Par un ap rokmūziku vienkāršā valodā.
Kur meklējamas rokmūzikas saknes?
Šī mūzikas žanra aizsākumi meklējami 40. un 50. gados ASV un Apvienotajā Karalistē. Tā priekšteči bija rokenrols, R&B un kantrimūzika. Bieži vien izpaužas arī džeza un klasiskās mūzikas klātbūtne. Rokmūzikas pirmsākumi cieši saistīti ar tā saukto „melno mūziku”, t.i., mūziku, kas bija raksturīgā melnādainajiem, piemēram, jau iepriekš minētais R&B.
Kas raksturīgs rokmūzikai?
Rokmūzikai raksturīgākie mūzikas instrumenti ir elektriskā ģitāra, bassģitāra un bungas. Šī instrumentu kombinācija visiem, kas kaut reizi klausījušies mūziku, asociējas ar roku. Tas nebūt nenozīmē, ka šie ir vienīgie mūzikas instrumenti, ko izmanto rokmūzikā, kā arī ne vienmēr tiek izmantoti visi trīs, piemēram, ir rokgrupas, kurās neizmanto bassģitāru. Tā kā mūsdienās ir izveidojušies neskaitāmi roka apakš-žanri, tad būtībā jebkurš mūzikas instruments var tikt pielietots mūsdienu rokmūzikā.
Kas bija pirmie rokmūzikas(pagaidām vairāk rokenrola) mākslinieki?
Mūsdienās nav vienprātības par to, kas tad īsti bija pirmais rokmūzikas ieraksts un kas to izpildīja, kas skaidrojams ar to, ka rokmūzika neradās spontāni, kad cilvēki sanāca kopā ar domu „nu, ko, varētu radīt jaunu mūzikas stilu, ko sauksim par roku”, bet gan sajaucoties kopā iepriekšējiem žanriem, kas vēlāk attīstījās neatkarīgi no tiem. Taču, ja jānosauc konkrēti mākslinieki un dziesma, tad mēdz uzskatīt, ka tie ir Džekijs Brenstons(Jackie Brenston) un Aiks Tērners(Ike Turner) ar dziesmu Rocket 88, kas tika ierakstīta 1951. gadā. Būtībā tas ir tīrs rokenrols, taču ar to viss sākās.
http://www.youtube.com/watch?v=Gbfnh1oVTk0
Tomēr pirmais tiešām veiksmīgais(ja par veiksmīgu uzskata nokļūšanu „spēlētāko un pirktāko dziesmu” topa augšgalā) mākslinieks bija Bills Heilijs(Bill Haley) ar "Rock Around the Clock", kas tika radīts 1955. gadā.
http://www.youtube.com/watch?v=F5fsqYctXgM
Šajā pašā laikā popularitāti guva daudzi rokenrola mākslinieki kā Čaks Berrijs(Chuck Berry), Džerijs Lī Levis(Jerry Lee Lewis), Džīns Vincents(Gene Vincent) un daudzi citi. Drīz vien rokenrols kļuva par vadošo mūzikas stilu Amerikā un citviet pasaulē. Diezin vai kāds no šiem mūziķiem tolaik aptvēra, ka ieies vēsturē kā pats, pats pirmsākums kaut kam tik lielam…
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Šajā rakstā aprakstīta vien niecīga daļa no milzīgās roka vēstures, tikai paši pirmsākumi. Ja būs kaut neliela interese, tad sekos nākamās daļas, kur hronoloģiski un tematiski tiks aprakstīta roka attīstība, apskatītas populārākās un vislielāko ietekmi atstājušās rokgrupas pasaules vēsturē un citas šādas tādas lietas, visas, protams, saistībā ar rokmūziku.