Kurtizāne ir pērkama eleganta sieviete kurai bija piekritēji un sponsori augstākajā sabiedrībā. Terminu lietoja sākot ar Renesansi un līdz 20.gs. sākumam.
Slavenākās kurtizānes.6
94
0
Tullija d’Aragona(1510-1556)- slavena itāļu kurtizāne 16.gs., guva slavu arī kā rakstniece un filozofe. Viņas kurtizānes slavai nekaitēja tas, ka viņa neatbilda tā laika skaistuma standartiem Tullija nebija miniatūra, pievilcīga blondīne. Viņa bija gara, kalsnēja, ar lielām plānām lūpām un āķveidīgu degunu. Viņa savu izskatu kompensēja ar intelektu un asprātību. Viņas mīlas tīklos iekļuva gan varasvīri, gan dzejnieki, bet plašā sabiedrība pret viņu izturējās kā pret slavenību. Viņas balss tembrs bija valdzinošs un runas maniere atvērta visiem. Prata satriecoši spēlēt uz kokles. Viņas māte arī bija kurtizāne, kurai piederēja sava „laikmeta populārākās skaistules tituls”. Ar prostitūciju nodarbojās kopš 18 gadiem.
Veronika Franko (1546-1591). Venēcijas kurtizāne un renesanses dzejniece. 18 gados bija precējusies un drīz laulība tika šķirta. Viņai bija seši bērni, trīs no tiem mira zīdaiņa vecumā. Visu bērnu tēvi bija cienījami cilvēki- ārsts, aristokrāts un turīgs tirgotājs. Veronikas tēvs bija tirgotājs, kuram piederēja savs ģerbonis. Viņai bija trīs brāļi. Nesasniedzot 20 gadus, tika iekļauta „Ievērojamāko un godājamāko kurtizāņu sarakstā”. No 1570 gadiem bija Dominika Vernera literatūras salona dalībniece. Prata spēlēt uz kokles un spineta. Viņu interesēja Senās Grieķijas un Romas literatūru. Pēdējos savas dzīves gadus esot pavadījusi grēku nožēlošanā. Mira nabadzībā 45 gadu vecumā pēc 20 dienu ilga neskaidras izcelsmes drudža.
Reklāma
Meirione Delorme (1611-1650)- slavena franču kurtizāne, dzīvoja Parīzē. Jauna atbraukusi uz Parīzi saņēma mantojumu. Savaldzināja dzejnieku Debarro, Bekingemas hercogu, marķīnu de Sen-Maru u.c. Viņu dievināaja pats kardināls Rišelje un Ludvigs XIII. Savukārt kardināls Mazarīni arestēja Meirioni, bet viņa pēkšņi nomira.
Ninon de Laklo (1615/1623- 1705)-slavena franču kurtizāne, rakstniece un literatūras salona īpašniece. Slavu ieguva dēļ sava skaistuma, neparastās asprātības un spēju saglabāt pievilcību līdz pat savai nāves stundai. Viņa ir izglītotas un neatkarīgas sievietes simbols, Parīzes salonu ķēniņiene, kura spēja apvienot domāšanu ar parātu un sirdi. Viņa bija pirmā sieviete, kura iemiesoja ideju par brīvu mīlestību. Ninonai bija 3 bērni, 2 dēli no grāfa un no marķīza. Meita piedzima 55 gadu vecumā, bērns izdzīvoja tikai dažas stundas. Meita esot bijusi tik skaista, ka viņas tēvs licis viņu iebalzamēt un novietot zem stikla kupola.
Kitija Fišere (1738-1767)- angļu kurtizāne. Bija grāfa mīļākā. Viņa bija daudzu sieviešu skaudības iemesls, jo viņai bija daudz pamfletu, dzejoļu un prozas varone. Viņa bija attēlota nepiedienīgos ilustrācijās, gleznotāji viņu izmantoja kā modeli savām gleznām.
Reklāma
Paiva (1819-1884)-Eiropas izcelsmes kurtizāne. Ebreja meita, izdeva pie vīra 16 gados. Drīz pēc dēla dzimšanas aizmūk uz Parīzi, kur iepazīstas ar Listu (komponists, pianists), Vāgneru, Gēti. Drīz vien kļuva par vienu no pazīstamākajām un elegantākajām sievietēm Parīzē. Vēlāk devās uz Londonu, kur bija sakari ar daudziem ietekmīgiem vīriem.
Kora Perla (1835 vai 1842- 1886)- angļu kurtizāne, Parīzes demimonda dāma, memuāriste. Angļu komponista, vijolnieka un pedagoga Frederika Nikolza Krauča meita. Izglītojās franču klostera skolā. Nevēlējusies dzīvot pieticīgo tēva dzīvi devās uz Londonu, pelnīja ar prostitūciju, vēlāk viņu uzturēja bagāti vīrieši. Viņas labvēļi bija hercogi un prinči. Viņas īpašumā bija pils netālu no Orleānas, vairākas savrupmājas Parīzē un vesela dārgakmeņu kolekcija. Pielūdzēju kļūstot mazāk ieslīga parādos, spēlēja kazino un nodarbojās ar prostitūciju. Mira no zarnu trakta vēža.
Reklāma
Žanna Turbeja (1837-1908)- franču kurtizāne, viņas ziedu laiks bija Otrās franču impērijas laiks un pirmās desmitgades no Trešās franču republikas laika. Nāca no nabadzīgas daudzbērnu ģimenes. Bērnībā pelnīja ar šampanieša pudeļu mazgāšanu. Izputināja Parīzes teātra direktoru, princi Napoleonu. Viņas salonu apmeklēja Gēte, Gustavs Flobērs, Ivans Turģēņevs, Ernests Renāns, Aleksandrs Dimā-dēls, Klemanso uc. Pārvērtās par laicīgu sabiedrības dāmu pateicoties tam, ka apprecēja grāfu Viktoru Edgaru de Luānu.
La Kastilione (1837-1899)- slavena itāļu kurtizāne, foto modele. 16 gados apprecējās, 18 gados dzemdēja dēļu, drīz pārcēlās uz Parīzi, kur kļuva par Napoleona III izredzēto. Sava brālēna (grāfa Kavūra) vadīta centās pārliecināt Napoleonu III neiejaukties Itālijas apvienošanai. Viņa bija labās attiecībās ar Vācijas imperatori Augustu, Otto fon Bismarku, Ādolfu Ģēru. Sirga no neirastēnijas (ātri uzbudināma un ātri nogurdināma), tādēļ ieslēdzās savā savrupmājā Vandāmas laukumā. Tur aizsedza visus spoguļus, lai neredzētu savu novecošanu un vairījās no svešinieku acīm, tādēļ no mājas izgāja tikai naktīs. Nomira no triekas.