Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
2
363

1918. gada 4. martā viens no lielākajiem kuģiem tobrīd pasaulē - 550 pēdas garais ASV jūras kara flotes ogļu transportkuģis USS Cyclops - izbrauca no Barbadosas Vestindijā ar 309 vīru apkalpi un 11 000 tonnu mangāna rūdas kravu, lai dotos Baltimoru, bet tā arī nekad tur neieradās. Tika izvērsti plaši meklēšanas darbi, kas turpinājās līdz maijam, tomēr nekādas kuģa pēdas netika atrastas. Pirms pazušanas tas netika noraidījis arī SOS signālu.
Kā lielākais kuģis ASV jūras kara flotē varēja pazust bez pēdām? Vairāk kā 100 gadus vēlāk, tā liktenis joprojām ir noslēpumā tīts.

Kopscaron 1910gada kad tas... Autors: Kornēlijs Zipidrics Bermudu trijstūra mistērija: Kas notika ar ASV ogļu transportkuģi USS Cyclops?
1.

Kopš 1910.gada, kad tas tika nolaists ūdenī, USS Cyclops bija veiksmīgi kuģojis pa daudzām pasaules jūrām un okeāniem (bijis arī Baltijas jūrā), nodrošinot ogļu, un reizēm arī bēgļu transportu pa visu pasauli. Bet 1917.gadā, kad Amerika iesaistījās Pirmajā pasaules karā, Cyclops kļuva par svarīgu ASV jūras kara flotes transportkuģi, transportējot karaspēku un ogles, lai apgādātu citus kuģus visā pasaulē. 1918.gada martā kuģis saņēma jaunu kravu: vairāk kā 11 000 tonnas mangāna rūdas, ko izmantoja tērauda ražošanā. Kuģis ar trauslā metāla kravu atstāja Brazīliju un devās uz Barbadosu uzņemt papildus krājumus garajam ceļam uz Baltimoru. Pēdējā jebkad saņemtā ziņa no kuģa vēstīja: "Laiks ir labs. Viss kārtībā." Taču deviņu dienu ceļojumā kautkas nogāja greizi, un neviens no kuģa vairs nekad netika ne redzēts, ne dzirdēts - izgaistot, pat bez SOS signāla noraidīšanas.

USS Cyclops pazuda uz visiem... Autors: Kornēlijs Zipidrics Bermudu trijstūra mistērija: Kas notika ar ASV ogļu transportkuģi USS Cyclops?
Attēls no: www.history.com
2.

USS Cyclops pazuda uz visiem laikiem, neatstājot nekā aiz sevis. Ne eļļas plankumu, ne vraku, ne atlūzu, ne cilvēku ķermeņu. Tas pazuda kaut kur reģionā starp Bermudu salām, Maiami un Puertoriko jeb tā saucamajā Bermudu trijstūri. Vēl viens noslēpumainā Bermudu trijstūra upuris. Par to, kas tad īsti ar šo milzu kuģi notika ir izvirzītas daudzas, dažreiz sensacionālas teorijas. Kāds tolaik visai cienījams žurnāls, "The Literary Digest", pat izteica pieņēmumu, ka no okeāna dzīlēm izslējies milzu astoņkājis, apvijis ap to savus taustekļus un ievilcis to jūras dibenā. Viena no pirmajām teorijām, kas izskanēja, bija, ka kuģi torpēdējusi vācu zemūdene. Tas šķita ļoti ticami, jo karš jau bija norisinājies gandrīz gadu un Cyclops būtu bijis stratēģisks mērķis. Tomēr, pēc kara izskatot vācu dokumentus tika iegūti pierādījumi, ka tolaik šajā reģionā nekādas zemūdenes nav darbojušās.

Viena no intriģējošākajām... Autors: Kornēlijs Zipidrics Bermudu trijstūra mistērija: Kas notika ar ASV ogļu transportkuģi USS Cyclops?
3. Viena no intriģējošākajām teorijām par kuģa pazušanu saistās ar tā kapteini Džordžu Vorliju. Kapteinis Vorlijs bija dzimis Vācijā kā Johans Frederiks Vihmans un mainījis savu vārdu pēc ierašanās ASV. Tiek ziņots, ka kuģa apkalpei bijusi stipra nepatika pret Vorliju, jo viņam bija paradums bieži lamāt savus vīrus un sodīt viņus par visniecīgākajiem pārkāpumiem. Radās minējumi, ka viņš kara laikā viņš atbalstījis Vāciju, un varētu būt nodevis kuģi vāciešiem vai arī vienojies par tā iznīcināšanu ar zemūdenēm, lai gan nav atrasti nekādi vācu dokumenti, kas atbalstītu šo teoriju.
Pēc pamatīgas un... Autors: Kornēlijs Zipidrics Bermudu trijstūra mistērija: Kas notika ar ASV ogļu transportkuģi USS Cyclops?
Attēls no: medium.com
4.

Pēc pamatīgas un ilgstošas izmeklēšanas ASV jūras kara flote savā oficiālajā ziņojumā par USS Cyclops pazušanu konstatēja sekojošo: "Šī kuģa pazušana ir viens no vismīklainākajiem noslēpumiem jūras kara flotes vēsturē, visi pūliņi to atrast nav devuši nekādus panākumus. Ir tikušas izvirzītas daudzas teorijas, bet neviena no tām nespēj apmierinoši izskaidrot kuģa pazušanu."

Divus mēnešus pēc tam, kad kuģim neizdevās sasniegt Baltimoru, Franklins Delano Rūzvelts - nākotnes ASV prezidents, kurš tolaik bija ASV jūras kara flotes sekretāra vietnieks, paziņoja, ka USS Cyclops un visa tā apkalpe tiek uzskatīti par jūrā pazudušiem, līdz ar to šis ir joprojām lielākais cilvēku dzīvību zaudējums ASV jūras kara flotes vēsturē, kas nav saistīts ar kauju.

Gadu gaitā ir bijuši brīži, kad licies, ka Cyclops likteņa noslēpums beidzot tiks atrisināts, tomēr šķietamie atrisinājumi, nekad nav izrādījušies īstie. Gadu pēc Cyclops pazušanas, 1919.gadā, kāds apkalpes loceklis atsūtīja savai mammai telegrammu no Ņujorkas, kurā viņš rakstīja, ka ir sveiks un vesels un, ka Cyclops atrodas kādā vācu ostā. Neilgi pēc tam Galvestonas piekrastes smiltīs tika atrasta pudelīte ar iekšā ievietotu zīmīti, kas vēstīja, ka Cyclops esot torpēdēts un tā vraks atrodas 1000 jūdžu uz austrumiem no Ņūfaundlendas. Abos gadījumos izrādījās, ka tie ir viltojumi. 1956. gadā avīzēs nonāca ķipa aculiecinieka apraksts, kā viņš savām acīm redzējis Cyclops eksplodējam Floridas šaurumā īsi pirms 1918.gada Lieldienām. Problēma šajā gadījumā bija tajā, ka neviens nespēja izskaidrot, kāpēc šī ziņa dienasgaismu ierauga tikai tagad - gandrīz 40 gadus pēc kuģa pazušanas, un kāpēc kuģis būtu varējis atrasties tik tālu prom no sava plānotā kursa vairākas nedēļas pēc tam, kad tas jau tika meklēts. 1968. gadā kāds jūras kara flotes ūdenslīdējs, vārdā Dīns Houzs, meklējot pazudušo ātomzemūdeni Scorpion, uzgāja kāda kuģa vraku. Šis vraks atradās aptuveni 70 jūdzes uz austrumiem no Norfolkas un 180 pēdu dziļumā. Pamatīgi izpētījis šo vraku viņš to salīdzināja ar Cyclops fotogrāfiju un nonāca pie secinājuma, ka Atlantijas dzelmē guļošais kuģis droši vien ir tas pats Cyclops. Houzs ieinteresēja jūras kara flotes amatpersonas atsākt izmeklēšanu Cyclops pazušanas lietā pēc 50 gadu pārtraukuma un ūdenslīdējiem vēlreiz tika uzdots uzmeklēt tā vraku. Taču Houzs kļūdījās - vraks, kuru viņš uzgāja nebija Cyclops.

Vairāk kā 100 gadus vēlāk... Autors: Kornēlijs Zipidrics Bermudu trijstūra mistērija: Kas notika ar ASV ogļu transportkuģi USS Cyclops?
Attēls no: www.foxnews.com
5.

Vairāk kā 100 gadus vēlāk mēs joprojām neesam pavirzījušies tuvāk atbildei uz jautājumu: Kas notika ar milzīgo ogļu kuģi USS Cyclops? Taču ir cerība, ka mēs to kādu dienu uzzināsim, jo nesen jūras dzelmē atrastie ASV aviācijas bāzes kuģi USS Lexington (nogrima Koraļļu jūrā 1942.gadā, kad to torpēdēja japāņu raidītās torpēdas) un USS Ward, dod pētniekiem cerību, ka Cyclops varētu būt nākamais. Pazudušo kuģu saraksts mūsdienās kļūst arvien īsāks, jo talkā nāk tehnoloģijas. Lietas var atrast. Tas ir tikai laika un naudas jautājums.

2
363
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [12]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 29.03.19 11:20
15
0

Ar to bermundām ir tā, ka tā ir viena no pasaulē noslogotākajiem kuģu ceļiem, pārsvarā gan mazās jahtas, bet skaita ziņā noteikti..  

Ja tur būtu tik bīstami, tad NEVIENS apdrošinātājs, neļautu tur braukt, vai arī prasītu milzu samaksas.. 

Bet tā nav.. un avārijas tur notiek, ne biežāk kā citur..  statistika ir nepielūdzama..  faktiski ir kādas 10 katastrofas - ko visi apspriež.. vairāk īsti nav.. 

 

Zutēns avatars
Medaļa UberziņaMedaļa Mūsdienu domātājsMedaļa Uberziņa
  Zutēns 29.03.19 15:55
11
0

Vairāk šādus rakstus! Sen ar tādu interesi nebiju lasījis  

Epicentrs avatars
Medaļa DarbaholiķisMedaļa KomiķisMedaļa Docents
  Epicentrs 29.03.19 09:35  
10
0
Būtu vedis sudraba stieņus - jau sen būtu atraduši. Kuram gan vajadzīga netīra ogļu tupele
Vinnīts avatars
Medaļa Neraudi, Susuriņ!Medaļa Admins iesakaMedaļa Rotaļu draudziņš
  Vinnīts 29.03.19 01:23  
9
0
Interesanti!
Anonīms
Anonīms 29.03.19 08:06
8
0

Patiesībā izrādīsies, ka kuģi savāca tolmeta vecvecTētiņš - vecvecTolmetiņš 

Animur avatars
Medaļa IntelektuālisMedaļa Visskaistākajai sievieteiMedaļa 1/13 kūciņas
  Animur 30.03.19 09:50  
7
0
A ar kādu kuģi viņš sajauca Cyclopu???
coldasice avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joksMedaļa Recidīvists
  coldasice 30.03.19 10:00
4
0

ko rakstā dara skudriņa ''Tipa'' ( ķipa )

kutas avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas joksMedaļa Bakalaurs
  kutas 30.03.19 09:51  
3
0
Labs
norlatvija avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa NostradamsMedaļa Recidīvists
  norlatvija 29.03.19 14:29  
3
0
Noteikti atradīs! Citplanētieši izpētīs un noliks vietā sveiku un veselu!
Banančiks00 avatars
Medaļa KomiķisMedaļa MērisMedaļa Aspazija
  Banančiks00 17.09.19 10:15  
1
0
Varbūt kuģis grimstot triecienā sadalījās un tā daļas pa kaut kurieni ar straumēm sadalītas…tajā dienā nebija, piemēram, zemestrīces? Varbūt zemei izšāvās cauri melnais caurums un savāca kuģi ar, bet nē tur daudz, kā neiet kopā…
Kornēlijs Zipidrics avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa BestsellersMedaļa Admins iesaka
  Kornēlijs Zipidrics 31.03.19 07:46
0
0

atbildot uz Zutēns komentāru " Vairāk šādus rakstus! Sen ar tādu inter... "

Līdz tavam rakstu kvalitātes līmenim man vel jāaug  

SAMSS avatars
Medaļa Zoles recidivistsMedaļa IntelektuālisMedaļa Zeltrocis
  SAMSS 29.03.19 22:00
2
2