Kādu dzērienu izvēlēties?
Ūdens: Visizplatītākais, lētākais un labākais vieds, lai veldzētu slāpes, ilgstošas slodzes laikā ir ik pēc 10-20 minūtēm uzņemt 150-350ml ūdens. Minerālūdens ir labākais ūdens rezervju un elektrolītu atjaunotājs, ja slodze nepārsniedz stundu.
Tomēr kā mīnusu varu minēt, ka ne visiem garšo tīrs ūdens un daudzi cilvēki būs pārtraukuši dzer ūdeni vel pirms pilnībā būs atjaunojuši zaudēto ūdeni.
Sporta Dzērieni: Šos dzērienus varam iedalīt trīs apakšgrupās
Izotoniski - dzēriena sastāvā ir līdzīgs elektrolītu* un cukura līmenis kā cilvēka organismā * 6-8 g cukura uz 100g
Hipertoniski -dzēriena sastāvā ir lielāks elektrolītu un cukura līmenis kā cilvēka organismā 8g + uz 100g
Hipotoniski - dzēriena sastāvā ir mazāks elektrolītu un cukura līmenis kā cilvēka organismā mazāk par 6g uz 100g
elektrolīti : minerālvielas kā kalcijs, kālijs, nātrijs, hlorīds, magnijs un fosfors. Tie piedalās nervu impūlsu vadīšanā un novērš koncentrācijas zudumu un fizisko spēju zaudēšanu.
Organisma cukura līmenis - vidējais cilvēka cukura līmenis ir 5.5-6 mmol/l vai arii 100mg/ decilitru.
Katrs sporta dzēriens ir savādāks un ne vienmēr tas dod to, kas mums patiešām ir vajadzīgs. Daudzi uztura speciālisti man piekritīs, ka sporta dzērieni dod savu labumu, ja intensīva fiziskā slodze pārsniedz stundas robežu. Pēc šī laika organismā pastiprināti izsīkst glikogēna (cukura ) rezerves, elektrolīti un izsviedrētais ūdens, ko var atjaunot ar sporta dzērienu, kas ir hipertonisks. Tomēr, ja mērķis ir ūdens uzņemšana, tad hipertoniskais dzēriens nebūt nav tas labākais variants it īpaši, ja slodze ir neliela un mērķis ir veldzēt slāpes, jo dzēriena sastāvā ir lielāks cukura līmenis kā organismā, kas līdz ar to aizkavēs ūdens apsorbāciju un ūdens un sāļu atjaunošana nenotiks tik ātri. Jums gribēsies dzert vēl un vēl, jo slāpes netiks remdinātas tik ātri kā dzerot minarālūdeni, turklāt dzēriena sastāvā ir liels cukura daudzums, kas dos enerģijas lādiņu tikai uz īsu brīdi. Izklausās ideāli priekš sporta dzērienu ražotājiem, jo sporta dzērieni nav no tiek lētākajiem, bet, ja tomēr esi aktīvs sportotājs, tad šāda veida dzēriens var palīdzēt atjaunot enerģijas krātuves ar pāris ātrajiem ogļhidrātiem.
+ iedarbīgs, ja intensīva slodze pārsniedz 90 minūtes, atjaunojot zaudētās cukura rezerves.
- augsts cukura līmenis, pie mērenas un zemas slodzes, kā arī ikdienā var dot pretējo efektu
- neveicina ūdens atjaunošanos ķermenī
- īpaši bērniem var pat radīt aptaukošanos ( veiktie pētījumi liecina, ja katru dienu dzeru hipertonisku enerģijas vai sporta dzērienu gada laikā pētījuma dalībieki pieņemtos par 1,5-3kg)
- cena neatbilst rezultātam
Hipotoniskie dzērieni: Powerade Zero 0 kalorijas 0 cukura 0grami sāls - Šāds zilganas iekrāsas dzēriens tiek saukts par sporta dzērienu, kam būtībā nav nekāda uzturvērtība. Īpaši ja esi aktīvs sportists, kuram treniņi ir pari 90minūtēm un ir nepieciešams uzņemt zaudētos cukurus.
+ dzērienam ir zemāks cukura līmenis, kā orgnismam, tātad tas ir labs slāpju veldzētājs un ūdens rezervju atjaunotājs.
- nesaskatu viņā neko vairāk par iekrāsotu, dārgu ūdeni.
Izotoniskie pulveri un dzērieni : Šie dzērieni un pulveri varētu būt optimālākais variants, ja tomēr esiet iecienijuši sporta dzērienus, jo šeit mēģināts sabalancēt cukura līmeni un elektrolītu daudzumu atbilstoši mūsu organisma prasībām, turklāt daudzos dzērienu pūlveros nav pievienotas krāsvielas, konservanti un palielināts cukura daudzums.
+ sabalancēts dzēriens vidējam aktivitātes līmenis
+ pētījumi liecina, ka no visiem šiem dzērieniem, tieši izotoniskie ir devuši vislielāko ieguldījumu atlētu snieguma uzlabošanā.
- pētījuma rezultāti gan nav tik pārliecinoši, lai liktu man izvēlēties sporta dzērienu, lai uzlabotu savu sniegumu vai remdētu slāpes
- bieži vien tie neadekvāti dārgi atiecībā pret to, ko viņi var dot atlētiskā snieguma uzlabošanai.
Ko es izvēlos?
Minerālūdeni ar pievienotu pašu taisītu zapti.
+ lēti
+atjauno ūdens zudumus daudz lābāk kā sporta dzērieni
+ minerālūdens atjauno elektrolītus
+ zapte iedot nedaudz cukuru enerģijai
- pēc smaga treniņa viss zaptes ūdens izdzers, jo treniņbiedriem viņs arī garšo
- atsevišķi jāuzņem olbaltumvielas un jāuzņem ātrie ogļhidrāti atjaunojot glikogēna rezerves
Sulas: Sulas var būt vitamīniem un minerāliem ļoti bagātas, bet tās noteikti nav labākais veids, lai atjaunotu izsvīsto ūdeni, jo tajā esošais augļu cukurs, jeb fruktoze palēlina ūdens absorbāciju un rezervju atjaunošana nenotiek tik ātri. Sula pati par sevi ir kalorijām bagāts ēdiens.
Kafija un Tēja: Būtībā abi šie dzērieni ir sabotieri, jeb diurētiķi, kas nozīmē, ka viņi liek nierēm izdzīt ūdeni no asinsrites sistēmas, kaut gan gremošanas sistēma uzsūc izdzerto tēju vai kafiju. Ja Tu pievieno pienu vai cukuru, tad ūdens uzsūkšana tiek palēlināta vēl vairāk. Tā kā padomā pirms dzer tēju, lai remdētu slāpes. Par vienu galu iekšā, par otru ārā.
Alus : Alus var būs īpaši labs pēc spēles, ipaši, ja esi skatītājs, bet ne sportists. Alkahola ietekmē organisms dehidrējas, tomēr alū ir arī daudz labās vielas. Tas ir kalorijām bagāts un var atjaunot tavas cukura rezerves gaismas ātrumā.
Drīzmumā vēl dauz interesanti raksti, ja interesē, tad seko draugiem.lv !http://www.draugiem.lv/newlifeprofit/
Raksts pārbublicēts spokos pēc drauga lūguma, kas ir autors šim rakstam !
Ideāls protīna avots !
Ēst vai neest pēc 18:00 ?
http://www.draugiem.lv/newlifeprofit/