Šis var noderēt, ja interesējaties par biroja tehniku, kas un kā! Iespējams šis var noderēt kādai informātikas nozarei rakstot referātu!
Kas ir dators? Paskaidrojums iesācējiem!3
20
9
Šoreiz apskatīsim: * Kas ir dators? * No kā sastāv dators? * Apraksts par monitoriem! Dators: Dators (no angļu data processor - datu apstrādātajs) ir iekārta, kas apstrādā datus pēc iepriekš definētas procedūras. Datori ir konstruēti no komponentiem, kas veic vienkāršas, iepriekš noteiktas darbības. Šo komponenšu savstarpējā saziņa ļauj datoram veikt informācijas apstrādes procesus. Pareizi sakonfigurēts (ieprogrammēts) dators spēj risināt noteiktas problēmas, kā arī būt lielākas sistēmas sastāvdaļa. Pareizi sakonfigurētām datoram padodot ievaddatus, programma tos apstrādā, un dators spēj atrisināt problēmu vai prognozēt sistēmas uzvedību.
Pirmie datori bija tīri mehāniski. 1930. gados telekomunikāciju industrijā parādījās releji, bet 1940. gados jau tika uzbūvēi pirmie tīri elektroniskie datori izmantojot radiolampas. 1950. un 1960. gados tās tika aizstātas ar tranzistoriem, , bet 1960. gadu beigās un 1970. gadu sākumā parādījās pirmās mikroshēmas. Šobrīd zinātnieki mēģina radīt optiskos datorus, kas elektrības vietā izmantotu gaismas signālus. Tiek pētītas iespējas izmantot datorikā bioloģiskās DNS. Radikāls solis datoru attīstībā būtu kvantu datoru izveide. Datora standartkomplektā ietilpst: sistēmbloks; monitors; tastatūra un pele, ievadierīces. Apraksts par sistēmbloku Viena no svarīgākajām sastāvdaļām sastāv no: mātes plates, procesora, operatīvā atmiņas (RAM), patstāvīgā atmiņas (ROM), cietā diska (HDD), video kartes (attēla izvietošana uz ekrāna), tīkla kartes, diskešu aparāta, CD- lasītāja, USB. Papildus greznībai var komplektēt klāt skaņu karti un citas perifērijas!
Reklāma
Monitors: Izplatītākie ir divu tipu monitori: * CRT monitori, kuri ir līdzīgi televizoriem; * plakanie šķidro kristālu jeb LCD monitori.
Veiktspējas parametri Monitoru veiktspējas parametri ir: * Spožums (angliski - Luminance), tiek mērīts kandelās uz kvadrātmetru (cd/m²). * Izmērs, tiek mērīts pa diagonāli. CRT monitoriem redzamā daļa ir par 1 collu (25 mm) mazāka nekā kineskopa izmērs. * Punktiestatne (angliski - Dot pitch). Attālums starp vienas krāsas punktiem monitora ekrānā. Punktiestatne ir būtisks monitora raksturojums, kas nosaka tā maksimālo izšķirtspēju. Parasti šis parametrs ir 0,41 mm, 0,31 mm vai 0,28 mm. Jo mazāks tā lielums, jo lielāka ir monitora izšķirtspēja. Augstas izšķirtspējas monitoriem punktiestatne nepārsniedz 0,31 mm. * Reakcijas laiks (angliski - Response time). Laika sprīdis, kurā LCD monitora pikselis mainās no aktīvā (melnā) līdz neaktīvam (baltam) un atkal atpakaļ uz aktīvo (melno). Tas tiek mērīts milisekundēs (ms). Jo zemāks lielums, jo kvalitatīvāk tiek attēlots attēls uz ekrāna. * Kontrasts (angliski - Contrast ratio). Kontrasta koeficients ir definēts kā gaišākās krāsas (baltā) un tumšākās krāsas (melnās), ko ekrāns spēj attēlot, attiecība. Jo augstāks kontrasts, jo labāks monitors. * Atsvaidzes intensitāte (angliski - Refresh rate). Attēla atkārtotas zīmēšanas reižu skaits sekundē. * Patērētā jauda (angliski - Power consumption), tiek mērīta vatos (W). * Datoru monitoru standarts (angliski - Computer display Standard: Aspect ratio), kas ir ekrāna horizontālā izmēra attiecība pret vertikālo izmēru. Standarta izmērs ir 4:3, kas nozīmē, ka ekrāna ar platumu 1024 pikseļi augstums būs 768 pikseļi. Platekrāna ekrāniem šī attiecība var būt 16:9, kas nozīmē, ka ekrānam ar platumu 1024 pikseļi augstums būs 576 pikseļi. * Izšķirtspēja (angliski - Display resolution). Noteikto pikseļu skaits horizontāli un vertikāli, kas var tikt attēloti. Monitoru pie datora videokartes parasti pieslēdz ar VGA vai DVI interfeisu. VGA interfeiss vēl joprojām ir visizplatītākais.