Realitāte nav tik acīmredzama un vienkārša, kā mēs gribētu ticēt. Dažas lietas, ko mēs uzskatām par taisnību, par pašsaprotamu lietu, nav patiesas. Zinātnieki un filozofi ir veltījuši visus spēkus, lai nesajauktu veselā saprāta teoriju - par to jūs uzzināsiet no desmit piemēriem, kas aprakstīti zemāk.
10 pārsteidzošas Visuma teorijas25
1. Lielais apledojums.
Lielais apledojums - tā ir zinātniska teorija par pasaules galu. Tas nenozīmē, ka visi noslīks gigantisku saldējuma kalnos, bet jebkurā gadījumā šī teorija sola nežēlīgu stihiju. Visumam ir ierobežots enerģijas daudzums - saskaņā ar šo teoriju tad, kad šī enerģija izsīks, visums sāks palēlināties. Citiem vārdiem - notiks siltuma zudums (jo siltums rodas no enerģētisku daļiņu kustības). Daļiņu kustība palēlinās un tiek uzskatīts, ka kādreiz apstāsies viss. Galvā uzpeld T.S. Eliota vārdi: "Tā arī beigsies pasaule, Tikai nevis ar sprādzienu, bet satricinājumu...".
2. Solipcisms
Solipcisms - filozofiska teorija, kas apliecina, ka neeksistē nekas cits, kā vien paša indivīda apziņa. No sākuma tas liekas muļķīgi - kam vispār galvā ienāks doma noliegt apkārt esošās pasaules eksistenci? Problēma slēpjas tur, ka nevar pārbaudīt kaut kā esamību, kā vien jūsu pašu apziņu.
Neticiet? Padomājiet minūti un atcerieties visus iespējamos mērķus un sapņus, kas vien bijuši jūsu dzīvē. Vai tad nevar būt tā, ka viss, kas jums ir apkārt, nav nekas cits, kā viens liels neticams sapnis? Bet mums ir draugi un ģimene, kuru eksistenci mēs nedrīkstam noliegt, jo mēs taču viņiem varam pieskarties, vai ne? Lūk - nē. Cilvēki, kuri lieto LSD, saka, ka viņi var pieskarties ļoti pārliecinošām halucinācijām - mēs taču nesāksim apliecināt, ka viņu halucinācijas ir realitāte!
Rezultātā padomājiet - kā eksistenci mēs nekādīgi nevaram noliegt? Neko. Ne vistas stilbiņu, kuru mēs ēdām vakariņās, ne klaviatūru zem jūsu pirkstiem. Katrs no mums var būt drošs un pārliecināts tikai pats savās domās.
3. Ideālisms
Ideālisms ir ticība tam, ka visas lietas eksistē kā ideja, precīzāk - kaut kā ideja. Pazīstams filozovs un ideālists Džordžs Berklijs pamanīja, ka daži viņa draugi paša uzskatus uztver kā muļķīgus. Runā, ka kāds no Džordža pretiniekiem iespēra akmenim ar aizvērtām acīm un pateica: "Lūk, kā es to pierādīju".
Runa gāja par to, ka, ja akmens tiešām eksistē tikai iztēlē, tad viņš tam nevarētu iespert ar aizvērtām acīm. Berklija ideoloģija ir ļoti smaga, lai to uztvertu nopietni, it īpaši mūsdienās. Viņš teica, ka eksistē visvarenais un visuresošais Dievs, kurš visus un visu pieņem vienlaicīgi. Taisnība vai nē? - lemt jums.
4. Platons un Logoss.
Visi ir dzirdējuši par Platonu. Viņš ir pats atpazīstamākais filozofs, un, kā jau visi filozofi, viņš zināja, ko teikt par realitāte. Platons apliecināja, ka papildus ar pasauli, ar kuru mēs visi esam pazīstami, eksistē arī cita, "pilnīgu" formu pasaule. Visas lietas, ko mēs redzam sev apkārt šeit ir tikai ēnas, reālu lietu imitācija. Bet, ja mēs izzināsim filozofiju, tad varam cerēt kaut nedaudz ieraudzīt oriģinālus.
Neņemot vērā šo spēcīgo argumentu, Platons teica, ka viss sastāv no vienas vielas. Tas nozīmē (pēc viņa viedokļa), ka briljanti, zelts un suņu ekskrementi sastāv no vienas bāzes vielas, tikai dažādos veidolos. Un, ņemot vērā mūsdienīgo zinātni, šī teorija nemaz nav tik tāla no patiesības.
5. Prezentisms
Laiks - tas ir kaut kas, ko mēs uztveram kā pašsaprotamus: ja mēs to uzlūkojam kā momentu, tad mēs to parasti dalām pagātnē, tagadnē un nākotnē. Prezentisma filozofi uzskata, ka nav ne pagātnes, ne nākotnes - eksistē tikai tagadne.
Citiem vārdiem - jūsu iepriekšējā dzimšanas diena neeksistē, un katrs šī raksta pēc tā izlasīšanas vairs neeksistē līdz tam brīdim, kamēr jūs uz to nepaskatīsieties atkal. Nākotnes neeksistē, tāpēc ka laiks nevar būt līdz un pēc - tā teica Svētais Augustīns vai arī, ja teikt ar slavenā budistu zinātnieka Fjodora Ščerbatska vārdiem: "Visa pagātne ir nereāla, visa nākotne ir nereāla, viss iedomājamais, neesošais, mentālais ir nereāls. Reāls ir tikai fiziskās eksistences tagadnes moments".
6. Eternālisms
Eternālisms ir tiešs pretstats prezentismam. Šī filozofijas teorija apliecina, ka laiks ir daudzslāņains - to var salīdzināt ar biskvīttorti (tiesa, atšķirībā no laika, biskvīts nerada filozofiskus strīdus). Visi laika stāvokļi eksistē vienlaicīgi, bet dimensija, ko redz noteiktais vērotājs ir atkarīga no tā, kādā punktā viņš atrodas.
Spriežot pēc augstākminētā - Otrais Pasaules karš, Lady Gaga un dinozauri eksistē vienā un tajā pašā laikā, bet tos var pamanīt tikai no noteikta punkta. Ja ticēt šim viedoklim, tad nākotna ir bezcerīgi determinēta, bet izvēles brīvība - ilūzija.
7. Smadzenes kolbā
Eksperiments "Smadzenes kolbā" ir tas, ko apspriež zinātnieki un filozofi, kuri, kā arī lielākā cilvēku daļa, uzskata, ka cilvēka esamība ir atkarīga no viņa subjektīvajām sajūtām.
Tad kur ir problēma? Labi, uz sekundi iedomāsimies, ka mēs esam smadzenes kolbā, ko vada citplanētieši vai prātu zaudējuši zinātnieki. No kurienes mēs to varam zināt? Vai mēs tieši tagad varam noliegt šādas situācijas iespējamību?
Šis eksperiments runā par to, ka mēs nevaram apstiprināt kaut kā reālu eksistēšanu - tikai savu apziņu, bet tikai izmantojot citus domāšanas veidus. Un tas viss skan kā filmā "Matrikss", jo tieši tur šī metode tika realizēta. Mums, diemžēl, nav nekādu sarkano tabletīšu.
8. Multivisuma teorija
Jebkurš, kurš pēdējos desmit gadus nav dzīvojis uz neapdzīvotas salas, vismaz reizi ir dzirdējis par multivisuma jeb paralēlo visumu. Paralēlās pasaules, kā jau daudzi no mums zina, tiek uzskatītas par ļoti līdzīgām mūsējam, tikai ar nelielām (dažos gadījumos lielām) atšķirībām. Secinot no teorijas - tādi visumi ir bezgalīgi daudz.
Kāda šeit ir jēga? Vienā paralēlajā realitātē jūs dinozauri jau ir nogalinājuši un jūs guļat zem zemes astoņu pēdu dziļumā (jo tieši tā tur arī notika). Citā realitātē jūs esat visvarens diktators, bet vēl vienā jūs nekad neesat dzimis. Lūk tā tas izskatās...
9. Izdomātā realitāte
Pati aizraujošākā paralēlo visumu teorija. Supermens eksistē. Jā, daži no jums spēj piedāvāt vēl lieliskākas idejas, bet paliksim pie Supermena. Loģiski spriežot, ja eksistē bezgalīgs visumu skaits, tad jābūt vismaz dažām, kurās tiešām eksistē mūsu iemīļotie supervaroņi.
10.Fenomenālisms
Vai jums ir interesanti, kas notiek ar citiem priekšmetiem vai lietām aiz kādām lietām? Zinātnieki ir kārtīgi pētījuši šo problēmu un daži no viņiem nonāca pie ļoti vienkārša slēdziena - lietas vai priekšmeti aiz kaut kā cita vienkārši pazūd. Nu, ne pilnībā. Daži filozofi, kuri ir slaveni kā fenomenālisti, tic, ka lietas eksistē tikai kā apziņas uzplaiksnījums. Citiem vārdiem - jūsu sviestmaize ar sieru eksistē tik ilgi, kamēr jūs ticat tās eksistencē. Bet koki, kuri krīt mežā, kad tos neviens nedzird, principā pat neeksistē. Nav sajūtas, nav eksistences. Tāda ir fenomenālisma sakne.