18

 180  3

Uzņēmējs, izgudrotājs un vienkārši gudrs vīrietis Īlons Masks nav stāvā sajūsmā par izglītību, ko sniedz mūsdienu skolas.

Kādā intervijā 2014. gadā Masks teica: «Es domāju, ka lielākā daļa lietu, ko cilvēki iemācījās skolā, viņiem nekādā veidā nepalīdz nākotnē, jo bērnībā viņi to vien darīja, kā domāja par to, kāpēc vispār atrodas skolā.» Masks arī iepriekš nav slēpis savu nepatiku pret publiskajām skolām, jo viņa paša pieredze bijusi ne tā labākā - apsmiešana un ņirgāšanās, un mācību priekšmeti, kas nešķita svarīgi vai interesanti.

Starp citu, uzņēmējam pat neinteresē, vai viņa algotie darbinieki ir pabeiguši koledžu, vidusskolu vai ieguvuši augstāko izglītību. Intervijā ar Auto Bild 2014. gadā viņš teica, ka izglītība viņam nekad nav bijusi prioritāte arī darbiniekos. Ja cilvēks bez izglītības zina, ko darīt, kāpēc darīt, kā darīt, tad parasts papīrs ar zīmogu to nevar mainīt.

Masks ir iemanījies nodrošināt arī saviem bērniem to, kam pats tic. 2015. gada intervijā viņš atklāja, ka saviem bērniem ir izveidojis privāto skolu, kurā viņi paši var izlemt, ko mācīties. «Es neredzēju nevienu skolu, kas piedāvātu to, ko atbalstu es. Ir cilvēki, kuriem patīk valodas, ir cilvēki, kuriem patīk matemātika, citiem patīk mūzika. Dažādas spējas, dažādi laiki, dažādas vēlmes. Ir tikai loģiski, ka izglītību sadala novirzienos, tādā veidā ļaujot bērnam jau no agra vecuma attīstīt savas labās spējas,» atklāja Masks.

Turpinājumā viņš mēģināja izskaidrot kā pieredze ir svarīgāka par mēģināšanu visu iekalt galvā. «Ir ļoti svarīgi mācīt to, kā tikt galā ar problēmām, kā tās atrisināt, ar ko tās var atrisināt. Piemēram, tu mēģini kādam izskaidrot to, kā darbojas dzinējs, bet parastajā skolā no sākuma iemācīs, kas ir instrumenti, ar ko var to izjaukt, kas ir ļoti sarežģīti. Manuprāt, tam visam ir jānotiek paralēli. Tev ir dzinējs, kuru ir nepieciešams izjaukt. Lūk, tev ir skrūvgrieznis, tev ir jāizmanto tas. Tikai tādā veidā var normāli saprast, kam tie rīki ir domāti.»

Ja jau viens no labākajiem izgudrotājiem pasaulē neuzskata, ka bērniem būtu jāmācās parastās skolās, parastās programmās, tad varbūt ir laiks aizdomāties par to? Latvijā ir pāris skolas, kuras piedāvā dažādas mācību programmas, piemēram, Valsts ģimnāzijām tā ir viena no prasībām.

 

Komentāri 18

0/2000
Tas ka bērns domā ka viņam kāds mācību priekšmets nekad dzīvē nebūs vajadzīgs ir diezgan lielas muļķības. Tāpēc rodas visādi anti-vakseri, nekad mūžā nav neko iemācījies par cilvēka organismu, un tagad pēkšņi viens komentārs ko izlasa netā liek viņam domāt ka na*uj tādas vaksinācijas. Tas tā, piemērā pēc. Bet vajag jau vispārēju izpratni par pasauli iegūt, un tāds jau ir skolas mērķis. Sagatavot tevi civilizācijai. Zināt ka ir citas valodās, ne tikai tava latvieši, saprast ko ar cipariem var izdarīt, drusku galvu pavingrināt lai saprastu kā dažādas problēmas risināt. Atšķirt kontinentus no valstīm utt. Tāds ir skolas mērķis. Pēc tam kad tu esi ieguvis to vispārīgo tad var iet specializēties tajā kas interesē. Vai tu gribi dziedāt vai ķīmiķis būt. Protams ka ir izņēmumi, tādi kas daudz ātrāk saprot ko grib, un ir labi ja viņiem ir citas iespējas kā standarta skola. Bet 99% no mums tādi nav, un kaut kādā brīdī visi 14 gadnieki sapratīs ka vispārīgā izglītība ir vajadzīga lai varētu funkcionēt sabiedrībā
 10  1 atbildēt

Ja nav kaudze naudas, lai saviem bērniem izveidotu speciālu programmu un nolīgtu skolotājus, tad nāksies vien iet valsts skolās. 

 8  2 atbildēt

Cilvēkam skolā māca domāt un pielietot dažādas metodes uzdevumu atrusināšanai, ko un kă un kad pielietot viņš izdomās pats.

 7  1 atbildēt

Jautājums?! Ko darīt ja sīkais vispār negrib mācīties?? Paskaties, mūsdienās sīkie kuriem ir virs 10 gadiem ja tu viņiem paprasīsi par ko viņi vēlas kļūt atbilde ir vai nu par Youtuba zvaigzni vai pari influenceri, vai geimeri karoč lai piķis viegli nāk, un nekas nav jādara.. Kā nodrošināt lai kāds mācās augstāko matemātiku, Fiziku utt.. Un galu galā arī dara darbu kurš nevienam nepatīk..?? Kā vispār var saprast kas patī un kas nepatīk 3 vai 4 gadus vecam sīcim? Tas ko piedāvā šie te amerikas, gudrinieki ir veidot sabiedrību kuraI IR TUNEĻ DOMĀŠANA.. Vergu sabiedrību..Ja ieviestu viņa sistēmu, mums 90% būs deģenerātu..Jo 90 % izvēlētos nedarīt neko..

 5  1 atbildēt

nu ta lielākoties ari ir, piemēram kad sev darbu meklēju. sazvanijos, piebraucu, iedeva pāris darbus lai pierādītu sevi un viss nauda grozās )

 3  0 atbildēt

Koks ar diviem galiem - no vienas puses cilvēks apgūst to, kas viņam interesē/padodas, bet pēc tam turpmākajā dzīvē to vien tikai dara? Diezgan vienpusīgi. Man, piemērām, jau konkrēti zb darbs, ko daru - jā, padodās ļoti labi, patīk, rada gandarījumu, bet, vienalga, zb. Varētu darīt varbūt ko citu, tikai nevaru iedomāties alternatīvu ar līdzīgiem noteikumiem - darba laiks, grafiks, alga, priekšnieki. Tāpēc turpinu iesākto

 3  0 atbildēt

elōns musks ir izgudrotājs ?    

nē, ņu labi, var jau būt, bet man vairāk liekas, ka viņš ir izveicīgs tips, kuram izdodas pierunāt investorus grūst kaudzēm naudas viņa konceptos, kas ir aizgūti no iepriekš izdomātām idejām.

 4  2 atbildēt

Principā jau viņš nepareizi nerunā. Bet nevar aizmirst, ka šis princips darbojas tikai jau inteliģentiem bērniem. Ja tu paņem viduvējo bērnu kurš tikai fortnite grib kapāt vai telefonu, viņam ir nepieciešama disciplīna un vispārīgā izpratne ko ieliek pamatā skola.

Tas ir tā pat kā bļaustīties ka augstskolas nevajag jo redz daudzi veiksmīgie cilvēki ir ar nepabeigtu augstāko - viņi ir 1 %. neskaitāmi daudz drop-outi tagad fabrikās fasē zivis vai slauka ielas. Un vienmēr aizmirst pateikt, ka visi šie izgudrotāji ir izkrituši no Ivy league universitātēm ne no kaut kādas mazas valsts parastas universitātes, kura zinātnieku nav absolvējusi jau 20 gadu. Un lai tu tur iekšā tiktu tev jābūt gudrākam un disciplinētākam kā zemāka līmeņa absolventiem.

Ja esi inteliģents vecāks ar resursiem, lai bērnu ievirzītu pareizās sliedēs - super - skolu nevajag. Bet tas atkal ir tas 1% par ko aizmirst pieminēt. Pārējie skolā negājēji pat vidusskolu nespēj pabeigt un tad strādā visādus bēdīgus darbus

Izglītības sistēmai vajag uzlabošanu - nenoliedzu. Skolotajiem vajag būt labākiem, programmām vajag būt attīstītākām, vairāk jāpielāgojas individuālām bērna vajadzībām. Bet kurš to darīs ? Publiskajās skolās taču ir tūkstošiem bērnu, skolotājiem netiek pienācīgi maksāts, katram uzkrauti nejēdzīgi daudz bērnu, tā ka īsti pat vārdu kādam aizmirst vari.

Principā tagad būs tā - visādi ambāļi un kārtējie gudrinieki kas domā ka viņam nevajag skolu slēpsies aiz fakta, ka varenais Masks teica, ka skolu nevajag. Bet aizmirsīs ka pašam tad ir jāstrādā pie tā, lai Tu būtu veiksmes stāsts pat bez skolas.

Un šeit nav runa par to ka skolas ir bezjēdzīgas, bet tieši par to ko jau runāju - ka tam vajag uzlabojumus. Tak zināms jau ka tavi akadēmiskie panākumi nenozīmē panākumus dzīvē. Bet, ja tev tādi ir, tas nepasliktinās iespēju. Ja tu būsi tizlenis, kas pat nesaprot pamata matemātiku ko māca skolā, vai būsi nekulturāls āpsis, kas mākslā vai mūzikā ne sīkuma nesaprot, tev nebūs nekādi breakthrough dzīvē. 

Edit - un vispār maz zinat kas Masks bija bērnībā ? Inteliģents bērns dzimis inteliģentiem vecakiem. Daudz lasījis, pats iemācījies programmēt, laicīgi sapratis biznesu un tehniku. Katrs kurš sāk kaut mazliet pieminēt ka nevajag skolas - padomājiet vai Jūs tādi bijāt un vai Jūsu bērni (vai apkārt citi) ir kaut uz pusi tik inteliģenti. Es neko tādu neredzu. Lielākoties mazi resnīši uz segweya ar kolu rokā un youtube telefonā. Kaut vai paskatamies kādu šovu, kur ir par gudriniekiem runa - visi ir 8 un 9nieki skolā. Nav tā sistēma arī tik slikta mums

 2  0 atbildēt

    Pilnīgi piekrītu.

 3  2 atbildēt
Un kas, ka viņš tā uzskata? Viņš ir izgudrotājs un ģēnijs, bet tas nenozīmē, ka viņa viedoklis par izglītību ir pareizs. Tas, ka viņš ir izgudrotājs, nenozīmē, ka viņš ir eksperts visās jomās. Galu galā, viņš kļuva par to, ko viņš kļuva izejot cauri līdzīgai tagadējai izglītības sistēmai, neatkarīgi no tā vai viņam tā patika vai arī nē. Vai ja viņš mācītos tā kā viņš gribētu, vai viņš sasniegtu ko vairāk? Es šaubos
 1  0 atbildēt

Tas ir kārtējais ticības graudiņš ta sauktajiem izredzētajiem indigo bērneļiem.

Patiesība ir daudz skarbāka. Šaubos vai Īlons pie savām Falcon raķetēm jebkad laidīs cilvēkus bez izglītības, bez zināšanām fizikā, ķīmijā, matemātikā. Tā kā cilvēciņi nesacerieties. Īpaši aizdomas manī raisa, ka šī ziņa nāk no krievu valodā rakstošiem avotiem. Savulaik Bils Geitss par izglītību izteicās. Viņš ieteica jauniešiem tieši otrādi cītīgi studēt, lai dzīvē kaut ko sasniegtu. Jo retais ļoti retais nonāk tur kur ir Geits un Masks bez izglītības papīra. Pat arī tad viņ ir apbružājušies savulaik tajā vidē. Tikai viņu panākumu atslēga ir - būt pareizā vietā un pareizā laikā.

 1  0 atbildēt

Ir savi par un pret saistībā ar šo tēmu. Vai parastā izglītība kā tāda ir nepieciešama mūsdienās? Ļoti diskutējams jautājums.  

 1  0 atbildēt
Taisnība 100%.
 1  1 atbildēt

…kad skolēns pārspēj savu skolotāju…

Ilons Masks mācījās tādā skolā, dzīvoja tādos apstākļos, piedzīvoja tādus dzīves pārbaudījumus, pārvarēja un joprojām pārvar… - izveidojās Īlons Masks.

Viņa bērni aug pavisam citos apstākļos, pārvar šķēršļus, zinot ka viņi ir Īlona Maska bērni, pavisam citi riski, motivācija un rezultāts.

Ī.Maska dzimtene ir lielisks pierādījums, kā no Rodēzijas beidzot izveidojās Zimbabve, kāds veiksmes stāsts ir ASV speciāli izveidota brīva valsts priekš ASV atbrīvotajiem melnādainajiem vergiem - Libērija. Visa Āfrika ir labs piemērs, kas notiek, kad VISIEM cilvēkiem dod brīvu vaļu izglītībā, kultūrā, med.palīdzībā, aizsardzībā, tirdzniecībā.

Lielisks eksperiments, varēsim pavērot par kādiem Īloniem Maskiem kļūs viņa bērni.

Andželina Džoulija labs piemērs, kā cilvēkam var būt kauns rādīt sabiedrībā savus bērnus, bez sagatavošanas, bez "atlasītiem žurnālistiem, fotogrāfiem", utt.

 0  0 atbildēt

Spoki cenzē?!?!?!?!

 0  0 atbildēt

Pilniigas mullkkiibas sarakstiitas...  

Ko siikais var zinaat ar ko vinnsh dziivee nodarbosies vai grib dariit,to pat reti kursh zin,kad pabeidz skolu,tapeec vispaareejaa sagatavotiiba ir nepiecieshama.Par to,kaadaa liimenii taa ir,tas jau ir cits staasts...

 0  1 atbildēt