Jūs droši vien esat dzirdējis faktu, ka, pārtraucot cilāt svarus, muskuļi pārvēršas taukos, kā arī citus plaši izplatītus mītus. Tomēr treniņu speciālisti apgalvo, ka daudzi šādi pieņēmumi ir pilnīgi aplami.
Pirmais mīts: viena nedēļa zālē un es izskatīšos pēc Silvestra Stalones
Fakts: patiesība ir tāda, ka muskuļiem, lai tie pieņemtos apjomā un spēkā, ir nepieciešams laiks. Tāpat cilvēkam ir jāievēro pareiza muskuļu slodzes, atpūtas un uztura kombinācija, kā arī ģenētiskās īpašības. Vienkāršiem vārdiem sakot, ātras izmaiņas savos muskuļos jūs neredzēsiet (tikai pašā sākumā ir iespējams, ka jūs kļūsiet nedaudz spēcīgāks), ja vien nelietosiet anaboliskos steroīdus.
Ja cilāsiet svarus 3 reizes nedēļā, ievērojamākus rezultātus varat gaidīt apmēram pēc 10 nedēļām (ātrāk tas notiks, ja ievērosiet sabalansētu diētu un uzņemsiet mazāk taukvielu vai arī jums nav liekā svara).
Otrais mīts: jo smagāki svari, jo ātrāk aug muskuļi
Fakts: tas tiesa, bet to varat arī pārprast. Ja jums aug muskuļi, paralēli palielinās arī ķermeņa kopējā masa, turklāt muskuļi aizņem mazāk vietas, nekā identisks daudzums tauku, tāpēc uzlabosies jūsu izskats. Muskuļi paātrina vielmaiņu, līdz ar to, lai uzturētu savu muskuļu masu pienācīgu, ir jāsadedzina vairāk kaloriju. Neviena svara zaudēšanas programma nav pilnvērtīga bez spēka treniņa.
Trešais mīts: izmantojot vieglāku svaru vairāk reižu, efekts ir identisks
Fakts: ja varat pacelt svaru 40 reizes un nejūtat nogurumu, tas nozīmē, ka muskuļi netiek noslogoti pienācīgi un tie nekļūs spēcīgāki. Un izdarot 40 pietupienus ar šo svaru bez noguruma efekta jūs viennozīmīgi nesadedzināsiet liekos taukus. Tā vietā labāk izvēlēties svaru, kas muskuļus patiešām nogurdinās jau 15 mēģinājumu laikā. Labākam efektam treniņa laikā ir izmantot dažādus svarus (izmantojot no 50 līdz 90 procentus no jūsu spējām) un atšķirīgu mēģinājumu skaitu vingrojumos (no 5 līdz 20 atkārtojumiem). Veicot zemākus pietupienus ar vieglāku svaru, pastiprināsies izturība; ne tik zemi pietupieni ar smagāku svaru palielinās spēku.
Ceturtais mīts: apmeklējot trenažieru zāli, uzlabojas arī ātruma īpašības
Fakts: treniņi ar svariem, jo sevišķi, ja tie ir augstas intensitātes un noris ātri, patiešām palīdz skrējējiem, riteņbraucējiem un citiem sportistiem, kam nepieciešamas labas ātruma īpašības. Turklāt: pariezi izplānots un intensīvi veikts treniņš ļauj izvairīties no traumām, stiprinot šiem sportistiem tik svarīgās locītavas un vienmērīgi attīstot svarīgākās muskuļu grupas.
Piektais mīts: vienīgais veids, kā kļūt stiprākam, ir cilāt pēc iespējas smagākus dzelžus
Fakts: smagāki svari patiešām ir optimāls variants spēka trenēšanai, tomēr tas nav vienīgais ceļš uz fizisko attīstību. Samazinot tempu celšanas laikā un samazinot svarus, muskuļi arī tiecas kļūt spēcīgāki.
Sestais mīts: pārtraucot cilāt svarus, muskuļi pārvēršas taukos
Fakts: muskuļi un tauki ir divas dažādas lietas, tāpēc nav iespējams, ka tās pārvēršas viena otrā. Muskuļi var zaudēt sastāvu un slodzes pazušanas gadījumā kļūt savādāki, bet ne pārvērsties par taukiem. Tā vietā par taukiem pārvērtīsies daļa no tā ēdiena, kuru jūs ēdat, bet kura kalorijas fiziskās slodzes pārtraukšanas dēļ ķermenis vairs pienācīgi nesadedzina.