Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
386

Šajā rakstā centīšos pastāstīt par dažiem daudzu cilvēku uzskatiem saistībā ar Linux operētājsistēmām (distribūcijām), kurus daļēji var uzskatīt arī par mītiem. Ar šiem uzskatiem visbiežāk esmu saskāries savu Spokiem.lv rakstu komentāros, kā arī ikdienā.

Atkarībā no katra cilvēka personiskajiem uzskatiem un vajadzībām, katrs no tālāk apskatītajiem mītiem (uzskatiem) var būt patiesāks vai aplamāks. Ja Tev ir ko piebilst vai ja vēlies kaut ko pajautāt, tad droši izsaki savu viedokli komentāros. Iespējams šim rakstam taps vēl kāda daļa.

1 Linux operētājsistēmas ir... Autors: arvislacis Mīti un patiesības par Linux operētājsistēmām
1.

1. Linux operētājsistēmas ir paredzētas TIKAI programmētājiem, hakeriem u.c. IT speciālistiem, entuziastiem.

Šī mīta pirmsākumi meklējami līdz ar grafisko lietotāja saskarņu (GUI) parādīšanos Windows un Mac OS operētājsistēmās. Kamēr šajās OS gala lietotājam jau tika piedāvāta lielākā vai mazākā mērā lietojama lietotāja saskarne, tikmēr UNIX sistēmās tikai sākās tās izstrāde. Jāatzīst, ka arī sākotnēji UNIX sistēmas vairāk lietoja tieši dažādas universitātes, tehnoloģiju entuziasti, tādēļ parastajiem datora lietotājiem tās bija grūtāk pieejamas un uzstādāmas datorā.

Mūsdienās lielākā daļa Linux operētājsistēmu ir aprīkotas ar dažādām un daudzveidīgām lietotāja saskarnēm (darbvirsmas vidēm), piemēram, GNOME, Unity, XFCE, LXDE, E17 utt., tādēļ operētājsistēmu lietotājiem nav jāuztraucas par šo sistēmu ērtu lietošanu. Ņemot vērā arī to, ka mūsdienās interneta ātrums ir strauji pieaudzis, bet tā izmaksas ir samazinājušās, tad Linux OS iegūšana un iestatīšana datorā noteikti nesagādā problēmas. Bieži vien Linux sistēmu instalēšana datorā ir vēl vienkāršāka par tik ļoti ierastā Windows instalēšanu.

Vēl var piebilst, ka termināļa jeb komandrindas zināšanas nekad nenāk par ļaunu, jo īpaši tad, ja esi viens no tiem cilvēkiem, kam patīk rakņāties OS sistēmas datnēs un iestatījumos; taču parastam datora lietotājam, kas izmanto tikai grafiskās lietojumprogrammas, arī šādas zināšanas nav obligāti vēlamas.

2. Linux tomēr ir pārāk sarežģīts, un es tajā NOTEIKTI neko nesapratīšu.

Bieži vien kaut kur dzirdot vai izlasot šādu apgalvojumu vēlos pajautāt - "Vai tiešām pēdējā pusgada, gada laikā esi izmēģinājis kādu Linux OS un tajā nevarēji atvērt pat pārlūkprogrammu?" Pirmkārt, lielākā daļa cilvēku izsaka šādu apgalvojumu, kaut gan patiesībā nekad paši nav strādājuši ar Linux OS. Otrkārt, citi šādu apgalvojumu izsaka tikai tādēļ, ka Linux ir izmēģinājuši pirms daudziem, daudziem gadiem, kad Linux varbūt nebija pati ērtākā un vieglāk saprotamākā operētājsistēma.

Atšķirībā no Windows un Mac OS, Linux OS ir brīvi pieejama bezmaksas, tādēļ to pilnīgi droši iespējams lejupielādēt un kaut vai tikai izmēģināt (virtuālajā mašīnā vai Live CD režīmā), neveicot tās instalēšanu datorā. Iespējams, ka tev pat kāda no Linux sistēmām var iepatikties un drīz vien pilnībā vai daļēji atteiksies no Windows lietošanas.

3 Linux OS nav spēles to... Autors: arvislacis Mīti un patiesības par Linux operētājsistēmām
2.

3. Linux OS nav spēles, to skaits ir ļoti ierobežots.

Protams, ir daži cilvēki, kuriem datorspēles ir kā atkarība un ir nepieciešamas katru dienu un gandrīz katru stundu, taču, manuprāt, lielākā daļa cilvēku labākajā gadījumā kādu nopietnu (ne-flash spēli) spēli uzspēlē tikai vienreiz nedēļā, kam pilnībā pietiktu arī ar Steam spēļu platformas piedāvātajām iespējām, kā arī katrā Linux sistēmā pieejamajām noklusētajām spēlēm.

Turklāt, lietojot arī Linux operētājsistēmas, tev ir pieejamas arī visas ierastās Draugiem.lv un Facebook flash spēles, tādēļ novācot savu kārtējo ražu fermā diez vai pamanīsi atšķirību tajā, kādu operētājsistēmu izmanto.

4 Linux NAV pieejami visi... Autors: arvislacis Mīti un patiesības par Linux operētājsistēmām
3.

4. Linux NAV pieejami visi komponenšu draiveri; daudzas problēmas ar datora ierīcēm.

Jā, nenoliegšu, ka Linux OS ir nelielas problēmas ar NVIDIA videokartēm, kā arī dažām bezvadu tīkla kartēm, tādēļ gadījumā, ja esi nesen nopircis jaunu datoru ar Windows OS, tad labāk tomēr kādu pusgadu vēl ar to sadzīvo un tikai tad ķeries klāt pie Linux vai vismaz izmēģini to Live CD režīmā un pārliecinies vai viss darbojas.

Kopumā pats nekad neesmu saskāries ar situāciju, kad Linux OS pilnīgi neatpazīst vai nevēlas darboties ar kādu no mana datora komponentēm. Dažās Linux operētājsistēmās esmu saskāries ar nelielu bezvadu tīkla kartes problēmu, taču to ir iespējams atrisināt tikai ar divām, trim teksta rindiņām terminālī, turklāt citās operētājsistēmās šāda problēma vispār nepastāv. Tādēļ ja gadījumā saskaries ar kādu nopietnu komponenšu problēmu vienā Linux distribūcijā, tad tomēr ir vērts vēl izmēģināt arī kādu citu.

Tāpat mūsdienās Linux sistēmas atpazīst lielāko daļu zibatmiņu, ārējo cieto disku, mp3/mp4 atskaņotāju, viedtālruņu un citu datoram pievienoto ierīču, turklāt šo ierīču atpazīšana notiek daudz ātrāk nekā izmantojot Windows OS. Praktiski, pēc zibatmiņas pievienošanas savam datoram, uzreiz droši varat darboties arī ar tās saturu. Esmu saskāries arī ar situācijām, kad Windows atsakās atpazīt USB-zibatmiņu, taču Linux to nolasa bez problēmām, tādējādi vari piekļūt sev nepieciešamajiem datiem.

5 Linux nav NOPIETNAS... Autors: arvislacis Mīti un patiesības par Linux operētājsistēmām
4.

5. Linux nav NOPIETNAS programmas.

Šo izteicienu, apgalvojumu lasu samērā bieži, turklāt tieši Spokiem.lv. Protams, saprotu, ka ir cilvēki, kuriem patiešām ir nepieciešamas profesionālās programmas, kam nav pieejamu atvērtā pirmkoda alternatīvu; arī pats, kad ir nepieciešamība, izmantoju uz īsu brīdi VirtualBox, lai Windows vidē izmantotu Visual Studio.

Taču gadījumā, ja par nopietnu sauc kādu programmu, kas tev palīdz nedaudz uzlabot uzņemtās forogrāfijas, samontēt mūzikas datni vai videoklipu, tad šīm lietām ir pieejamas arī ļoti labas un funkcionāli bagātas atvērtā pirmkoda programmas, piemēram, Blender, GIMP u.c. Šī raksta beigās ievietoju videoklipu ar animācijas īsfilmu, kas modelēta un veidota tikai ar atvērtā pirmkoda modelēšanas rīku - Blender.

Šoreiz tas arī ir viss, lai gan sākotnēji vēlējos pievienot vēl dažus mītus, uzskatus, taču domāju, ka jau pašlaik šim rakstam ir pietiekami liels tekstuālās informācijas daudzums, kuru reti kurš izlasīs.

Tātad, izsaki savas atsauksmes, jautājumus un viedokli komentāros - būšu ļoti pateicīgs iesaistīties argumentētā un tematam atbilstošā diskusijā.

Pievienotie video1
386
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [70]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
ČOPERS avatars
Medaļa MaģistrsMedaļa MaģistrantsMedaļa Bakalaurs
  ČOPERS 18.01.14 18:56
14
5

Mans dators ir pārbāzts ar spēlēm, taču tavs rakstītais teksts, kurš atgādināja spēļu spēlētāju nosodīšanu ''Protams, ir daži cilvēki, kuriem datorspēles ir kā atkarība un ir nepieciešamas katru dienu un gandrīz katru stundu... '' -Taču Linux pat priekš parasta CS 1.6 neder, tās smird visās sadaļās. Varētu teikt, ka tas arī ir vienīgais iemesls kādēļ man nav Linux, taču tomēr nē, man īpaši pie sirds neiet viņa dizains.

Windows 4 Life .

ČOPERS avatars
Medaļa MaģistrsMedaļa MaģistrantsMedaļa Bakalaurs
  ČOPERS 18.01.14 18:52
9
0

Runā, ka Linux nav vīrusu..

Briska avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa BakalaursMedaļa Recidīvists
  Briska 18.01.14 20:16
5
0

atbildot uz arvislacis komentāru " Konkrētāk pastāsti par savu problēmu, formulu... "  

Draiveru problēmas! ja wifi karti pēc "čakara" ar komandrindu var iedarbināt. tad tādas lietas kā karšu lasītājs, web kamera "neiespējamā" misisija.

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 18.01.14 20:05
4
0

atbildot uz flasis komentāru "Jā piekrītu, ņemot vērā linux sistēmas uzbūvi, ... " Bet no otras puses - ja izdodas vīrusu palaist ar sudo tiesībām, tad viņam ir pieeja gandrīz visiem sistēmas resursiem un datnēm, kas ne vienmēr ir Windows gadījumā.

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 18.01.14 19:55
4
0

atbildot uz flasis komentāru "Ir dažādās distribūcijas ar dažādām grafiskajām... " Labāk jau tomēr ir lejupielādēt tādu Linux distribūciju, kurai vēlamā darbvirsmas vide ir iekļauta pēc noklusējuma, jo ar instalēšanu dažreiz var rasties diezgan lielas problēmas un ķēpa.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 18.01.14 19:58
4
0

atbildot uz StJohn komentāru " Vai linux vidē ir pieejams fotoshops... " Sāc mācīties GIMP, tas ir bezmaksas! Pilns youtube ar pamācībām . Priekš mājas lapu dizaina vajadzētu pietikt ar tā iespējām.

Espumisan avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa BakalaursMedaļa Nostradams
  Espumisan 18.01.14 20:00
3
0

atbildot uz StJohn komentāru " Vai linux vidē ir pieejams fotoshops... " vektori - inscape un photoshop alternatīvs - GIMP, abas bez maksas, taču atverot GIMP maz ko sapratu

Espumisan avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa BakalaursMedaļa Nostradams
  Espumisan 18.01.14 19:58
3
0

Tīri tehniski Mac OS ir bez maksas ( pēc pēdējās prezentācijas Mac OS mavricks), un pēc idejas Mac OS ir tas pats linux, pat Mac OS ir terminālis :] anyways labs raksts, augstskolā bija pasniedzējs kam ļoti patika linux

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 18.01.14 20:11
3
0

atbildot uz arvislacis komentāru "Bet no otras puses - ja izdodas vīrusu palaist ... " Jā, es ar to arī gribēju pateikt, ka ja lietotājs to palaiž (netīšām) ar sudo tiesībām tad var arī nograut visu linux...  

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 18.01.14 19:59
3
0

atbildot uz arteeni2 komentāru "Tas gan gluži nav pamatojums... Linux vidē vīru... " Jā piekrītu, ņemot vērā linux sistēmas uzbūvi, uz tā palaist vīrusu bez sudo tiesībām ir daudz grūtāk!

Dreemiixx avatars
Medaļa Kapteinis HuksMedaļa KavalierisMedaļa Žurnālists
  Dreemiixx 18.01.14 21:56
2
0

atbildot uz arvislacis komentāru "Kas tieši ar Ubuntu? " Uztaisi par Ubuntu rakstu :D

marlboro avatars
Medaļa DoktorantsMedaļa Reāls pacansMedaļa Spēlmanis
  marlboro 18.01.14 20:46
2
0

''Bieži vien Linux sistēmu instalēšana datorā ir vēl vienkāršāka par tik ļoti ierastā Windows instalēšanu.'' - kā var būt ''vēl vienkāršāka'', vai linuksa pingvīns manā vietā spiedīs ''Enter''? 

abrafuckingcadabra avatars
Medaļa April, April!Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joks
  abrafuckingcadabra 18.01.14 19:39
2
0

atbildot uz arvislacis komentāru "KDE jau nav pati resursietilpīgākā darbvirsmas ... " Viņš atpazīst un viss notiek,tikai ik pa laikam viņu atslēdz un tad man fleška ir japarstarte no jauna ! Diezgan kaitinoši,ja ko lādē no neta !

SermulisLv avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa SākumskolnieksMedaļa Sviestmaize
  SermulisLv 18.01.14 21:03
2
0

Izmantoju Linux jau 10 gadus un man ir tikai 18. Palaidis līdz šim neesmu palaidis vienu spēli, visus CODus GTA, MC.Bet labs raksts!

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 18.01.14 20:00
2
0

atbildot uz abrafuckingcadabra komentāru "man ir huawei modems,bet viņs ik pēc laika atsl... " Cik esmu lietojis modemus, tad jau tas it kā ir labi, ja no zaļās gaismas pāriet uz zilo, tad jau pāriet no 2G uz 3G, bet laikam jau tavam modemam tas ir savādāk un, protams, ka šāda bieža slēgāšanās traucē interneta savienojuma kvalitātei.

ČOPERS avatars
Medaļa MaģistrsMedaļa MaģistrantsMedaļa Bakalaurs
  ČOPERS 18.01.14 19:58
2
0

atbildot uz flasis komentāru "Ir, bet, pagaidām, maz izplatīti.   Haker... " Tas gan gluži nav pamatojums... Linux vidē vīrusus izstrādāt esot daudz grūtāk. Un vislielākais lietotāju skaits tomēr ir Microsoft tā kā nav īpašas jēgas lieki pūlēties.

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 18.01.14 20:10
2
0

atbildot uz abrafuckingcadabra komentāru "Es domāju,kad uzmet zilo gaismu viņa nevis spīd... " Tad jau varbūt vaina ir pašā modemā. Tas ko varu ieteikt, iespējams vari apskatīties vai modemam nav jaunaka "firmware" versija, tas iespējams varētu kaut ko nedaudz labot.

marlboro avatars
Medaļa DoktorantsMedaļa Reāls pacansMedaļa Spēlmanis
  marlboro 18.01.14 21:10
2
0

atbildot uz arvislacis komentāru "Kā jau minēju raksta sākumā, šeit minētais vied... " var jau būt, bet pa cik Widowzi ir sainstalēti vairumā tad tas liekas visai viegli, turpretī vienreiz kad  ''padevos'' kādam Linux fanam un uzliku vienam kompim Ubuntu, nop1sos pus dienu lai normāli strādātu un vienalga kaut kā neiepatikās un pēc 3 dienām nonesu nost. Šobrīd rakstu no paveca datora kam ir Windows7, instalācija veikta 2009 g. novembrī, kopš tā laika NAV PĀRINSTALĒTS! viss darbojas perfekti, tā kā būs grūti mani pārliecināt pāriet uz citu OS

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 18.01.14 20:04
2
0

atbildot uz Espumisan komentāru " Tīri tehniski Mac OS ir bez maksas... " Tad jau laikam ir vērts kaut kad izveidot arī otro raksta daļu. Paldies par novērtējumu.

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 18.01.14 20:03
2
0

atbildot uz abrafuckingcadabra komentāru "Vai ir iespēja mint 15kde atjaunināt uz mint16 ... " Ja vēlies pāriet no KDE vides uz Cinnamon tad visus datus diez vai izdosies saglabāt, vismaz iestatījumi programmām būs jāliek no jauna. Bet pietiek jau tikai nokopēt visu savu HOME mapi kādā lielā datu nesējā un viss būs kārtībā. Vari izmantot arī Linux Mint piedāvāto Back-up rīku, bet tam pēdējās versijās ir problēmas. Tā kā laikam vislabāk vienkārši būtu pārkopēt visu savu HOME mapi.

« 1  2  3  4 »