Nu ko, pirmais mans raksts, nesodiet bargi par kļūdām. Speciāli jums mīlīši, beidzot piereģistrējos, kaut gan sēžu te 3 gadus.
Ārā kārtējais sals, kas man atnesa nepatīkamu pārsteigumu. Aizsala ūdens pievada truba, lai arī bija nosiltināta. Atliek viens varjants, siltinājumu nost, un ar fēnu atkausēt vaļā. Protams uz īsu mirkli palīdzēs, bet bail, ka šādos salos atkal neaizsalst. Esmu dzirdējis par siltajiem vadiem, ko izmanto dažnedažādākajos veidos lai ūdens trubās, vai notekās neaizsalst. Bet kā jau nojaušat man tāda nav, tapēc nācās painprovizēt.
Siltais vads - pretaizsalšanas ierīce23
Atradu vecu barošanas bloku, laikam no segas, vai zilitona, vads norauts, bet pārbaudīju - strādā. Izolācijas lenta, vadiņš, labāk ņemt paresnu, lai visa siltumenerģija nonak līdz sildelementam. Drātiņa, ko nostriļīju kaimiņam, jo zināju, ka viņam tāda garažā metājās, izskatās pēc nerūsējošā tērauda stieples, ko man tieši arī vajag. Vel vajadzēs mūltimetru.
Skatamies, kas rakstīts virsū, (Mēģināju nofočēt, bet nesanāca) 9V(V apzīnē voltus) un 1000mA(A apzīmē ampērus un m(mili) tūkstošo daļu no ampēra). Mazliet par šiem cipariem. 9v tas ir strāvas spiediens vadā ar kādu tiek dzīti elektroni(ta pati vien elektrība) uz priekšu. Rozetē ir 220 volti. 1000mA, jeb 1A ir daudzumus, kas pārvietojās pa vadu. Sareizinot šos abus parametrus iegūstam 9V x 1A = 9W(W ir vati, jeb jauda-izdarītais darbs). 9W kā jau nojaušat, nau nemaz tik daudz(spūldzīte 40-100W), bet tas ir pietiekoši lai, kā manā gadījuma, nepilna metra garai caurulei neļautu aizsalt ( 80cm gara caurule, iet pa āru un to daļu taisos apsildīt ).
Tālāk jāsaprot cik garu stiepli vajag. Maksimālā jauda, ko dod mums baroklis ir 9W. Jaizdomā cik lielai jābūt pretestībai vadā. Pretestība vadā nodrošina mums siltuma izdalīšanos. Ja pamaz būs pretestības, pamaz būs siltuma, ja būs par lielu, var nodegt baroklis, jo nespēs izspiest strāvu cauri stieplei.
P - apzīmē jaudu(W vatus)
U - apzīmē spriegumu(V voltus)
R - apzīmē elektronikā pretestību( Omos, tur specifisks simbols, kuru meklēt netaisos )
I - apzimē strāvas stiprumu(A ampēri)
Matematiskā formula, P = U^2 / R (P vienāds U kvadrātā, dalīts ar R). Bļin, P jau mēs zinam! Ko tālāk? Jāpārveido vienādība. U^2 / P = R, kas sanāk 9^2 / 9 = 9. *Le, tizls, piemērs, bet nu tā sanāk, diemžēl, jo baroklis ir 1A stiprs, līdz ar to sanāk gaužam vienkārši, bet tai pašā laikā nesaprotami. Varam pārbaudīt šo visu ar šādu formuliņu, I^2 * R = P, 1^2 * 9 = 9(omi). Lūk, 9 omi ir kopējā pretestība ar kādu var noslogot barokli. Bet es iesaku likt 5-10% mazāk, jo ķīniešu baroklis var pie maksimālās jaudas nosmirdēt(sadegt). Tātad ņemsim 8.5 omi.
Sākumā, ir jaizmēra iekšējā aparāta pretestība, saliekot vadus kopā. Redzam 0.4 omi(šito skaitam nost no mūsu veiktajiem mērījumiem)
Tālāk ir jānomēra mūsu paņemtā vada, kas savieno barokli un sildelementu, iekšējā pretestība. Vadu es jau nogriezu tik garu, kā man vajadzēs. Notīram iekšējos vadus. Vienā galā satinam kopā, un otrā galā mēram, tā mēs iegūsim pilnu abu iekšā esošo vadiņu pretestību. Mēram, sanāk 0.7 omi. Atņemam iepriekš minētos 0.4 omus, pāri paliek 0.3 omi. Ļoti maz, tieši tas ko vajag, jo izmantoju 220v pagarinātāja vadu.
Tālāk ņemam to stiepli, vienā galā pieliekam vienu mūltimetra galu, un otru galu liekam blakus uz stieples, un velkam pa stiepli ( lielāks attālums starp mērvadiem - lielāka pretestība ) līdz sasniedzam mērījumu 8.7 omi, kas sanāk +- metru gara stieple. Neaizmirstam atrēķināt mūsu 0.4 omu aparāta pretestību, kā rezultātā iegūstam ar 8.3 omi pretestību 1 metru garu stiepli. Viss atkarīgs no biezuma, jo plānāka stieple, jo lielāka pretestība. Uz aci sakot, man ir 0.5 mm stieple.
Ņemam izolācijas lentu un aplokam viņu apkārt stieplei, tā lai gali paliek vaļā pie kuriem tīsim garo vadu. Bija baigais čakars, tapēc īsti šo operāciju nesafočēju, kā nākas. Bet domāju ideja skaidra.
Noizolētās drāts galos pietinam klāt vada galu, un noizolējam. Otram vada galam klāt pietīt vajadzēs barokļa abus vadiņus.
Tālāk mēram. Sanāk elektrība nāk pa melno mūltimetra vadu un caur zilo vadiņu nonāk līdz sildelementam, un no viņa pa brūno vadu nonāk atpakaļ uz multimetra sarkano vadu(noslēgta ķēde). Un lūk redzam esam ieguvuši 9 omus, atskaitot 0.4 aparāta vadu pretestību, ir 8.6 omi liela pretestība, kas der mūsu baroklim.
Atlaužam drusku barošanas bloku, jo viņs ir rūpnieciski aizlīmēts. Es izlauzu šajā gadījumā gabalu, lai tiktu pie vadiem un varetu pietīt normali klāt savus vadus. Vads bija tā noplēsts, ka neko citu izštukot nevareju.
Tālāk visu smuki tinam klāt pie braošanas bloka un noizolējam. Aizlīmējam nikno caurumu.