Kas Tev asociējas ar mīlestību? Un ko Tu dari, kad gribi to attēlot? Visbiežāk, sazīmē daudz, daudz sirsniņu, varbūt pat ar bultu caurdurtas.. Uzminēju? Nenoliedzami, sirds ir zināmākais un populārākais mīlas simbols, taču ne vienīgais!
Mīlestības Simboli.. <34
Sirds. Protams, tā ir iecienītākais un pazīstamākais mīlestības simbols! Varbūt tādēļ nedaudz jau par pierasu, pat par apnicīgu, taču - tas ir spēcīgs simbols. Senos laikos šo simbolu pielietoja arī burvji un alķīmiķi mīlas buramvārdos. To lietoja arī burvestībās, kuru nolūks bija stiprināt kādas attiecības. Sirds jau kopš senseniem laikiem visur ir pazīstama arī kā prieka, līdzjūtības un žēlsirdības zīme. Sirds simbols ir svarīgs arī kristietībā - varbūt esi redzējis svētbildes, kur Jēzum Kristum vai Dievmātei simboliski redzama sirds, visbiežāk gaismas staru ieskauta, simbolizējot viņu mīlestību un līdzjūtību pret cilvēkiem. Kādēļ tieši sirds ir mīlestība? Cilvēki senajos laikos ticēja, ka sirds ir visu domu un jūtu centrs. Sirds, kas ir kā otrādi apgriezts trijstūris, ir simbolisks trauks, dārga, trausla ''vāze'', kurā mīlestība tiek turēta un lolota.
Amors, Kupidons, jeb Erots. Kurš gan nav redzējis mazo, sārto un spārnoto apaļvaidzi puisēnu, kas, ar loku izšaujot savas ''bultas'', vieno cilvēku sirdis? Arī šis simbols ir visai izplatīts gan grāmatās, gan filmās un pat multfilmās. Mazais eņģelītim līdzīgais puisītis ir nācis no seno grieķu un romiešu mitoloģijas. Viņš bija skaistuma un mīlas dievietes Afrodītes dēls, kas simbolizēja kaislīgas jūtas. Brīžiem nerātns, taču tik iemīļots - jo ticēja, ka tieši viņš ir tas, kas sien divu jaunu cilvēku sirdis mīlestībā.
Roze. Tu jau noteikti zini, ja kāds puisis meitenei dāvā tumši sarkanu rozi, tas nepārprotami liecina par mīlestības jūtām. No ziediem tieši roze ir īstākais simbols mīlai, jo tā taču ir tik romantiska, daiļa un cēla - kā pati mīlestība! Senajā Grieķijā roze bija svēta puķe - dievietes Afrodītes zieds, kas simbolizē tās lielo skaistumu. Tā bija arī mūžīgās dzīves un atdzimšanas simbols. Par rozēm ir neskaitāmi daudz leģendu. Viena no skaistākajām un arī skumjākajām ir kāda seno persiešu leģenda, kas vēsta par lakstīgalu, kura tik ļoti dziļi esot iemīlējusies baltā rozē, ka to cieši, cieši apskāvusi, caurdurot savu sirdi uz rozes ērkšķiem un nokrāsojot pašu ziedu sarkanu. Arī mūsdienās roze ir skaistuma un kaislīgu jūtu simbols.
Dūjas. Noteikti esi dzirdējs sakām: ,,Nu tie jau samīlējušies 'dūdo kā divi balodīši!''. Ir pat tāda tradīcija, ka kāzās jaunlaulātie kopā palaiž lidot brīvībā divas baltas dūjas. Kādēļ baloži jeb dūjas saistāmi ar mīlestību? Senāk uzskatīja, ka šie putni savu partneri izvēlas tieši 14. februārī - Svētā Valentīna dienā, un to nemaina isu savu putna mūžu. Tādēļ dūjas simbolizē uzticību. Dūjas ir arī miera, lēnprātības un nevainības simbols.
Ābols. Ābols - auglības un pārpilnības simbols, ir simbols arī mīlestībai. Pēc seno grieķu leģendām, zemes dieviete Gaja pasniedza ābolus dieviem Zevam un Hērai to kāzu dienā, simbolizējot viņu mīlestību un vienotību. Varbūt esi ievērojis, ka pat mūsdienās kāzās notiek simboliskas spēles tieši ar ābolu - piemēram, to piekar striķītī, un jaunlaulātie sacenšas, kuram pirmajam izdosies tajā iekosties. Ābolus izmanto arī dažādās mīlestības zīlēšanās. Ķīnā ābols savukārt bija miera simbols, ābeļziedu pumpuri - pielūgsmes.
Kļavas lapa. Ķīnā un Japānā kļavas lapa ir iemīlējušos cilvēku simbols. Ļaudis no Ziemeļamerikas kļavlapu mēdza likt gultas galā, lai atvairītu dēmonus, stiprinātu mīlestības jūtas un iegūtu mierīgu miegu. Kļavas koks dod sīrupu, kas ir gandrīz tikpat salds kāmīlestība, un kļavas lapas kalpo kā mīlas simbols, apzīmējot mīļumu un priecāšanos par katru savas dzīves dienu.
Gliemežvāks. Gliemežvāks ir tik ciets, jo tas sargā dārgo pērli sevī un tādēļ simbolizē aizsardzību. Tas var apzīmēt arī sargājošu, saudzīgu mīlestību. Atkal saistība ar seno grieķu kultūru - viņi ticēja, ka skaistuma dieviete Afrodīte ir radusies no jūras putām un paceļas virs tām gliemežvākā. Renesanses laika māksliniekam Botičelli ir pat skaista glezna, kas to visu attēlo! Tātad, gliemežvāks saistīts ar skaistumu.
Arfa. Pirmkārt, arfa ir sens liriskās dzejas, mākslas un mūzikas simbols. Un daiļās mākslas nereti saistās ar mīlestību. Sevišķi - dzeja. Senajiem ķeltiem arfa bija simbolisks mīlestības ''tilts'', kas savieno debesis un zemi. Norvēģijā un Islandē arfas stīgas simbolizēja tiekšanos uz augstāko mīlestību, kā arī uz Paradīzi. Bībeles stāstos teikts, ka ķēniņš Dāvids spēlēja arfu, lai izteiktu savu dziļo mīlestību un pieķeršanos Dievam.
Trijstūris. Senajā Ēģiptē trijstūris apzīmēja gudrību un mīlestības spējas. Arī budisma reliģijā svarīgs trijstūra simbols - tas stiprina lūgšanas pēc mīlestības enerģijas un savienošanās ar dievišķajiem spēkiem. Trijstūris simbolizē arī mātes, tēva un bērna savstarpējo mīlestību, vienotību. Apgriezts trijstūris atgādina sirds formu.