Šodien Spokos pildīju testu par iepriekšējo laiku žargona vārdiem. Kā parasti tas gadās vēlākās paaudzes sastopoties ar senākiem vārdiem un terminiem principā nezina to nozīmi vai ir tikai pa ausu galam dzirdējuši. Vai arī viņiem šķiet ka viņi to zina. Pļentaks, tāds nedaudz aizmirst vārds bet uzjundīja manī veselu sēriju atmiņu. Minētā testa autors mēģināja to sasaistīt ar makšķerēšanu un tās rīkiem bet uzdevumi tam ir pavisam citi.
Spēlēja reiz puikas čiku.6
Lūk viņš, ''Pļentaks''. Verķis bez kura neiztikt ''Čikas'' spēlē. Ir bijuši apgalvojumi ka to var izmantot kā sitiena pastiprinātāju kautiņos, bet pats savām acīm esmu redzējis kā notiek fizikas likumiem un loģikai atbilstošais. Sanāca ne tikai ''smagāks'' sitiens bet arī sitējs iedzīvojās lauztos rokas pirkstos.
Pati spēle šķiet ir radusies 19, gadsimta vidū. Visos laikos laikos to ir spēlējuši pārsvarā pusaudži un tikai zēni. Meitenes šajā spēlē nepieņēma.
Spēlēts protams tika uz naudu, kapeiciņām. Spēlē varēja piedalīties no 2 līdz 10 spēlētājiem. Parasti ne vairāk jo praktiski jau varētu piedalīties, bet vienkārši paliek neinteresanti ja pārāk ilgi sava kārta jāgaida. Spēles dalībnieki katrs ''lika'' likmi pa divām monētām10, 15 vai 20 kapeiku atkarībā kā bija vienojušies. Tās salika attēlā redzamā veidā kaudzītē ar ''ģērboni'' uz augšu uz zemes iezīmētā aplī ''zonā''. tad atmērīja ar soļiem attālumu vai nu 7 vai 10, kā vienojās un novilka ''starta'' līniju. Pēc tam ar pļentaku cits pēc cita centās no šīs līnijas trāpīt monētu kaudzītei ja tas laimējās tad visas ar ciparu uz augšu apmetās monētas pienācēs metējam un tad vēl ar to pašu pļentaku varēja censties apmest otrādi pa vienai pārējās monētasl Ja tas vairs neizdevās gājiens nonāca pie nākamā spēlētāja.
Lieki piebilst laikam ka puikām priekš šī sava pasākuma bija jāatrod visai nomaļas vietas jo protams pieaugušie šo izklaides veidu neatbalstīja. Kam beidzās nauda tas no spēles izstājās. Šķiet ka čikas spēli Latvijā no sadzīves izspieda ''Repši'' - Latvijas rubļi. Kopā ar SUR inflāciju Latvijā gadus piecus netika lietotas ne kāda veida pirktspējīgas monētas. Bet pēc latu ieviešanas santīmu vērtība bija tik liela ka monētiņas skolniekiem kabatā bija pārāk maz lai uz tām spēlētu. Spokos šito linku neņem pretīm tāpēc ja gribat apskatīt video kā krievijā veči mēģina skolas laika nodarbi restaurēt pārkopējiet šo linka adresi https://youtu.be/NwKjscqoC7s Vēl bija veca krievu filma '' Franču valodas stunda'' kurā redzams kā puikas spēlē Čiku.