Nodarboties ar seksu ar skaistākajām Holivudas aktrisēm? Apceļot visu pasauli? Uzrīkot zombiju apokalipsi? Piepildīt savas kvēlākās fantāzijas? Atgriezties bērnībā? Vai arī vienkārši uzzināt atrisinājumu savam matemātikas mājasdarbam? Yep, tas viss, un ne tikai ir iespējams ar apzināto sapņošanu.
Apzinātā sapņošana.84
Kas ir lucid dreaming?
Apzināta sapņošana jeb lucid dreaming ir spēja sapņa laikā pamodināt apziņu, iejaukties sapnī un sākt to kontrolēt. Apzināti sapņi ir alternatīva realitāte - tur var redzēt, dzirdēt, sajust, izgaršot un pat saost gluži tāpat kā dzīvē. Parasto sapņu laikā apziņa guļ, sapnis iet savā gaitā, tāpēc tas liekas miglains, neskaidrs, un viegli aizmirstams. Lucid dreaming zinātniski pierādīja un sāka popularizēt pagājušā gadsimta 60. gados, taču ir zināms, ka Tibetas mūki piekopj tādu sapņošanu jau tūkstošiem gadu.
Kāds ir labums no sapņu kontrolēšanas?
Lielākoties, tā ir lieliska iespēja aizbēgt no garlaicīgās ikdienas un justies brīvam. Sapnī nav likumu, nav fizisku ierobežojumu, ir tikai zemapziņa, apziņa, atmiņas, domas, fantāzijas un bailes. Jeb - savā sapnī, tu esi Dievs, vari darīt jeb ko. Un kaut vai dēļ tās sajūtas tas ir tā vērts. Taču ir arī citas lietas - var ļoti labi attīstīt savu radošumu, var uzzināt kā atrisināt dažādas problēmas, izpētīt savu zemapziņu, uzzināt/iemācīties daudz ko jaunu, un tā tālāk. Daudzi ģēniji, kā piemēram Einšteins, Tesla, Mendeļejevs, uc, sapņoja apzināti, un vairāki slaveni izgudrojumi ir radušies pateicoties sapņiem. Arī ideja par Google ir tikusi nosapņota. Kas to lai zin, varbūt šonakt tieši tu nosapņosi kaut ko ģeniālu un nepārspējamu.
Kā kontrolēt?
Ir apmēram 50 veidu kā izraisīt šo apziņas pamošanos sapnī, sākot ar parastiem reality check'iem un beidzot ar ilgstošām meditācijām. Metožu ir daudz, tāpēc katram pašam jāizvērtē, kura ir vieglāka un labāka. Un neskaitot to, ir arī citas iespējas. Taču par to nedaudz zemāk.
Vislabākā sapņošanas tehnika iesācējiem.
MILD (Mnemonic Induction of Lucid Dreams) ir ļoti efektīva, vienkārša, un ideāla metode priekš iesācējiem. Tā ir salīdzinoši viegla, un ātri uztrenēs apziņu pamosties sapņa laikā. Tā sastāv no četrām svarīgām lietām - sapņu atcerēšanos un pierakstīšanu, reality check'u taisīšanu dienas laikā, apziņas trenēšanu pirms gulētiešanas un vizualizāciju. Pirmais - sapņu pierakstīšana ir ļoti svarīga, šis punkts būs pie visām metodēm. Kā jau zināms, ikkatrs cilvēks katru nakti redz 3-7 sapņus. Bet atceramies maz no tā, un ir pat cilvēki, kuri neatceras pilnīgi neko. Pierakstot tos, ar laiku sapņus kļūst ar vien vieglāk un vieglāk atcerēties, tie kļūs spilgtāki un detalizētāki, kas ļoti pastiprina iespēju nonākt apzinātajā sapnī. Otra lieta - reality check. Arī svarīgi. Dienas laikā, bieži pajautā sev ''Vai es sapņoju?'' (vai kaut ko tamlīdzīgu), un izpildi kādu no tiem check'iem, piemēram - palecies gaisā (sapnī to izdarot, tu sāksi lidot, un tas liks saprast, ka tu sapņo), paskaties spogulī (sapnī sevi ieraudzīt spogulī ir gandrīz neiespējami - attēls būs miglains un neskaidrs), un tamlīdzīgi. Trešais punkts - apziņas programmēšana pirms miega. Kad esi gultā, gatavojies aizmigt, galvā atkārto kādu no šīm frāzēm : ''Man šonakt būs apzināts sapnis'', vai ''Sapnī es sapratīšu, ka sapņoju'', vai vienkārši ''Es sapņoju'' neskaitāmas reizes, līdz jūti, ka tūlīt aizmigsi (tās var būt 2, vai arī 20 minūtes, nav svarīgi, galvenais, lai tas teksts paliek prātā). Un pats pēdējais, pēc iepriekšējā, kad jau esi gatavs aizmigt - vizualizācija. Iedomājies, ka esi kādā nesenā sapnī, centies atcerēties to sapni pēc iespējas detalizētāk un skaidrāk. Iztēlojies, ka dzīvo tajā sapnī, dari ko vien gribi darīt, taču ik pa laikam sev atgādini, ka šis ir sapnis. To visu darot, tu pēc neilga laika aizmigsi. Pats galvenais - lai pēdējā doma, pirms aizmigšanas, būtu par apzināšanos sapnī. Tas ļoti palielinās iespējas tajā pašā naktī nonākt apzinātajā sapnī. Iesācēji, kuriem nekad iepriekš nav bijis apzināta sapņa, izmantojot šo metodi, minimums trīs dienu laikā sasniegs tādu sapni.
Visefektīvākā metode.
WBTB (Wake Back To Bed) metode ir ļoti iedarbīga, taču ne tik viegla. Sastāv no trīs soļiem. Pirmais - ej gulēt tā kā parasti, un uzliec modinātāju piecas vai sešas stundas no tā brīža. Otrais - kad modinātājs ir noskanējis, izkāp ārā no gultas, lai pilnībā pamostos. Atrodi kaut ko lai nodarbinātu sevi, un paturi prātā domas par sapņošanu un apzināšanos, vari veikt kādus reality checks. Nomodā jāpaliek kādas 20-60 minūtes. Trešais - ej atpakaļ uz gultu, atslābinies, un centies aizmigt. Vai arī, vizualizē kādu no saviem iepriekšējiem sapņiem, gluži tā pat kā augstāk minētajā tehnikā.
Metode, kas nodrošina visspilgtākos sapņus.
WILD (Wake Induced Lucid Dreams) ir saukta par vislabāko apzinātās sapņošanas izraisīšanas metodi. Izmantojot šo, sapņi ir ļoti spilgti, skaidri un viegli kontrolējami. Un šī ir vienīgā metode, kas cilvēku uzreiz no nomoda stāvokļa noved apzinātā sapnī. Taču, tas nav tik vienkārši. Pēc manas pašas pieredzes, vajag pamatīgu koncentrēšanos un trenēšanos, lai procesa laikā neaizmigtu vai nenovirzītos. Vislabākais laiks lai praktizētu šo metodi ir pēc 4-6 stundām kārtīga miega, vai arī pēcpusdienā. Tātad – ērti jāapguļas (lai izvairītos no miega paralīzes ieteicams gulēt ar seju pret sienu), pilnībā jāatslābinās, jāaizver acis, jāiztukšo prāts no liekajām domām, un jākoncentrējas tikai uz to melnumu ko redzi. Visas domas, kas ienāk prātā ir jāignorē un jācenšas tikai koncentrēties uz apziņas paturēšanu nomodā un to, ko redzi. Pēc neilga laika, iestāsies hipnozes stāvoklis, melnumā sāks parādīties visādas neskaidras figūras, gaismas, punkti, krāsas, utml. Jāatceras, ka visu laiku ir jāpaliek vienā un tajā pašā pozā, nedrīkst kustēties. Ja, piemēram, ieniezas kāja, tā nav jāaiztiek. Hipnozes stāvoklī jāturpina saglabāt apziņu, nedrīkst ļauties kaut kādām random domām, kā arī nedrīkst aizmigt, vienkārši jāatkārto sev, ka šis ir sapnis, jāpatur apziņa nomodā, kamēr ķermenis aizmieg. Šajā ‘’gandrīz sapņa’’ stāvoklī iespējams arī dzirdēt visādas skaņas, un balsis. Tālāk – vizualizācija. Pilnībā jāiztēlojas sava sapņa ainava. Tas var būt pilnīgi jeb kas, pilsētas centrs, okeāna krasts, vai arī savas mājas. Jāiztēlojas ļoti skaidri un detalizēti - visi sīkumi, visas nianses, un pilnībā jāiztēlojas sevi tajā sapnī. Un jāturpina sev atgādināt - ''Šis ir sapnis'' (pat ja tas vēl īsti nav). Drīz vien, ķermenis kļūs nejūtīgs, iespējams radīsies dīvaina levitācijas sajūta - it kā tu vairāk neatrastos savā ķermenī. Kad tas ir sasniegts, var ļauties miegam, taču tomēr paturot prātā to sapņa ainavu un apzināšanos. Ja viss izdarīts pareizi, ļoti drīz iestāsies apzinātais sapnis.
Kad apzinātais sapnis ir sasniegts.
Kad beidzot sapņa laikā ir iestājusies apzināšanās, ir ļoti svarīgi to nostabilizēt. Ļoti bieži iesācēji piedzīvo vienu un to pašu kļūdu - pārāk sapriecājas, nenostabilizē sapni, un uzreiz skrien kaut ko darīt. Tā kā sākumā sapnis ir diezgan trausls, nav brīnums, ka šādi rīkojoties, tas vienkārši izjuks, un cilvēks pamodīsies. Arī otrādāk - ja sapnī ir pārāk garlaicīgi, nekas netiek darīts, notiks tas pats. Tātad, kā nostabilizēt? Pirmais, jāsaglabā miers. Pašos pirmajos sapņos tas nav tik vienkārši, taču ir jācenšas nesapriecāties, un vienkārši mierīgi, dziļi ieelpot un izelpot, un pats svarīgākais - atgādināt sev, ka šis ir sapnis. Otrais, nostabilizēties palīdz roku rīvēšana vienu pret otru. Trešais, vajag nedaudz matemātikas. Izrēķini kādu pavisam elementāru piemēru, kaut vai 6+8. Ja sapnis ir miglains, vienkārši vajag skaļi pateikt ''Gribu skaidru sapni!'' un viss momentāli kļūs spilgts un skaidrs. Un ja jūti, ka zaudē kontroli pār sapni - sāc griezties vai arī krist atmuguriski, tas pastiprinās apzināšanos.
Papildus.
Kā jau augstāk minēju, neskaitot parastas meditācijas un apziņas treniņus, ir arī citas lietas kas manāmi uzlabo sapņus un to kontrolēšanu. Ir īpašas skaņas - Theta bin-aural beats kuru frekvence ir speciāli pielāgota, lai cilvēku ļoti ātri novestu hipnozes un pirms-sapņa stāvoklī. Tās skaņas ieteicams klausīties praktizējot WILD metodi. Tālāk, ēdieni. Galvenokārt vitamīns B6 (banāni, lielākā daļa zivju) un 5-HTP ļoti ietekmē sapņu intensitāti, spilgtumu. Palīdz arī ēdieni kuri ir bagāti ar triptofanu, kā piemēram vista, sojas pupiņas, tuncis, siers, sojas mērce, ķirbju sēklas, utt. Zivju eļļa palīdz labāk atcerēties sapņus. Kā arī galantamīns un holīns uzlabo sapņus un palielina iespēju nokļūt apzinātajā. Lai sasniegtu vēlamo efektu, ieteicams to visu ēst dažas stundas pirms miega.