Jāņi- vasaras saulgrieži. Laiks, kad visgarākajai dienai seko visīsākā nakts. Patiesībā tie būtu.jāsvin 21. jūnijā, kad astronomiski iekrīt saulgriežu kulminācijas punkts. Bet kristīgā baznīca, cīnoties pret pagāniskajām tradīcijām, 1601.gadā vadoties pēc Gregora I ieteikuma 24.jūniju izsludināja par Svētā Jāņa Kristītāja dzimšanas dienu. Tāpēc arī Jāņus svinam 24. jūnijā. Bet vienalga, šie ir vislatviskākie svētki, kurus vismazāk ietekmējušas svešas vēsmas un ir saglabājušās vecās tradīcijas.
Saulgriežu maģija28
Līgošana un aplīgošana
Kas gan tie par Jāņiem bez līgo dziesmām. Vārds ‘’līgo’’ līvu valodā nozīmē ‘’lai top’’. Katra līgo dziesma ir kā maza buramdziesma, kas palīdz attīrīt dvēseli no ikdienas rūpēm un raizēm un nodziedāta īstā laikā un vietā spēj nest svētību, ne tikai pašam līgotājam, bet arī apkārtējiem. Tāpēc līgodziesmām jāskan līdz pat Jāņu rītam. Jāņu bērni staigādami no sētas uz sētu aplīgo visu un jebko- lopus, tīrumus, dārzus un, protams, arī pašus saimniekus. Netiek palaists garām neviens trūkums. Arī labās lietas tiek cildinātas.Kādu aplīgošanu izdzirdēsiet ir atkarīgs no Jāņu bērniem. Dažkārt šīs aplīgošanas ir ir visai asas, bet galvenais ir neapvainoties. Otra latvieša ‘’paķeršana’’ ir ļoti raksturīga mūsu tautas iezīme.
Aplīgošana ir ļoti sena tradīcija un tās galvenā nozīme ir nest svētību, vairot bagātību un turību sētā. Un tas nu nevienam nenāk par skādi.
Vainagu pīšana
Vainags ir viens no raksturīgākajiem, es pat teiktu obligātajiem, latviešu saulgriežu rituālajiem elementiem. Vainags ir saules simbola- apļa izpildījums Līgo svētkos. Un ja tas pīts no trejdeviņām zālītēm, tas iegūst maģisku spēku. Īpaši tas attiecas uz jaunkundzēm. Izvēle katras pašas ziņā-bet varbūt ir vērts pamēģināt nedaudz Jāņunakts maģijas; raspodiņš būs dvēseles tīrībai, asinszāle veselībai, margrietiņas- kaislībai, piparmētra- aizsardzībai, biškrēsliņš- ilgam mūžam, zirņu un rožu ziedi- mīlestībai, āboliņš- uzticībai, magone- auglībai un veiksmei, baziliks- palīdzēs atbrīvoties no ļaunuma, jasmīni- viediem sapņiem, vērmeles- palīdzēs atgūt mīļoto, tad vēl kumelītes, debestiņas, madaras, zilie zvaniņi.....
Bet puiši tiek pie ozollapu vainagiem. Un ne tikai Jāņi.Tāpat kā Jāņuzāles, arī vainagi simbolizē auglību un svētību. Tāpēc ar tiem tiek apdāvināti laipnie Jāņubērnu sagaidītāji.
Jāņugunis
Viena no skaistākajām tradīcijām ir Jāņuguns dedzināšana. Kā tik netiek sauktas šīs ugunis- par pūdelēm, pundelēm, Jāņu svecēm un pat par raganām. Galvenais, lai tiek apspīdēts pēc iespējas vairāk teritorijas. Tāpēc par Jāņuguns degšanas vietu parasti tiek izvēlēta augstākā vieta. Un nav svarīgi- kārts galā vai uz zemes, vienīgi visu nakti nedrīkst izdzist. Pēc tautas ticējumiem šai ugunij piemīt īpašs noslēpumains spēks, kurš tika izmantots dažādiem nākotnes zīlējumiem. Jauka tradīcija ir arī lēkšana pār ugunskuru. To darīja, lai attīrītos no visa nevajadzīgā. Bet jauni pāri – lai burvju spēks tos savienotu kopā. Tikai lecot nedrīkst atlaist rokas vaļā. Tad visa burvestība pagaisīs....
Papardes zieds
Mistiskais papardes zieds vilina daudzus līgotājus. Neskaitāmas tautas tradīcijas vēsta par šo teiksmaino ziedu. Daudzi, nebaidīdamies no briesmām, ka draud šī zieda meklēšanā, ir devušies to meklēt. Bet cik ir to, kas patiešām to ir atraduši? Un ko vispār katrs saprot ar vārdiem ‘’ papardes zieds’’? Ja arī šis teiksmainainais zieds nav sameklējams paliek skaistas atmiņas par šo nedaudz mistisko mēģinājumu iegūt labklājību un svētību.
Nakts peldes
Ticējumi iesaka veselības un spēka vairošanai Jāņu naktī iet peldēties kailam.Tāpēc līgotājiem pie Jāņuguns jāiededz lāpas un jādodas uz tuvāko ūdenskrātuvi peldēties. Lāpas ir nepieciešamas, lai Jāņubērni nepārtraukti atrastos uguns svētības lokā. Nakts pelde ir tikpat svarīga svētku sastāvdaļa kā uguns kuršana. Bet ja tuvumā nav upes, tad vismaz izvārtīties rasā. Arī rasa šai naktī ir spēka pilna. Īpaši ieteicams sievietēm, kuras grib ilgāk saglabāt savu neatvairāmo skaistumu. Un jo vairāk dažādu ziedošu augu augs izvēlētajā pļaviņā, jo labāks būs rezultāts.
Bez tam, lai nodrošinātu savu lauku un dārzu auglību, Jāņunaktī vajag arī tos apskriet plikiņam. Arī kaimiņi par to būs stāvā sajūsmā : ))
Negulēšana naktī
Kāpēc nedrīkst gulēt šajā naktī? Tiek minēti vairāki galvenie iemesli; paliekot nomodā visu nakti, iegūst labu veselību un modrību visam nākamajam gadam, puiši un meitas var sagaidīt labu dzīves draugu un laimi mīlestībā, negulētājiem sagaidāma laba raža tīrumos. Mazliet mistikas mūsu pragmatiskajā dzīvē ienes tikai jaunas krāsas.