Tev šokolāde ir? Ievārījums? Končas? Cepumi? Tā gribas kaut ko saldu!
Kādēļ mums kārojas saldumi?
Zinātnieki min, ka vēlme apēst ko saldu cilvēkiem ir dabiska. Jau zīžot mātes pienu, kurš ir salds, mūsu apziņā nostiprinās viedoklis, ka tas, kas ir salds, nav bīstams. To gan nevar teikt par citām garšas sajūtām. Cilvēkam jau ģenētiski ir iedzimta piesardzība pret skābumu, rūgtumu un sīvumu. Tādā veidā tiek nodrošināta dabiska organisma aizsardzība. Sajūtot skābu, rūgtu vai sīvu, smadzenēm tiek sūtīts brīdinājuma signāls: „Spļauj ārā! Šī barība var būt indīga.” To, kas ir salds, mūsu smadzenes par organismam bīstamu neuzskata, tādēļ saldumi tiek patērēti bez lielas piesardzības.
Atkarība no saldumiem?1
Faktori, kas veicina vēlmi pēc saldumiem: Ēst saldumus mazās un saprātīgās devās nav nekas slikts. Tomēr bieži vien kāre pēc saldumiem ir pastiprināta. Ārsti un uztura speciālisti min dažādus iemeslus:
Maza fiziskā slodze. Katrā vecuma posmā cilvēka organisms pieprasa noteiktu fizisko noslodzi. Ja fizisko aktivitāšu ir mazāk, kā nepieciešams, cilvēka pašsajūta pasliktinās, un, lai to uzlabotu, tiek meklēts kāds gardums.
Cits, visbiežāk sastopamais iemesls pastiprinātai kārei pēc saldumiem ir stress, kuru tādā veidā cenšamies pārvarēt jeb apēst.
Saldumi tiek meklēti arī tad, kad ir kādi pārdzīvojumi, fizisks nogurums, bēdas, ir garlaicīgi vai vienkārši slikts garastāvoklis. Labāks līdzeklis omas uzlabošanai noteikti būtu kāda nodarbe, kas sagādā prieku un uzlabo labsajūtu. Kādam tā ir laba grāmata, kādam filma, bet vēl kādam citam - pastaiga.
Ļoti bieži saldumu kāres iemesls ir nesabalansēts uzturs. Organismam trūkst kāda no uzturvielām, viņš to dara zināmu, bet mēs, nesaprotot organisma signālus, iztulkojam to kā vēlmi pēc saldumiem.
Sievietēm pastiprināta kāre pēc saldumiem saistās ar ikmēneša ciklu. Ļoti daudzas sievietes pie salduma kārbas ķeras pirms mēnešreizēm vai to laikā. Viens no iemesliem saldumu kārei šajā laikā varētu būt izjaukts estrogēnu (sievišķības hormonu) un progesterona (grūtniecības hormona) līdzsvars. Šajā gadījumā uztura speciālisti iesaka uzturā lietot pilngraudu izstrādājumus, sasmalcinātas linsēklas, pārtiku, kas satur vitamīnu B6, piemēram, kviešu dīgstus, banānus, kartupeļus, riekstus, sarkano papriku un visa veida kāpostus.
Ieteikumi, kā tikt galā ar pārāk lielu kāri pēc saldumiem Mēs visas vēlamies būt veselas un skaistas. Neliels un saprātīgs saldumu patēriņš ikdienā mums ir uzmundrinājuma un labsajūtas avots. Tomēr, ja liekas, ka patērēto saldumu daudzums nodara ļaunu tavai veselībai, jādomā, kā saldumu kāri mazināt. Daži ieteikumi:
Ēd regulāri. Vislabāk ieplānot sev trīs galvenās ēdienreizes un 2 nelielas maltītes, kurās apēd kādu augli vai dārzeni. Bieži vien tieši bads it tas, kas rada vēlmi apēst ko saldu. Brokasto. Brokastis ir ļoti būtiska ēdienreize, jo tieši brokastīs tu uzņem enerģiju visai dienai. Brokastīs ieteicams apēst kaut ko no augļiem, piena produktiem vai graudaugiem. No brokastu pārslām, lielā cukura daudzuma dēļ, gan jāatturas. Vari pati pagatavot veselīgu musli no auzu pārslām, žāvētiem augļiem, riekstiem utt. Lieto garšvielas. Koriandrs, kanēlis, muskats, krustnagliņas un kardamons mazina kāri pēc saldumiem.
Sporto. Regulāras fiziskas aktivitātes novērš domas, sniedz labsajūtu un vēlme pēc saldumiem mazinās.
Aizvieto saldumus ar produktiem, kas ir saldi , bet nesatur saharīnu, piemēram, ēd medu, žāvētus, kaltētus vai svaigus augļus. Augļi un ogas ir mūsu organismam nekaitīgie saldumi- tie ir bagāti ar uzturvielām, tie ir lielisks dzīvo fermentu un antioksidantu avots imūnsistēmas stiprināšanai un enerģijas līmeņa celšanai.
Nogaidi , kad pēkšņi sajūti vēlmi apēst ko saldu. Bieži vien pēc minūtēm 20 tā pāriet pati no sevis. Ja tā nenotiek, neliedz sev prieku apēst kaut ko gardu, bet ēd lēnām, izbaudot šo mirkli, kā arī jau iepriekš samazini saldumu daudzumu. Dzer daudz ūdens. Reizēm kāre pēc saldumiem tiek sajaukta ar vēlmi padzerties.
Lieto produktus vai uztura bagātinātājus, kas satur hromu, mangānu un magniju . Šo trīs minerālvielu trūkums organismā izraisa alkas pēc cukura, kā aricukura līmeņa nelīdzsvarotību asinīs.
Atrodi citus veidus, kā sevi palutināt! Bieži vien mēs šokolādes tāfelīti vai torti iegādājamies ar mērķi kaut ko nosvinēt- sevi atalgot, palutināt vai pažēlot. Pasēdi, padomā, kas vēl bez saldumiem tevi iepriecina, saraksti to uz lapiņas un nākamreiz, kad jutīsi vēlmi sevi iepriecināt vai pažēlot, ieskaties tajā!