15

 162  0

Pirms nedēļas izveidoju aptauju ar mērķi uzzināt vai literatūras kategorijai ir nepieciešamas izmaiņas un kādas. Šajā rakstā veikšu nelielu ieskatu šajā aptaujā, kā arī tajā ko vareju izlasīt pirms aptaujas uzrunāto literatūras autoru vēstulēs un aptaujas komentāros, lai saprastu -kādas izmaiņas autori visvairāk vēlētos (ja vēlās), cik, manuprāt, reāli tās ir ieviest utt.

Sāksim ar vēstulēm.

Vestulēs tika izteiktas dažādas idejas. Kopumā saņemu atbildes no 7 autoriem, pieskaitot mani pašu 8 autori, individuāli sniedza savu ieskatu. Vairākas no idejām tika iekļautas arī aptaujā, tajā skaitā par mīnusu atgriešanu, soc. tīkliem, nosaukuma maiņu, dalīšanu vairakās kategorijās utt. Jāsaka, ka strīdīgākais jautājums ir par mīnusu atgriešanu. Šeit jāsaka autoru domas ir 3 par labu paliekam, bez mīnusiem, 4 saka atgriežam mīnusus. Pieskaitot mani attiecība būtu 3:5. Citas labākās un svarīgākās un potenciāli realizējamākās idejas, kā jau teicu ir iekļautas aptaujā, kuru tūlīt jautajumu pēc jautājuma "paķidāsim." Visi skaitļi ir apskatīti svētdien, 18. martā ap 21.30.

1. Jautājums. Vai Literatūras kategorijā nepieciešamas izmaiņas?

No 213 šo jautājumu izpildījušajiem spokiem izmaiņas atbalsta 52%. Šajā gadījumā nav būtiski tas, ka sadalās atlikušie 46. Arī 213, navv mazs skaitlis. Tā kā Literatūru uzskatu par vienu no galvenajiem avotiem oriģināl un superoriģinālajiem rakstiem (vismaz potenciāli) svarīgi ir salīdzināt ar to cik daudz reģistrētu spoku atrodās online. Nedēļas laikā, pētot šos skaitļus jāsaka tā, ka spice bija tuvu 800 spokiem, bet mazākais reģistrēto spoku daudzums bija 35. Tātad no maksimālā skaita aptuveni 25%, kas nav zemē metams daudzums, līdz ar to gribētos teikt, ka izmaiņu velmeir pamatota un nepieciešama, kā arīticams, ka realizējama.

2. Kāds no autoriem norādīja, ka šo kategoriju būtu jāpārsauc, jo patreizējais nosaukums īsti neatbilst definīcijai.

Uz šo jautājumu atbildējuši jau tikai 181 spocēns. Autora ieteikto daiļliteratūras kategoriju izvēlās vismazāk - 22%. Visvairāk tiek atbalstīs, paturēt tagadējo nosaukumu - 46%. 32% saka, ka nosaukumam ir jābū "Stāstu undzejas kategorijai" (arī šo nosaukumu kā alternatīvu minēja uzrunāts autors). Reālākais - nosaukums nemainīsies, ja nebūs citu izmaiņu, par, kurām tiks runāts pāris jautajumus vēlāk.

3. Vai ir nepieciešams atgriezt opciju ielikt mīnusu Literatūras kategorijas rakstiem?

Arī šeit mazāk izpildījušo. Tikai 165, kas gan uz reģistrēto lietotaju noteiktajā brīdī, joprojām nav mazs skaitlis. Piemēram analīzes laikā, online bija 474 reģistrēti spoki. Lai piedod,anonīmie spoki, taču lieta ir tāda, ka anonīmi raksti nevar būt "orgi un sorgi", līdz ar to, galveno uzmanību vēršu tieši reģistrētajiem. Tā teikt - laiks piereģistrēties No jau pieminētajiem 165 spokiem 66% atbalsta mīnusa atgriešanu, arī starp autoriem vairak tika atbalstīts atgriezt mīnusu. Jāsaka, ka šis ir ļoti nozīmīgs jautajums, kas pierādījās arī autoru diskusijās komentaros. Daļa ļoti vēlētos atgriezt, daļa ne par ko negribētu. Man, kā cilvekam, kas atcerās, laikus, kad opciju noņēma, jaatgādina, ka ja neatgriezīs mīnusu, neatgriezīs, kādu citu opciju, kura ļoti norij skatījumus Literatūras kategorijai, līdz ar to personīgi teiktu, ka ļoti cerams, ka mīnusi atgriezīsies.

4. Vai Literatūras kategorijas darbiem būtu nepieciešams atgriezt opciju nokļūt sociālajos tīklos?

Šī arī ir tā opcija, kas norij kategorijas skatījumus - liegums soc. tīkliem, karstākajiem un labākajiem rakstiem neļauj šai kategorijai nopelnīt lielu skatījumu skaitu, kas bieži atņem vēlmi censties.

No 157 atbildējušajiem 79% atbalsta atgriešanos. Tikai jāatcerās, ka šos 79% veido 2 atbildes. 40% atbalsta vienkāršu opcijas atgriešanu, 39% saka, ka jāatgriež, bet tikai kvalitatīviem darbiem. Uzreiz varu diezgan droši pateikt - neatgriežot mīnusus, neatgriezīsies arī šis. Savukārt, atgriešanās gadījumā, grūti pateikt kā ieviest, lai tur nonāk tikai kvalitatīvi darbi(idejas man ir, bet publiski tās nepieminēšu, tāpat arī par mīnusiem).

5. Vai vajag izveidot apakškategorijas/ sadalīt vairākās kategorijās - dzejai, stāstiem, vairākdaļu gabaliem utt? (autora ieteikums)

Dalīšanu atbalsta 83%. Katrs savā veidā. Vairākums saka, ka jānodala tulkotie stasti, stāsti un dzeja. Realizējamāk izklausās otrs populārakais variants - nodalīt stāstus un dzeju. Cik reāli vispār ir ieviest literatūras dalījumu kā tādu - gribētos teikt 50/50 zinot, ka kāds līdzīgi strīdīgs spoku stūrītis arī ir sadalīts vairākās kategorijās.

6. Vai literatūras rakstiem oriģināl un superoriģinālstatusiem būtu jāmaina apjoma noteikumi?

139 spoki izteikuši savu viedokli, un jāsaka, ka reālākais ir tas, ko saka 47% - nav jāmaina. Tos, kuri saka, ka jāpalielina neizprotu, jo uzrakstīt 200 puslīdz sakarīgus vārdus bieži ir krietni grūtāk kā, piemēram, nofočēt 5 bildes. Toties saprotu tos, kuri saka, ka jāsamazina visam, vai jāsamazina dzejai - izdomāt 200 vardus garu dzejoli, ir tiešām gŗūti.

7. Vai būtu kā obligāta prasība jāievieš titulbilde, kas atbilst raksta saturam (autora ieteikums)?

Pirms aprakstu, ko saka spoki, gribētu teikt, ka šo bieži var attiecināt uz jebkuru kategoriju un es personīgi to atbalstītu. Lai arī pats vairākart esmu paslinkojis un iemetis random bildi, lai tikai va rielikt sorgu, uzskatu, ka ja gribam labākus spokus gan man pašam, gan citiem jāpacenšās atrast piemērotu foto neatkarīgi no vēlamā statusa.

136 spoki, kas atbildēja uz šo jautājumu savos viedokļos ir ļoti dalīti. 38% saka, ka jāievieš, 29% saka, ka neko nav jāievieš un 34% saka, ka nav jāievieš, bet vajadzētu vismaz minimālu saistību. Gribētos, lai nākotnē esam vismaz šis variants, jo tas palielinātu centību raksta izveidē un sorgs šķistu vērtīgāks.

8. Vai literatūras konkursi rada vēlmi, pēc tam, piesekot konkursu dalībniekiem un lasīt citus viņu rakstus?

135 atbildējuši uz jautājumu un, lielākoties zināja, kas ir literatūras konkursi (16% atbildēja, ka nezina). 32% saka dažreiz un29%, ka jā. Kāpēc mani sis interesēja? Jo pats veidoju šos konkursus un jau no 1. reizes, kad to veidoju, mērķis bija iesaistīt jaunus rakstniekus caur konkursu un bija interesanti noskaidrot, vai tas patiešām notiek.

9. Vai literatūras kategorijai būtu jāmaina medaļas nosaukumu?

134 atbildēja un diemžēl atbildes rāda attieksmi pret šo kategoriju no daudziem lietotājiem.. 54% troļļo vai patiešām nezina to, ka kategorijai ir medaļa Literāts.

10. Vai literatūras kategorijā, būtu jāveido 1 dienas rakstu limits?

Kāpēc šāds jautājums? Gan Klanu Karu laikos, gan reizēm jaunie autori, dienā samet 10 un vairāk rakstus. No vienas puses forši - ir ko lasīt, bet no otras, citi autori bīdās uz leju. 50% no 135 atbildējušajiem saka, ka limitu nevajag. Es pats personīgi būtu atbalstījis 2. populārako atbildi - ka limitu vajag, bet tik lielu, ka retais to sasniegs -tieši par godu šādiem spameriem. Visticamāk, izmaiņu ar šo nebūs.

11. Vai tu raksti rakstus literatūras kategorijā?

133 atbildēja un 61% saka, ka nē. 17% saka, ka rakstīja bet pārtrauca. Diezgan loģiski skaitļi,zinot, ka šajā kategorijā, brīžiem aktīvu autoru ir ļoti maz. Šo jautājumu bija svarīgi noskaidrot, lai redzetu vai paši literatūras autori, maz izsaka viedokli, kā arī saistībā ar nākamo jautājumu.

12. Ja, kategorijā veidosies pārmaiņas vai tas pamudinās tevi turpināt/uzsākt/atsākt rakstīt?

Uz jautājumu atbildēja 131 spoks un jāsaka, ka uz šo ļoti svarīgo jautājumu ir ļoti interesantas atbildes. 50% neatkarīgi no tā vai, kas mainīsies, savu darbību nemainīs, bet 39% piemērotu pārmaiņu gadījumā ir stimuls rakstīt. Ļoti iepriecina tas, ka tikai 4 spoki uzrakstījuši, ka ja būs pārmaiņas, tiks pārtraukts rakstīt. Tieši šī atbilde pirms aptaujas veidošanas, šajā jautājumā satrauca visvairāk.

14. Cik ilgi esiet šī portāla reģistrējies lietotājs?

13. un 15. jautājumu nav jēga analizēt, ņemot vērā, ka nav pārlieku daudz atbildējušo, taču man kā sociologam (pēc izglītības) ir ļoti interesanti pavērot gan tos, salīdzinot, gan arī šo jautājumu, kam arī ir reāla ietekme. Atbilžu varianti speciali ir dažādi, ar uzsvaru uz svaigiem spokiem un ilgi reģistrējušos ieliekot vienā kategorijā. Kāpēc tā? Jo ilgi reģistrējušies spoki būs tie, kuri atcerēsies laikus, kad literatūrai nebija noņemtas vairākas opcijas un bija vienlīdzīgas iespējas ar citām kategorijām, savukārt, jaunie spociņi ir tie, kas ir potenciālie jaunie rakstnieki. Kā var redzēt tieši tie, kas visilgāk ir bijuši spokos, visaktīvāk ir pildījuši aptauju - 29%, 21% sevi norāda kā nereģistrējušos. Par jauniem spokiem, es sauktu tos, kuri ir jaunāki par pusgadu, līdz ar to, šādu respondentu ir 11%.

Par komentāru sadaļu.

Gribētos teikt, ka komentāru sadaļa parādīja to pašu ko aptauja un vēstules. Karstākais kartupelis ir mīnusi. Labi argumenti bija abam pusēm (par to atgriešanu/neatgriešanu), taču gribētos teikt, ka labāki ir par atgriešanu, jo tie ir balstīti vairāk skaitļos nevis emocijās, kā arī pieminēts par soc. tīkliem, kurus noteikti neatdos, neatdodot iespēju atgriezt mīnusus. Arī komentāros tiek runāts par to, ka būtu nepieciešams nodalīt stāstus no dzejas, ka arī dalās domas par kategorijā esošā materiāla jēgu un kvalitāti.

Secinājumi

Izmaiņas vajag un spoki, lielākoties to atbalsta. Prasītākās izmaiņas ir mīnusu un soc. tīklu atgriešana, kā arī kategorijā esošā materiāla sadale. Grūti teikt cik reāli ir ieviest šādas izmaiņas. Noteikti par to ziņošu. Paldies visiem, kuri izlasīja. Droši esat aicināti, izteikt savas domas arī šajā rakstā.

Komentāri 15

0/2000

es balsoju pret to bildes likšanu, atceros ka laikā kad liku rakstu sēriju nācās likt katram rakstam jaunu bildi jo citādi raksti gāja uz paneli par spīti žurnālista statusam. un tad nu labu veiksmi sameklēt bildi kas sapas ar stāstu kura atbilst superoriģinālraksta vajadzībām. īsi pēc tam es laikam arī izbeidzu savu rakstu sēriju.  sen neesmu darbus licis vairs spokos un nu jau diez vai likšu. 

 8  0 atbildēt

Literatūra - temats , kurā rakstu var ievietot tikai tad, kad ir iedvesma (nerunāju par tulkojumiem), varbūt ir katru dienu, varbūt reizi gadā. Katram paškritiski javērtē, ko raksti, vai tas ir kvalitatīvi, vai nē, bet tas ir ļoti sarežģīti.  

 7  0 atbildēt

Labs darbs Dark!

 7  0 atbildēt

  

 4  0 atbildēt

Analīze ir, secinājumi ir - tagad tikai jāgaida pārmaiņas, kuras kādam patiks, kādam nepatiks, bet spoku demokrātija ir atstrādāta.

 4  0 atbildēt
Luteratūra vispār ir tāda interesanta kategorija tieši saistībā ar mazo apmeklējumu skaitu. Vajadzētu atjaunot soc. Tīklus.
 2  0 atbildēt

Mīnusus vajag. Es jebkuru mīļu dienu izvēlēšos saviem rakstiem vairākus tūkstošus skatījumus un 400-1000 plusus, un apmēram 3 mīnusus (kā tas bija pirms "reformas" ) , nevis 100-200 plusus, tikpat vai mazāk skatījumus, un nevienu mīnusu. Atceros, kā pirms apmēram 4 gadiem tie paši daudznodaļu stāstu autori par katru daļu mierīgi pelnīja 300-400 plusus. Vai tiešām tas 1 vai 2 mīnusi kaut ko baigi nozīmēja, ja bija tāds lērums plusu, skatījumu un komentāru ar jaukiem vārdiem? Šo es neizprotu.

Par "kvalitatīvajiem" darbiem, kas varētu tikt laukā uz sociālajiem tīkliem, karstākajiem, labākajiem, man prātā nāk tikai viena doma - iecelt kādu kategorijas atbildīgo (vai uztaisīt kaut kādu padomi, kas kopīgi izvērtēs rakstu kvalitāti un potenciālu kļūt par populāru rakstu) un dot cilvēkam privilēģijas rakstu "izcelt" no literatūras. Varbūt izveidot kaut kādus kritērijus, kādiem rakstam būtu +/- jāatbilst, lai viņu izskatītu uz "izcelšanu" no literatūras.

Tas, ka šāda aptauja vispār bija jātaisa, īstenībā ir skumji.

 2  0 atbildēt

Vajag vajag pārmaiņas! Kas nozīmē programmētājiem būs ko iesvīst nedaudz!

 2  0 atbildēt