Nezinu kā jums, bet man patīk vēsturiskās filmas. Visa tā ceļojuma laikā sajūta, brīnišķīgie kostīmi, dekorācijas utt. Tikai jau sen esmu iemācījies uz filmās redzamo skatīties ar krietnu devu skepses un, Dieva dēļ!, no filmām nemācīties vēsturi. Gluži vienkārši tāpēc, ka filmu veidotājiem pret vēsturi ir maz cieņas brīžos, kad no tā atkarīgs filmas dramatiskais moments, kadra efektivitāte un tamlīdzīgi. Šīs populārās filmas vispār ir jāskatās caur pirkstiem:
10 000 BC
Tādas filmas kā šīs vispār vajadzētu rādīt tikai ar komentāru "viss, kas te redzams ir muļķības". Citādi būs kāds, kas ņems un noticēs, ka mamuti ir cēluši piramīdas Ēģiptē. Kamon, piramīdas tika celtas krietnus septiņus tūkstošus gadu vēlāk, turklāt biezspalvainie mamuti Ēģiptē nekad nav dzīvojuši.
Gladiators
Visiem mums ļoti patīk šī filma, seksīgais Rasels Krovs un riebīgais Hoakins Fīnikss. Tikai ņemiet vērā – Fīniksa tēlotais imperators Komods dzīvē nemaz nebija tik zemisks kā filmā. Viņš valdīja vairāk kā desmit gadus, nevis pāris mēnešus, viņš nenogalināja savu tēvu Marku Aurēliju un viņš netika nogalināts arēnā, bet gan vannā.
300
Lai arī filma ir patosa pilns vēstījums par seno laiku morāles kodeksu, tajā ir daudz vēsturisku neprecizitāžu. Realitātē karalis Kserkss nebija divmetrīgs muskuļu kalns, realitātē Spartiešu padomē piedalījās vīri, kas vecāki par 60 gadiem, nevis jauni un smuki zēniņi. Un realitātē Termopīlu kaujā vīri gāja pilnā bruņojumā nevis tikai ādas gurnu apsējos :)
The Last Samurai
Nu, šī filma par nezinošam skaitītājam nevarētu likties autentiska. Amerikāniskais skatījums uz Japānas kultūru laužas pa visām porām un ticamības moments ir minimāls. Jau pati doma, ka četrdesmit gadīgs Pilsoņu kara veterāns ar noslieci uz alkoholismu (Toms Krūzs, lol) varētu kļūt par samuraja zobena meistaru, izklausās pēc komēdijas.
Apocalypto
Vispār šī filma, manuprāt, ir tik kruta, ka vēsturiskās detaļas ir mazsvarīgas. Taču der atcerēties, ka lai arī cilvēku upuri bija izplatīti – maiji neupurēja saules dievam Kulkulkanam. Turklāt upuri nebija kuri katri gūstekņi, bet augsta ranga figūras armijā. Turklāt beigas ar "glābējiem" konkistadoriem arī ir diskutablas – spāņu iekarotāji iznīcināja 90% iezemiešu.
Memoirs of a Geisha
Līdzīgs gadījums kā ar Pēdējo Samuraju. Vēsturiski Geišas iesvētīšana (mizuage) attiecās uz viņas ģērbšanās un iznešanās pārbaudi, ko veica vecākā geiša. Nevis pārgulēšanu ar klientu kā filmā. Un tā skaistā deja ar sniegu un vēdekļiem gan vairāk piederētos transvestītu šovā nevis pirmskara Kioto.
Braveheart
Ok, daži fakti – skotu tradicionālos svārkus sāka nēsāt kādus 300 gadus pēc filmā rādītajiem notikumiem. Turklāt, dāma, ko Gibsona varonis Voless filmā savaldzināja Francijas Izabella, tajā laikā bija trīs gadus veca. Nemaz nerunājot par viņu abu dēlu (filmā) – Edvardu Trešo, kas realitātē piedzima septiņus gadu pēc Volesa nāves.
Vērtējiet paši! :-)