Slāvu mitoloģija ir ļoti bagāta ar dažādiem baisiem tēliem, kuri visai bieži savijas kādā no mītiem vai pasakā. Kādreiz cilvēki ticēja šo tēlu eksistencei un pakārtoja dzīvi tā, lai ņemtu vērā arī viņus. Iespējams, ka šie tēli nekur nav pazuduši un vien gaida, kad par viņiem atcerēsies...
Slāvu baisākie mitoloģiskie tēli13
Baba-Yaga
Krievu un slāvu folklorā stāsti par šo briesmīgo raganu ar dzelzs zobiem un milzīgo degunu ir visai bieži sastopami. Par spīti viņas lielajai apetītei, viņa izskatās šausmīgi tieva un izbadējusies, tādēļ bija ieguvusi iesauku - Kaulainā Kāja. Daži nostāsti vēsta, ka viņai bija divas māsas, kas izskatās identiski kā pati Baba-yaga, lai tikai apmulsinātu citus. Par spīti dažādiem jauninājumiem, oriģinālajos stāstos viņa nevalkā ne raganai raksturīgo cepuri, ne lido uz slotas. Pa mežu viņa pārvietojas uz liela miezera jeb akmens piestas.
Baba-yaga dzīvo dziļi mežā. Viņas būdai škiet piemīt savs saprāts un tā stāv uz milzīgas vistas kājas. Parasti, kad būda pārvietojas pa mežu, tad tā griežas un vienmēr ir pagriezta pret ciemiņu ar sētas pusi. Tās logi darbojas kā milzīgas acis. Kamēr būda griežas, tā izdod asinsstindzinošu skrāpējuma skaņu, kura pieklust, ja tu zini slepenos buramvārdus. Pasakot tos, būda nolaižas, pagriežas pret tevi un tās durvis atveras ar milzīgu blīkšķi. Būdu parasti apjož žogs, kas veidots no kauliem un galvaskausiem, kuru tukšie acu dobumi apgaismo apkārtni.
Parasti Baba-Yaga mītos lidinās apkārt un nolaupa mazus bērnus, kurus gardi notiesā. Tādēļ visbiežāk viņa ir ļaunais tēls. Ļoti reti viņa atklājas kā izpalīdze un padomdevēja, Zemes Māte. Tikai pašiem drosmīgākajiem un sirdī šķīstākajiem viņa atklāj kādu dzīves noslēpumu vai sniedz maģisku dāvanu. Viņa ir visu zinoša un visu redzoša. Daži nostāsti atklāj, ka viņa sargā Dzīvības un Nāves Strūklaku. Baba-Yaga ir arhetips, Nāves un Grudrības māte. Mežonīga un neparedzama, viņa ir ir dabas gars, kas sniedz gudrību un ego nāvi...atdzimšanu caur nāvi.
Nemirstīgais Kašejs jeb Кощей Бессмертный
Slāvu folklorā Kašejs vienmēr ir ļaunais tēls jeb antagonists, kurš parādās kā vecs, neglīts vīrietis, aplidojot un draudot jaunām sievietēm - visbiežāk nolaupot kāda prinča sievu. Domājams, ka vārda Kašejs sakne meklējama vārdā "kost" jeb kauls un ir attiecināma un viņa kaulaino izskatu kā arī skopo dabu. Viņš pārvietojas uz runājoša zirga un ir arī pazemes valstības valdnieks. Kašeju nevar nogalināt, ievainojot tā ķermeni, tādēl viņu uzskata par nemirstīgu. Viņa dvēsele ir atdalīta no ķermeņa un atrodas adatā, kas atrodas olā, kas atrodas pīlē, kas atrodas zaķī, kas atrodas kristāla lādē, kas atrodas aprakta pie ozola, kas atrodas uz salas vārdā Buyan, kas atrodas tālu okeānā. Kamēr vien viņa dvēsele ir tur, tikmēr nekas nevar nodarīt viņam pāri. Kašeja viena no ļaunākajām ienaidniecēm ir jau aprakstītā Baba-Yaga, kas galvenajam varonim pastāsta, kur viņš atrodas un kā to nogalināt.
Rusalki jeb nāras
Tie ir to sieviešu gari, kuras mira netālu vai tieši ūdenī, mira izdarot pašnāvību vai arī iznēsājot sveša vīrieša bērnu. Naktīs viņas iznāk no ūdenstilpnes, kurā dzīvo un rāpjas kokos. Viņas ir jaunas, skaistas sievietes ar ļoti gariem un slapjiem matiem. Ja to mati izžūst pilnībā, tad tās iet bojā pavisam. Viņas visai bieži mēdz dziedāt un dejot, aicinot jaunus zvejniekus vai garāmgājejus pie sevis ūdenī, kur viņi noslīkst. Dažreiz viņas mēdz nokutināt vīriešus līdz nāvei. Dažas leģendas vēsta, ka jau viņu dziesmu izdzirdēšana var tevi nogalināt. Rusalku varot arī notvert un pat apprecēt nelienot ar viņām ūdenī, bet tur jau atkal padoms jāprasa būtu Baba-Yagai un visa šī padarīšana ir ļoti bīstama.
Domovoi jeb mājas gars
Vai neesi nekad mājās ar acs kaktiņu pamanījis kaut ko neparastu? Slāvu mitoloģija apgalvo, ka tas ir mājas gars un tas mīt ikvienā mājā vai dzīvoklī. Šim radījumam piemīt spēja iegūt jebkuru mājā atrodošā priekšmeta vai dzīvnieka formu, taču patiesībā tas izskatās kā neliels rūķim līdzīgs radījums. Tas var būt labs vai ļauns - viss atkarīgs no tevis. Ja bieži lamāsies un būsi nekārtīgs, tad viņš būs ļauns. Leģenda vēsta, ka Domovoi piedzimst kā vecs vīrs un nomirst kā mazs zīdainis, viņš kādreiz bija augstāk attīstīta radība, bet krita dažādās kārībās un par sodu tika nolādēts. Dživojot cilvēku mājās viņi cenšas laboties. Visai bieži tam uznāk dažādas nešpetnības galvā un viņš visādi izjoko un baida mājā dzīvojošos cilvēkus, bet var arī visus visai viegli piebeigt.
Kikimora
Visai bieži attēlots kā mājas gara sievišķais variants un daži nostāsti vēsta, ka viņas pat ir Domovoju sievas. Slāvu mitoloģijā Kikimora pieskata kūti un mājas darbus, ja vien ģimenē valda saticība. Ja nē, tad naktīs viņa mēdz kutināt bērnus, svilpt un raudāt pie to gultām. Ja naktī ieraugi Kikimoru, tad tā ir visai droša zīme, ka drīz mirsi. Leģendas vēsta, ka Kikimoras rodas no mirušu jaundzimušo gariem vai no bērnu gariem, kurus vecāki nolādējuši vai kurus nolaupījuši ļaunie gari. Visai bieži viņas parādās ceļiniekiem kā apmaldījušies bērni un mēdz tos izjokot vai piebeigt. Kikimoru varēja arī notvert un pārvērst par cilvēku, bet vienmēr palika kāda zīme par viņu pagātni - valodas raustīšana, līka mugura vai intelekta trūkums.
Psoglav
Vairāk sastopams serbu mitoloģijā, taču savi varianti par šo radījumu ir gandrīz katrai slāvu tautai un arī citām pasaules tautām. To aprakstīja kā būtni ar cilvēka ķermeni, zirga kājām, suņa vai vilka galvu, dzelzs zobiem un vienu aci pieres vidū. Tas dzīvo meža alās, kur atrodas daudz dārgakmeņu, bet saule nekad neiespīd. Tas barojas ar cilvēku miesu un bada laikos mēdz izrakt pat cilvēku līķus. Tas ir attāls radinieks arī grieķu ciklopiem. Tieši senkrievu pasakās ir sastopama līdzīgs radījums - Likho. Tā ir paveca kundze ar vienu milzīgu aci uz sejas. Viņa dzīvo mežā un tika uzskatīta par visai ļaunu radījumu. Iespējams tieši no viņas radās ticējumi par ļauno aci.
Dvorovoi
Atšķirībā no Domovoja šis radījums dzīvo tavā pagalmā. Tam ļoti nepaīk kažokzvēri, tai skaitā suņi un kaķi. Vienīgie mājdzīvnieki, kas no tā nebaidas ir vistas, jo tās aizsargā vistu dievs . Dvorovoi tika simbolizēts un pieaicināts ar apaļu akmeņu, kuru vidū ir caurums, veidā. Cilvēki viņam dāvāja dažādus spīdīgus priekšmetus un maizi apmaiņā pret savu lauku aizsardzību. Reiz Dvorovoi iemīlējās kādā meitenē un viņi kopā nodzīvoja vairākus gadus. Viņš meitenei mēdza sapīt matus un lūdza tos tādus arī vienmēr atstāt. Taču naktī pirms viņu kāzām, meitene atstāja matus izlaistus. No rīta viņa tika atrasta mirusi brutāli sadurta un ...izvarota.