Esmu dzirdējis, ka uz Zemes eksistē vulkāni ar aukstu lavu. Vai tā ir patiesība? /K.Nilsens/
Vai pastāv auksta lava?5
Tānzānijas Oldoinjo Lengai ir vienīgais vulkāns pasaulē, kuram ir auksta, melna lava.
Tiešām, "aukstā lava" pastāv. Lielākoties lava iegūst šķidru stāvokli vairāk nekā 900 °C temperatūrā, bet Tanzānijas vulkāna temperatūra ir tikai 500 °C. Vulkāna nosaukums ir Oldoinjo Lengai, kas vietējā masaju valodā nozīmē "Dievu kalns". Tas ietilpst vulkānu uz zemes garozas lūzuma sistēmā, kuru kopumā sauc par Austrumāfrikas lūzumzonu.
Lava parasti cilvēkiem saistās ar sarkani kvēlojošu izkusušu iežu masu. Bet Oldoinjo Lengai gadījumā lava zemās temperatūras dēļ ir gandrīz melna, tapēc drīzāk izskatās pēc plūstošiem dubļiem. Lavas īpašības nosaka tās ķīmiskais sastāvs un dziļums, no kāda tā izvirst. Ar kvarcu bagāta lava pārsvarā mēdz būt stigri plūstoša, savukārt lava ar mazāku kvarca sastāvu ir šķidrāka. Arī augstākas temperatūras dēļ lava parasti ir šķidrāka, t.i., ar zemāku viskozitāti, savukārt zemākā temperatūrā lava kļūst stigrāka. Taču Oldoinjo Lengai gadījumā ir pilnīgi pretēji.
Vulkāna lava ir vienlaikus auksta un šķidra. Tas skaidrojams ar neparastu lavas sastāvu - tajā ir ļoti daudz karbonātu, kuros ir augsts nātrija un kālija sastāvs. Šo lavu sauc par karbonatītu, un pasaulē tāda veida lava sastopama vienīgi šājā vietā. Pēdējos 100 gados Oldoinjo Lengai vulkāns ir piedzīvojis vairākus izvirdumus. Pēdējo reizi tas notika laika posmā no 2007. līdz 2008.gadam.