Šeit pat Latvijā un arī visās pārējās pasaules valstīs sagaida Jauno gadu ar dazādām tradīcijām. Jaunā gada sagaidīšana ir vissenākās svinības pasaulē.
Kā pasaule sagaida jauno gadu?5
68
2
Senākie dati par Jaungada svinībām nāk no senās Babilonijas aptuveni pirms 4000 gadiem. Aptuveni 2000 gadus pirms mūsu ēras Babilonijas Jaunais gads sākās ar pirmo jauna mēness parādīšanos pēc pirmās pavasara dienas.
Pavasara iestāšanās ir loģisks jaunā gada sākums, atdzimstot dabai, sākot plaukt ziediem un sākoties sējas laikam. Savukārt 1.janvārim nav nekāda astronomiska vai lauksaimnieciska nozīmīguma.
Latvijā Jaungada tradīcijās daudzi elementi aizgūti no Ziemassvētku un Meteņu tradīcijām, jo arī šīs dienas agrāk uzskatīja par jauna gada iesākumu. Arī ēdieni tika pasniegti līdzīgi kā Ziemassvētkos - zirņi, zīdenis jeb biezputra ar gaļu, cūkas galvas puse, maize, alus. Galdam bija jābūt bagātīgam, lai nekā netrūktu arī nākamajā gadā. Tipisks Jaungada ēdiens ir zivs, kuras zvīņas liek makā, lai jaunajā gadā netrūktu naudas.
Vēl viena izplatīta tradīcija bija ķekatās jeb budēļos iešana, kad cilvēki pārģērbās dažādās maskās un gāja apraudzīt kaimiņu mājas. Pazīstamākās maskas bija zirgs, čigāns, lācis, dzērve un nāve.
Reklāma
Jaunā gada sākums pavasarī vēl joprojām tiek svinēts vairākās Āzijas valstīs - Taizemē, Kambodžā, Bangladešā un vietām Indijā.
Ķīniešu Jaunā gada svinības sākas līdz ar jauna mēness parādīšanos jaunajā gadā un ilgst 15 dienas līdz pilnmēnesim.
Jaunais gads ir vieni no svarīgākajiem ķīniešu svētkiem. Vecgada vakars un Jaunā gada diena ķīniešiem ir ģimenes svētki, tas ir laiks ģimenes kopā būšanai un pateicības laiks aizejošajam gadam. Svētku rituāla spilgtākā daļa ir cienasta atstāšana senčiem, kas simboliski nozīmē pagātnes un tagadnes vienotību.
Japāņi, sagaidot Jauno gadu, māju durvis rotā ar priežu zariem, bambusu un virtenēm, kas simbolizē veselību un ilgu mūžu. Bērniem tiek dāvinātas "otošidamas" - mazas dāvanas ar naudu iekšā. Cilvēki viens otram sūta apsveikuma kartītes, piedod gada laikā nodarītās pārestības un samierinās viens ar otru. Jaunā gada pirmajās dienās japāņi apciemo savus tuviniekus, radiniekus, draugus.
Grieķijā Svētais Bazils pusnaktī piepilda bērnu kurpes ar dāvanām.
Reklāma
Dānijā par labu zīmi uzskata, ja Jaunajā gadā mājas durvis tiek apmētātas ar traukiem. Veci trauki tiek glabāti cauru gadu, lai ar tiem Vecgada vakarā varētu apmētāt draugu mājas. Daudz saplēstu trauku nozīmē, ka mājas saimniekiem ir daudz draugu.
Autors: Foto: © AP
Spānijā pastāv sena tradīcija pusnaktī apēst 12 vīnogas. Gadu mijā līdz ar katru pulksteņa zvana sitienu jāliek mutē pa vienai vīnogai un ar 12. pulksteņa sitienu visām vīnogām jābūt apēstām. Tomēr parasti nav iespējams apēst vīnogas, līdz ar to ikviens Jauno gadu sagaida ar vīnogu pilnu muti, kas parasti visiem sagādā daudz jautrības.
Arī Venecuēlā un Meksikā pusnaktī, zvanot pulksteņa zvaniem, tiek apēstas 12 vīnogas. Meksikā sarkanas apakšveļas valkāšana nozīmē, ka jaunajā gadā izdosies atrast mīlestību, savukārt Venecuēlā veiksme jaunajā gadā tiek pievilināta ar dzeltenas apakšveļas palīdzību. Kofera ņemšana līdzi svinībās ļaus jaunajā gadā doties ceļojumā, bet savas vēlēšanās var piepildīt, uzrakstot tās vēstulē, kuru pēc tam sadedzina.
Reklāma
Brazīlijā Jaunais gads tiek sagaidīts ar lielām svinībām, parādēm un krāšņu uguņošanu. Brazīlieši gadu mijā parasti valkā baltas drēbes, lai jaunais gads būtu laimīgs un valdītu miers. Piekrastē dzīvojošie cilvēki dodas uz pludmalēm, kur jāpārlec septiņiem viļņiem, jākaisa jūrā ziedi un jāiedomājas vēlēšanās - tad jūru aizsargājošā dieviete piepildīs šo vēlēšanos. Pludmalēs parasti tiek iededzinātas sveces.