0

 198  0

20.gs sabiedrībā bija populārs uzskats par ideālo kopienu Āzijā,kura dzīvo nošķirti no apkārtējās sabiedrības,civilizācijas un samaitātības. Vai šāda vieta varētu pastāvēt? Un ja tā pastāv ,tad,kur tieši un kuri no cilvēku nostāstiem par to ir patiesi?

Slepenā lamu kopiena (nejaukt ar Andu kalnu dzīvnieku. Šajā gadījumā runa ir par tibetiešu mūkiem un priesteriem) Rietumu pasaulē lielāko atpazīstamību un popularitāti ieguva no Džeimsa Hiltona noveles "Zudušais Horizonts" Šajā novelē Šangrilā ir slepenā lamu kopiena,kura velta visu savu dzīvi civilizācijas lielāko vērtību saglabāšanai un glābšanai no barbarisma,kuram pēc viņu pareģojumiem jāpakļauj pasaule. Iespējams, ka šī novele nav pilnīgs izdomājums. Pastāv uzskats ,ka tā ir balstīta uz Tuvo Austrumu stāstiem par slēpto paradīzi.Nostāsti ir ar plašu vērienu. Budistu rakstos tā parādās kā Čang Šambala un ir gudrības avotsd. Ķīnā ir ticējumi par īpašu vietu Kuņluņa kalnos esošu ieleju ar nemirstīgajiem. , bet Indijā runā par Kalapu- vietu Himalaju ziemeļu daļu ,kura dzīvo tie,kas sasnieguši pilnību. Krievijas ticējumos ir runāts par zemi pie Belovodjes,jeb Balto ūdeņu zemi ,kur dzīvojot svētie ļaudis. Tibetā tiek runāts par ar kalnu palīdzību apslēptu auglīgu unzaļojošu slepeno ieleju.

Arī dažādi ceļotāji izsaka savas versijas par to,kur varētu bū Šangrilā un ,kas ir tās iemītnieki. Teosofe Deivida Nīla,kura nodzīvoja 14 gadus Tibetā 20.gs vidū veica minējumus,ka Šambala ir meklējama tieši Tibetā,dēļ Tibetas lamu īpašā treniņā lung-gom ,kas viņās vārdiem tibetiešu lamām deva gandrīz pārdabiskās spējas,jo tie bez grūtībām tika galā ar šķērsļiem,kustoties ātrāk un precīzāk kā parasti cilvēki. Krievu izcelsmes ceļotājs Nikolajs Rērihs ,savukārt, ir ietekmējies no budisma. Ja 1928.gadā sarunā ar tibetiešu lamu,viņam tika sacīts,ka "Šambala ir visvarens īpašums un tai nav nekāda sakara ar zemi," tad savos ceļojumos viņš ir izteicis teoriju,ka Šambala ir cieši saistīta ar budismā minēto pazemes paradīzi Agarti. Tā ir tā pati Šambala un tā caur pazemi savieno ar tuneļiem visas pasaules tautas. Edvarts Balvers Litons,savukārt šo tēmu apspēlējot savā romānā Nākamības rase,runā par zem zemes garozas dzīvojošu rasi vril-ya,kuri pielieto spēcīgu psihokinētisko enerģiju- vril. Pat Hitlers ir ticējis jēdzieniem vril un Šambala un tās meklējumos un mācībās pie lamām ir sūtījis ekspedīcijas ,gan uz Tibetu, gan šepat Eiropā,cerībā atrast šo slēpto rasi.

Kā var redzēt ,Šangrilā,Šambala, Agarti,sauciet to,kā vēlaties ir stāstiem bagāta,vai tāda ir,droši vien tik drīž vis nenoskaidrosim, jo ja ta ir kas vairāk par slēptu ,bagātīgu klajumu kalnu aizsegā ,to tāpat neviens negribēs atklāt un vēlēsies paturēt noslēpumā.

Arī mūsdienās ,šī slepenā ieleja,tuneļi,dimensija,sauciet kā vēlieties ir populāra tēma. Daudzi ir redzējuši Mūmijas trioloģiju. 3. filmā tieši tika apspēlēta Šangrilā,kā vieta,kur izārstēt nāvīgākās brūces vai pat iegūt nemirstību no nemīrstības strūklakas. Arī datorspēļu industrija nekautrējās pielietot Šambalu,kā savu elementu- Far Cry 4 ,tai pievieš īpašu psihodēlisku nokrāsu ,arī jaunākā Tomb Rider spēle būtībā ir Šambalas meklējumi,tikai krieviskās versijas,par svētajiem.

Lai kā būtu ar Šambalu,ticam vai nē,ir taču skaisti pasapņot ,ka kaut kur Himalaju vidū ir slepena ieleja vai arī pazemes tuneļi,kas spētu ļaut caur pazemi nonākt jebkurā pasaules vietā.

Komentāri 0

0/2000