-muskuliem-un-ne-tikai/470341
Uzreiz ir jāsaka, ka sporta uzturs jebkurā gadījumā ir tikai uztura bagātinātājs. BAGĀTINĀTĀJS – tas arī nozīmē, ka tas tikai bagātina uzturu un nekādā gadījumā to neaizstāj. Visam pamatā ir sabalansēta, pilnvērtīga, kvalitatīva PAIKA! Ja tādas nav, tad var ēst kaut vai visus pulverus un uzreiz, bet efekts, labākajā gadījumā, būs minimāls. Uztura bagātinātājs ir tikai palīgs, lai aizpildītu kaut kādu "robu" ikdienas ēdienkartē.
Daudzi iesācēji un tie, kas nemaz neiet uz zāli propogandē viedokli, ka bez "pulveriem no lielajām burkām" iegūt vērā ņemamu muskulatūru nav iespējams tas viss ir ķīmija utt. Par ķīmijas aspektu jau rakstīju iepriekš un vairakkārt, par nepieciešamību uzrakstīšu tagad: pēc būtības uztura bagātinātāji NAFIG NAV VAJADZĪGI, taču ar piebildi, ja jūsu uzturs ir ideāli sakārtots gan pēc satura, gan pēc uzņemšanas laikiem utt. Absolūtajam vairākumam no zāles apmeklētāju gan tā nav, tāpēc uztura bagātinātāju lietošanai ir jēga, taču ne tik liela kā daudzi domā. Ja līdzekļi ir ierobežoti, tad labāk pa tiem 15 Ls, kas tiek iztērēti apšaubāmam UB, iegādāties gaļas gabalu un dažas biezpiena paciņas.
Tad kāpēc cilvēki lieto šo papilduzturu, zinot, ka pārāk lielas jēgas no tā nav? Lieta tāda, ka ne visi to zina... un otra lieta ir reklāma. Kad kāds Mr.Olympia uzvarētājs vai fināla dalībnieks stāsta: "No rīta es apēdu šito pulveri, pēc stundas izdzeru šito, tad vēl to un vēl to...", cilvēki redz lielu onkuli un tic tam, ka viņš savus muskuļus ir ieguvis tieši lietojot uztura bagātinātājus, turklāt konkrētas firmas, kurai visi produkti ir labi (no personīgās pieredzes – tā nav. Katrai firmai ir kāds ejošais produkts, pārējie ir tikai, lai būtu pilna UB līnija. Labs UB komplekts ir jākomplektē no dažādām firmām.). Parastais iesācējs jau nemaz nenojauš, ka visi šie lielie atlēti primāri izmanto androgēnos anaboliskos asteroīdus (spēcīgas ietekmes hormonālos preparātus) vairāku gadu garumā un tāpēc ir tik lieli, nevis dēļ sūkalu proteīna.
Protams, ir arī objektīvi iemesli, lai lietotu sporta uzturu. Ērti – piekritīsiet, ka izdzert 500ml garšīga piena kokteiļa ir patīkamāk nekā uzreiz pēc treniņa sevī bāzt 6-10 cieti vārītas olas. Lēti – lai arī daudziem šķiet, ka sporta uzturs ir dārgs, patiesībā, ja sarēķina cenas alternatīvai pārtikas izteiksmē, tad tas sanāk daudz lētāk, sevišķi ja runā par gadījumiem, kad sportistiem vajag augstas kvalitātes produktus (pirmssacensību posmā).
Tāpēc, ja esi izdomājis/izdomājusi sākt trenēties, tad nekoncentrējies uz uztura bagātinātājiem, bet sakārto esošo uzturu un, kad būsi patrenējies kādus mēnešus 6 un sapratis kādu uztura elementu trūkst, tad vari arī domāt par uztura bagātinātājiem. Lai vai kā jautājums paliek atklāts – KO PIRKT?
Daudzi uzskata, ka būtu jāsāk ar vitamīniem un uztura bagātinātājiem priekš locītavā, bet nu es pats tam negribētu piekrist, jo labāk uzreiz ir pirkt komplektu – gan vitamīnus un locītavu formulas un zivju eļļu, gan proteīnu un kreatīnu. Kāpēc tieši šos? Gluži vienkārši tāpēc, ka tas ir viss, kas reāli strādā.
Ar vitamīniem un locītavu uztura bagātinātājiem viss, laikam, būtu skaidrs. Vitamīnus vajag, vajag daudz vairāk nekā parastam cilvēkam, tāpēc ir jāpērk tabletes/kapsulas (lai gan, tīri teorētiski, labāk būtu uzņemt vitamīnus no normālas pārtikas, taču tas nav iespējams bieži vien), bet locītavas, lai arī gados 16-25 liekas, ka viss kārtībā, 40 gados, ja būsiet lietojuši tagad glikozamīnu un zivju eļļu (tās iedarbība gan ir plašāka), piemēram, locītavas jums teiks paldies.
Ja runā par olbaltumvielu pulveri, tad tie ir dažādi – olu, sojas, sūkalu, kazeīna kompleksais. Priekš iesācēja labāk(&lētāk) būtu pirkt komplekso, jo tajā olbaltumvielas ir ar dažādu uzsūkšanās ātrumu, kas nodrošina muskuļus ar vajadzīgo "būvmateriālu" ilgākā laikā. Protams, ja ir vairāk naudas var pirkt 2 pulverus – sūkalu (ātrais) un kazeīna (lēnais), bet nu tas jautājums jau ir no citas operas.
Šajā pat sadaļā var piemest arī geineri, kas ir olbaltumvielas+ogļhidrāti, tb pulveris priekš cilvēkiem, kam ir ātra vielmaiņa un grūti uzņemt svaru (tiem, kam šādu problēmu nav ir stipri jāpadomā vai dzert geineri). Tāpat, lai sanāktu lētāk var pirkt atsevišķi olbaltumvielu un atsevišķi ogļhidrātu pulverus (lētākais – vīnogu cukurs=dekstroze=glikoze) un sataisīt geineri pašiem.
Kreatīnas – tas atbild par enerģijas atjaunošanos, kā arī aiztur ūdeni, palielina izturību. Strādājot svaru zālē tas ir ļoti būtiski, jo atjaunošanās laikā arī aug muskuļi un enerģijas un izturības rezerves arī ir vitāli nepeiciešamas.
Vēl strādājoša lieta ir pirmstreniņu formulas, taču tās, manuprāt, nav iesācējam nepieciešamas, jo tas ir tikai neliels impulss, lai grūtā brīdī sevi piespiestu trenēties, nevis regulārs pasākums. Personīgi es tos lietoju ļoti reti un arī tikai pirms smagajiem treniņiem (mugura, kājas).
Tas arī viss. Tauku dedzinātāji, aminoskābes, N.O., Testesterona būsteri... ja man jautātu vai no viņiem ir jēga, tad es atbildētu IR, bet ja jautājums būtu "vai tie ir jāpērk?", atbilde būtu – tas absolūti nav obligāts un nepieciešams pasākums.
Piemēram, 1 aminoskābju deva ir kādi 5 grami (par piemēru ņemu BCAA) maksā 15 santīmi, jebšu 5 santīmi gramā. 1 deva Whey proteīna maksā 0.66 santīmi, bet gramā – 2.5 santīmi. 2 reizes lētāk! Turklāt, cenas, kuras es ņēmu aprēķinos ir lētā gala produktiem, dārgā gala variantiem starpība ir vēl lielāka. Un atgādināšu, ka BCAA ir tikai 3 veidu aminoskābes, kamēr Whey proteīnā – visas 8.
Tauku dedzinātāji – faktiski šie preparāti neko nededzina vienkārši dod vairāk enerģijas, uzbudina nervu sistēmu, lai cilvēks varētu intensīvāk sportot un tādā veidā izlietot savas enerģijas(tauku) rezerves. Tāpat tie dod labi ja 10% no visa panāktā rezultāta (no 10 nomestajiem kilogramiem tikai 1 būs pateicoties fat burner'im).
Ne tik sen bija populāri efedrīna preparāti, bet tagad tie ir aizliegti kā dopings un sportistiem legāli nav pieejami.
Nobeigumā vēlreiz gribētu atgādināt, ka sportistiem un sportot gribētājiem nevajag ieciklēties uz uztura bagātinātāju lietošanu un aklu paļaušanos uz tiem, jo pamatu pamats tāpat ir pamatuzturs. Tāpat kā, ja nav gaidīto rezultātu, nevajag meklēt vainu pulveros, bet gan ir jāpārskata treniņi un pamata ēdienkarte.
Liela daļa svaru zālē ierauga kādu lielu, spēcīgu atlētu, kurš pirms vai pēc treniņa (vai arī treniņa laikā) izdzer kādu izšķīdinātu pulveri un grib iegādāties tieši tādu pašu, jo, redz "viņš ceļ, tātad tas ir kaut kāds brīnumpreparāts!". Patiesībā tas ir ilgu treniņu, pareizas un pilnvērtīgas ēšanas, kā arī atjaunošanās jautājums.
Cilvēki redz lielu pulvera burku un "noveļ vainu" uz to, nevis paskatās spogulī... .