Spēkavīri demonstrē šķietami pārcilvēcisku spēku, pie tam pamanās to apvienot ar izturību un ātrumu.
Aiz spēka robežām...spēkavīru sports.4
Spēkavīru sports ir patiešām apbrīnojams. 450kg vilkme no zemes un 180kg baļķa spiešana virs galvas ir vairumam nesasniedzami spēka rādītāji, tomēr spēkavīru pasaulē tā ir ikdiena. Baisi, vai ne?
Šajā rakstā apskatīsim visu, kas tev būtu jāzina par spēkavīru sportu. Iekārtojies ērtāk, ieslēdz Skyforger un sāc lasīt!
Maksimālais spēks un atkārtojumu spēks.
Spēkavīriem ir nepieciešams ne vien maksimālais spēks uz 1 atkārtojumu, bet arī atkārtojumu spēks (līdz pat 10-12 reizēm). Te nebūs liels svars un maz atkārtojumi vai mazs svars un daudz atkārtojumi. Te būs liels svars un daudz atkārtojumi.
Spiešana virs galvas.
Atšķirībā no powerliftinga, spēkavīriem apbrīnojams spiešanas spēks ir jāiegūst pozīcijā virs galvas. Tā kā spēkavīru sportā galvenais svaru ir pārvietot virs galvas un nofiksēt elkoņus, izpildes tehnika mazliet atšķirās no standarta kultūrisma tehnikas. Lai objektu pārvietotu tur, kur tam jābūt, tiek pieslēgtas kājas (push press vai jerk) - šādā veidā iespējams izmantot lielāku svaru nekā klasiskajā spiešanā, kur kājas netiek izmantotas.
Spēka rādītājs - vismaz 1x savs svars uz vairākām reizēm.
Vilkme no zemes.
Spēkavīru sportā vilkmei ir, manuprāt, vislielākā nozīme. Ļoti bieži sacensībās par svaru tiek izmantotas riepas, kas stieni novieto augstāk nekā tad, ja tiktu izmantotas parastās ripas. Tātad jāsaprot, ka jātrenē ir ne vien vilkme no grīdas, bet arī rack pulls jeb vilkme aptuveni ceļu augstumā.
Spēka rādītājs - vismaz 2x savs svars uz vairākām reizēm.
Pietupieni.
Lai arī pietupieni spēkavīru sacensībās parādās ļoti reti, stipras kājas, viduklis un mugura ir obligātas. Pietupieniem var izmantot vairākas variācijas - paralēli klasiskajiem izmanto arī frontālos tupienus un reizēm ar stieni uz apakšdelmiem (zercher squats).
Spēka rādītāji - vismaz 1.5x sava svara uz vairākiem atkārtojumiem.
Viss pārējais, kas arī ir ļoti svarīgs.
Kājas - izklupieni, power cleans, power snatch. Būtībā kājām ir labi daudz stimula no bāzes vingrinājumiem un specifiskajiem vingrinājumiem (par to vēlāk), tāpēc nevajadzētu pārāk aizrauties ar apjomu.
Mugura - stipru vīru veido stipra mugura. Tāpēc mugurai ir jāpievērš ļoti liela uzmanība. Šeit izmanto visa veida raušanas un pievilkšanās variācijas.
Krūtis - spiešanu no krūtīm spēkavīri visbiežāk trenē nevis uz spēku, bet gan uz atkārtojumiem un/vai ātrumu. Ja nav vēlme paralēli startēt arī powerliftingā, var droši neuztraukties un vienreiz nedēļā veikt pilnu spaini ar atkārtojumiem.
Pleci - diemžēl nav tā, ka stieņa spiešana nosegs visu bāzi. Tādiem vingrinājumiem kā krucifiksam (smagumu turēšanai izstieptās rokās) ir nepieciešams veikt frontālos un laterālos vēzienus ar hantelēm.
Rokas (biceps/triceps) - tricepsu trenējam, lai uzlabotu spiešanas rezultātus. Bicepsu trenējam (OBLIGĀTI!!!), lai izvairītos no traumām, jo spēkavīru sportā bicepsa traumas ir nu ļoooti populāras.
Prese - stipra prese arī ir obligāts nosacījums, jo sacensību vingrinājumi visbiežāk notiek ar dažādiem nepierastiem objektiem (mucas utt.), kas ļoti noslogo ķermeņa vidusdaļu.
Izturība un ātrums.
Spēkavīru sports sevī ietver ne vien spēku, bet arī atlētismu. Lai nonestu 50-70m distanci ar 100+kg katrā rokā, ir vajadzīga izturība. Lai nonestu 300+kg uz muguras konkurētspējīgā ātrumā ir nepieciešams ātrums. Kopumā var secināt, ka spēkavīriem ir ne tikai jāceļ smagumi, bet arī jāskrien un jo ātrāk, jo labāk.
Satvēriena spēks.
Spēkavīru sports ir satvēriena sports. Tāpēc satvērienam jābūt tik stipram, lai ar rokām varētu akmeņus berzt. Šķiet, te daudz paskaidrojumu nevajag. Vislabāk un atbilstošāk satvērienu trenēs vilkme virstvērienā ar abām rokām (kā attēlā) un visi muguras vingrinājumi bez saitēm.
Sacensību vingrinājumi.
Spēkavīru sacensībās vingrinājumu klāsts ir ļoti plašs, lai neteiktu vairāk. Iespējams TIK daudz variāciju, cik fantāzija atļauj. Visus vingrinājumus iedalīsim kategorijās:
Iešana - fermeru pastaiga, stieņa nešana uz muguras (yoke), pulkstenis (conans wheel), objekta nešana (visbiežāk akmens).
Spiešana - vikingu prese, stieņa celšana (no zemes) un spiešana, hanteles spiešana.
Celšana - vilkme, riepas velšana.
Vilkšana - kamanu, mašīnas vilkšana.
Celšana uz paaugstinājuma - akmens celšana, mucu un/vai maisu celšana.
Ļoti bieži sacensībās iekļauj arī vingrinājumu kombinācijas. Piemēram, stieņa nešana un koferu nešana (izdara vienu, aizskrien uz startu, izdara otru).
Grūti ir par katru vingrinājumu pastāstīt, jo to patiešām ir daudz un tas viss ir atkarīgs no organizētājiem. Ja kādam ir interese tuvāk apskatīt, var doties uz ŠO saiti.
Diēta.
Ko ēst pusdienās? Visu. Lai sasniegtu tādus spēka rezultātus (nu, ne jau tādus, kā augstāk minēju, bet uz to pusi), ir jāēd. Un jāēd daudz. Atceries, spēkavīru sports nav kultūrisma sacensības un tava sešpaka te diemžēl nepalīdzēs.
Citējot Jim Wendler:
“Where performance and kicking ass are more important than how you look. Where people eat to live, not live to eat. Where trucks are pushed and sleds are pulled. Where reps and weight are counted, calories are not. Where running isn’t cardio, it’s part of training and if you’re going to walk for your conditioning you best have something on your back or in your hands.”