Nikolam Teslam bija viens no dižākajiem prātiem, kāds jebkad redzēts uz šīs planētas. Viņš izstrādāja maiņstrāvas sistēmu, kā arī Teslas spoli un guva absolūti neticamus panākumus agrīno bezvadu sakaru jomā. Tomēr arī šo prātu bija apsēdušas dažādas vājprātīgas domas. Pēc visām mūsdienu definīcijām viņš bija neglābjami garīgi slims. Aiz viņa ģenialitātes slēpās cilveks, kurš cieta no intensīviem murgiem un paranojas, cilvēks, kuru mocīja paša prāts.
9 traģiski fakti par garīgi slimo ģēniju - Nikolu Teslu35
Viņa ģimenes slimību vēsturē bija garīgās veselības problēmas. Tesla piedzima ģimenē, kurā daudziem bija problēmas ar garīgo veselību. Viņa memuāri neatstāj ne mazākās šaubas, ka gan viņa tēvs, gan brālis bija garīgi slimi. Teslas tēvam patika sarunāties ar pašam ar sevi. Viņš bieži mēdza nikni strīdēties ar sevi, mainot balss toni, lai atveidotu vairākas personas, kas itkā kliedz viena uz otru. Teslas brālis cieta no halucinācijām, taču viņa dzīve bija īsa. Kādu dienu Teslas tēvam uzbruka vilki, un viņš nokrita no zirga. Zirgs aizskrēja mājās, kur gaidīja abi viņa dēli, un Nikola šausmās vēroja, kā viņa brālis tiek sabradāts zem izbiedētā zirga pakaviem.
Viņš cieta no regulārām halucinācijām. Drīz pēc tam, kad bija kļuvis par liecinieku sava brāļa nāvei, Tesla sāka piedzīvot halucinācijas. Viņš redzēja spontānus, apžilbinošas gaismas zibšņus, kurus viņš salīdzināja ar " dzīvo liesmu mēļu pildītu gaisu ap mani." Kad kāds pieminēja jebkuru priekšmetu, Teslas acu priekšā tas parādījās tik skaidri, ka viņš nespēja pateikt, vai tas ir īsts vai iedomāts. Nereti viņš sarunu laikā kļuva neapmierināts, jo viņam traucēja tas, ka viņš nespēja noteikt, vai tas, ko viņš redzēja, ir īsts vai tikai viņa iedomu auglis. Teslas dzīves laikā halucinācijas arvien pasliktinājās. Taču šīs halucinācijas vienlaicīgi bija atslēga uz viņa ģenialitāti. Gaismas uzplaiksnījumus nereti pavadīja attēli, ko viņš nekad iepriekš nebija iztēlojies. Viens no attēliem, kas viņam parādījās, bija maiņstrāvas motora plāns, ko viņš nekavējoties ar spieķi uzskicēja smiltīs, lai to neaizmirstu.
Tesla apgalvoja, ka saņēmis signālus no citplanētiešiem. 1889. gadā, kad Tesla savā laboratorijā testēja vienu no savām ierīcēm, viņš sāka uztvert dīvainu signālu no kosmosa. Šis signāls šķietami atkārtojās, tā it kā kāds skaitītu, un Tesla bija pārliecināts, ka tas ir atceļojis pie viņa no Marsa vai Veneras. Sākumā Tesla nevēlējās sensacionalizēt dzirdēto, bet pēc tam sāka ticēt, ka ir sazinājies ar citplanētiešiem. "Mani nepamet šī sajūta," Tesla rakstīja, "ka es esmu pirmais cilvēks vēsturē, kurš dzirdējis vienas planētas sveicienu otrai." 1890. gadā viņš nonāca pie galīgā slēdziena un vēstulē Sarkanajam Krustam rakstīja: "Mēs esam saņēmuši ziņu no citas pasaules. Tā skan: viens... divi...trīs. Teslas apgalvojums, protams, bija pretrunīgs. Daudzi uzskatīja, ka trakais zinātnieks ir pilnīgi zaudējis veselo saprātu. Tomēr pēc vairākiem gadiem tika noskaidrots, ka Teslam bijusi taisnība - viņš tiešām saņēmis signālu no kosmosa, bet ne jau no citplanētiešiem. Viņš uztvēra vētru uz Jupitera.
Viņš nekad negulēja ilgāk par divām stundām. Tesla apgalvoja, ka viņš nekad negulēs ilgāk par divām stundām, un baumo, ka viņš reiz nostrādājis 84 stundas no vietas ne sekundi neatpūšoties. Viņš bieži visu nakti pavadīja savā laboratorijā, izgaismojot to ar gaismām no savām ierīcēm un piepildot ar skaņām, kas nedeva mieru viņa kaimiņiem. Policija bieži saņēma satrauktus zvanus par Teslu. Tomēr viņa laboratorijas palīgi apšauba to, ka viņš gulējis tikai divas stundas dienā. Viņi ziņoja, ka viņš katru dienu esot nosnaudies vairākas reizes pa pusotrai stundai vai mazāk, tomēr joprojām jutās pārguris un bezspēcīgs. Kā ziņots, Tesla dažreiz saļima darba vidū un aizmiga, jo viņa ķermenis bija pārāk noguris, lai turpinātu.
Viņš baidījās pieskarties cilvēkiem. Teslam bija spēcīgas bailes no mikrobiem, kas kontrolēja katru viņa dzīves daļu. Viņš jutās ārkārtīgi neērti, veidojot fizisku kontaktu ar citiem cilvēkiem. Viņš izjuta nenoslēpjamu riebumu, kaut vai pieskaroties kāda matiem un viņam kļuva slikti redzot kādu ar auskariem ausīm. Viņš valkāja cimdus, lai spiežot kāda roku, viņa ādai nesaskartos ar otra cilvēka ādu. Ja no šāda gadījuma nebija iespējams izvairīties, tad viņš uzreiz steidzās nomazgāt rokas. Tesla pie tā vainoja savu darbību laboratorijā. Viņš bija pavadījis daudz laika mikroskopā skatoties uz viņa ūdens glāzē dzīvojošajām būtnēm un kļuva nemierīgs. "Ja jūs kaut tikai dažas minūtes paskatāties uz šiem briesmīgajiem radījumiem", viņš rakstīja par piedzīvoto, "jūs nekad vairs nedzertu ne piliena nevārīta, nesterilizēta ūdens".
Viņam bija obsesīvi kompulsīvie traucējumi. Teslam bija dīvaini ieradumi, un laika gaitā tie kļuva arvien dīvaināki. Viņam bija daži rituāli, uz kuru ievērošanu viņš uzstāja. Pirms ēdienreizes Tesla aprēķināja savas maltītes precīzu kubisko tilpumu. Viņš norādīja, ka šo rituālu viņš uzsāka bērnībā un nav spējis no tā atbrīvoties. Tāpat, pirms pieskarties ēdienam, viņš salika kaudzītē tieši 18 salvetes. Un tām bija jābūt tieši 18 salvetēm, jo 18 dalās ar 3. Tesla visu darīja pa trīs. Viņu bija pārņēmusi tieksme trīs reizes apiet apkārt kvartālam, un šīs pastaigas laikā viņš skaitīja soļus. Kad viņš uzturējās viesnīcā, viņš uzstāja, lai viņa istabas numurs dalītos ar 3 un pieprasīja, lai katru rītu uz viņa istabu tiek nogādāti 18 dvieļi. Dažas istabenes jautājušas Teslam, kāpēc viņam ir nepieciešami tieši 18 dvieļi. Tesla vienkārši klusēja, nesakot ne vārda.
Viņš baidījās precēties ar sievieti. "Es neuzskatu, ka izgudrotājam būtu jāprecas,” viņš norādīja reportierim, skaidrojot, ka sieviete prasītu pārāk daudz viņa uzmanības, ko labāk varēja veltīt zinātnei. Tesla tā teica, taču, iespējams, viņš tā neuzskatīja. Viņš mira neprecējies un ne reizi nemīlējies, taču, iespējams, ka tas notika ne pilnībā pēc viņa izvēles. Viņš saņēma uzmanību no sieviešu puses. Viņam pat bija izveidojušās romantiskas attiecības ar kādu franču aktrisi, kura uzdāvināja viņam kabatlakatiņu, ko viņš visu mūžu nēsāja sev līdzi. Taču Tesla nekad nespēra savu soli pretī attiecībām. Vēlāk savas dzīves gaitā viņš runāja par savu vecpuisību dažādās noskaņās. Viņš minēja, ka viņš neapprecoties ir „nesis pārāk lielu upuri”. Esot jauns, viņš sievietes bija novietojis „uz ļoti augsta plauktiņa”, kas lika viņam justies sieviešu necienīgam. Viņš savu vienpatību vairs neuzskatīja par savas ģenialitātes avotu, bet gan vienkārši par paša bailēm no sievietēm, kas viņam liegušas dažādus dzīves dāvātos priekus.
Viņš ticēja, ka dzerot viskiju viņš nodzīvos līdz 150 gadiem. Nepagāja ne diena, kad Teslas rokās nenonāca vismaz viena glāze viskija. Tesla nebija alkoholiķis, tomēr viņš bija pārliecināts, ka atradis veselības un ilga mūža brīnumlīdzekli. Tesla nāca no vīriešu aprindām, kuri daudz dzēra un dzīvoja ilgu mūžu, un viņš bija pārliecināts, ka starp to pastāv korelācija. Sekojot viņa ģimenes iedibinātajai tradīcijai, viņš daudz dzēra, apgalvojot, ka dzeršana dod viņam enerģijas uzplūdus un notur viņu pie dzīvības. Kad ASV stājās spēkā alkohola aizliegums jeb tā sauktais "sausais likums", Teslam vairs nebija iespējas tikt pie sava dzīvības eliksīra. Viņš bija nikns par to. Viņš nolādēja valdību, par to, kā atņēmusi viņam alkoholu. Viņš arī vairs neticēja, ka nodzīvos līdz 150 gadiem, kā tas viņaprāt notiktu, ja viņš turpinātu dzert pa glāzei viskija katru dienu.
Viņš iemīlējās balodī. Pēdējos savas dzīves gadus Tesla pavadīja vientulībā, barojot baložus. Viens no tiem īpaši piesaistīja viņa uzmanību. Šis balodis, pēc viņa vārdiem, bija "skaists putns, pilnīgi balts ar pelēkiem spārnu galiem". Šis putns Teslam sekoja visur kur viņš gāja un atsaucās uz saucienu. Kad balodis saslima, Tesla ņēma balodi sev blakus gultā un vairākas dienas to aprūpēja. Viņš ticēja, ka viņš un balodis saprot viens otru. "Es mīlēju to balodi," viņš teica draugam. "Es viņu mīlēju tāpat kā vīrietis mīl sievieti, un arī balodis mani mīlēja." Tomēr pienāca tā diena, kad balodis pielaidās pie Teslas loga ar briesmīgām ziņām. Tesla zināja, ka balodis cenšas viņam pasacīt, ka mirs. No baloža acīm izšāvās gaismas stari un pēc tam no viņa izgāja dzīvība, Tesla apgalvoja. Tesla bija pilnīgi zaudējis prātu. Savās pēdējās dienās viņš bija pēc mīlestības izsalcis, vientuļš sirms večuks, kurš halucinēja mīlas dēku ar balodi. Viņš nomira drīz pēc tam. Viņa līķi viesnīcas istabiņā atrada istabene. Viņš nomira pilnīgi viens, un nevienam nevajadzīgs.