Labdien!
Šis ir mans otrais raksts par juridisko tēmu. Paldies visiem komentētājiem (kopā četri :D)! Tā kā esmu raksta autors, izvēlos balsošanas sistēmu, skaitu balsis un izlemju par kuru rakstu sabalsojuši visvairāk.
Tātad, ko darīt, ja čoms negrib atdot naudu? Protams, ka gadījumos, ja draugam aizdod naudu, nevar būt ne runas par kāda dokumenta parakstīšanu, jo taču viens otram uzticas. Protams, ir arī gadījumi, kad naudas summa ir lielāka un čoms pēc naudas saņemšanas no tevis kļūst aizdomīgi aizņemts un nepieejams. Tajos retajos brīžos, kad izdodas ar viņu sazināties, sola naudu atgriezt pēc nedēļas.
Ko darīt? .. Tajā reizē, kad satiec čomu, paņemat baltu lapu un palūdz, lai čoms savu solījumu uzraksta uz papīra. Tekstam jābūt šādam (vismaz):
„Es ………., personas kods ………….., parakstot šo dokumentu apliecinu, ka esmu skaidrā naudā no ……………, personas kods …………………….., saņēmis LVL ……….(………………..). Apņemos parādu atgriezt līdz 2011.gada ……………………..
Rīga, (datums) ………………. (paraksts).”
Lūdzu pievērst uzmanību, ka šajā īsajā tekstā ir visa informācija, kas nepieciešami, lai veiksmīgi piedzītu parādu, t.i.:
1. Aizdevuma summa;
2. Pierādījums, ka aizdevums ir saņemts skaidrā naudā;
3. Atmaksas termiņš.
Ja čoms ir ļoti pretimnākošs, var pievienot frāzi „par laikā neatgriezto aizdevumu apņemos maksāt līgumsodu 0,5% par katru kavēto dienu”. Tādā gadījumā varēs arī nedaudz nopelnīt. Bez tam, naudas aizņēmējam nemaz nav jābūt čomam! J
Pieņemot, ka čoms paraksta parādzīmi, varat būt nedaudz mierīgāks, jo:
1. Gadījumā, ja Jūs izdomāsiet sūdzēt čomu tiesā, būs pierādījums, ka nauda ir aizdota un norunāts ir atgriešanas datums. Tad iespējams ar tiesas spriedumu vērsties pie tiesu izpildītāja, kas apķīlās čoma kontus un veiks citas darbības, lai no čoma īpašuma atgriestu Jums naudu. Toties ja ir šāda parādzīme, ir iespēja vērsties tiesā ar pieteikumu „Par saistību bezstrīdus piespiedu izpildi” (paskaidrošu, kas tas par zvēru kādā no nākamajiem rakstiem), kas ir ļoti paātrināts process.
2. Čoms zinās, ka Jūs tiešām varat pret viņu vērsties tiesā, kas kalpos par papildus motivējumu naudas atgriešanai.
3. Teorētiski parādu var pierādīt ar liecinieku liecībām, bet tā ir ļoti liela ķēpāšanās ar ļoti mazu varbūtības pakāpi.
Tagad iespējamās problēmas!
1. No čoma puses seko asa reakcija ar tekstu „Es neko neparakstīšu !”. Protams, ka ir ļoti labs pretjautājums „Tu man netaisies atgriezt naudu?”. Ja vienalga neparaksta, vienīgā izeja ir iebiedēšana (bet, protams, ka saprāta robežās, jo ja lieta nonāks policijā, parāds būs pats mazākais pa ko tev būs jāuztraucas).
2. Gadījumā, ja naudu neatdod norunātajā termiņa, un neiziet cauri „saistību bezstrīdus piespiedu izpilde”, jāceļ prasība tiesā. Tad ir jārēķinās ar valsts nodevas samaksu un staigāšanu darba laikā uz tiesu.
3. Un pati nopietnākā problēma. Ja čoms tev naudu neatdod, iespējams, ka viņam tās nemaz nav. Tādā gadījumā liela labuma no tiesas sprieduma nav. Neliels labums ir atrodams Civillikuma 1946.pantā. Pieņemot, ja čomam nauda parādīsies pēc 5 gadiem, jūs varat pie parāda katru gadu pieskaitīt 6% (kā procenti par aizdevuma lietošanu) un prasīt lielākus summu.
Vislabākais veids ir pie pašas naudas aizdošanas parakstīt šādu parādzīmi. Turklāt pie naudas atgriešanas uz tā paša dokumenta Jūs uzrakstiet, ka naudu saņēmāt un atdodat čomam, jeb čoma klātbūtnē saplēšat.
Ja naudas summa nav tik liela un tas ir bērnības draugs, varbūt lietderīgāk pagaidīt, kad viņam tā parādīsies (pats jau jūt). Jums jāapzinās, ja Jūs tiesāsieties ar čomu, maz ticams, ka kādreiz viņš Jūs aicinās uz savām dzimšanas dienas svinībām, jeb lūgs būt par sava bērna krustēvu.