Pērciet vislielāko un lētāko akvāriju ar visplānākajām sieniņām. Vēlams, lai to biezums nepārsniedz 3 milimetrus. Tādu akvāriju būs vieglāk aizstiept līdz mājām. Mūsdienās grāmatās un internetā var atrast dažādas sarežģītas tabulas, kurās ir norādīts nepieciešamais stikla biezums pie attiecīgā akvārija tilpuma, bet neviens normāls cilvēks tās izburot nevar un nav jau arī vajadzības.
Ja nav naudas lielam akvārija, iegādājieties pēc iespējas mazāku un noteikti apaļu. Murgi par to, ka zivis orientējas vidē, vadoties pēc ūdens vibrācijām, neattiecas uz akvāriju iemītniekiem. Tad jau kāda nozīme tam, ka vibrācijas apaļā akvārijā atstarojas pilnīgi aplami?
Novietojiet akvāriju uz kāda naktsgaldiņa. Ļoti moderni izskatīties 200 litru „burka" uz žurnālu galdiņa ar tievām, skaisti izliektām kājiņām. Ja tāda nav, var izmantot arī vecu antresoli no kādas sekcijas.
Akvāriju ir jānoliek istabas vai ofisa vidū, jo zivīm ļoti patīk uzmanība. Tās jutīsies neizsakāmi laimīgas, ja ap akvāriju visu laiku rosīsies pieaugušie un skraidelēs bērni. Zivtiņas var pat nomirt aiz laimes, ka ir pašā dzīves centrā.
Filtrus, kompresorus, sildītājus un arī lampas ir izgudrojuši mantkārīgie ražotāji un tirgotāji, kuri to vien domā, kā izkrāpt nabaga pircējam pēc iespējas vairāk naudas. Akvārija iemītnieki lieliski iztiks ar nefiltrētu ūdeni, bet augi augs, jo akvāriju taču var novietot zem parastās sienas, vai grīdas lamas. Lielisku apgaismojumu dod arī logs. Dabiskajos saules staros gan uz stikliem, gan pašā ūdenī aug tik lieliski zaļumiņi!
Kad akvārijs beidzot ir nopirkts un atgādāts mājās, to var uzreiz pildīt ar ūdeni. Un tikai pēc tam ir jāber grunti. Skalot grunti nevajag. Neaizmirstiet, sākumā ūdeni, pēc tam - grunti, nevis otrādi!
Grunti akvārijam droši var salasīt tuvējā bērnu laukuma smilšu kastē, vai arī celtniecības laukumā. Nekādā gadījumā neņemiet ārā kaķu „vizītkartes", jo tās kalpos kā vērtīgs mēslojums. Uz jūru vai upes krastu pēc grunts braukt nevajag, jo tas ir dārgi. Arī veikalā grunts maksā naudu, bet mūsdienās ir jāmāk būt taupīgam.
Skalot grunti nevajag. Smilšu kastē to jūsu vietā ir izskalojis lietus. Vispār visādi ieteikumi, piemēram, vārīt koku saknes un skalot, vai pat vārīt grunti, pirms ievietot to akvārijā, pie mums ir nonākuši no morāli novecojušu grāmatu lappusēm. Tās ir muļķības. Jo vairāk dabisko vielu saglabāsies koksnē, vai gruntī, jo labāk akvārijam.
Grunti jāizvēlas pēc iespējas smalkāku. Piemēram baltās jūras smiltis izskatīsies lieliski, ja tajās iestādīt zaļos un sarkanos augus. Nav vajadzības piegatavot daudz grunts. Pietiks, ja tās slānis būs tikai 1 cm biezs.
Uz grunts novietojiet visu pašu skaistāko, kas ir jums mājās: lielos dienvidjūru gliemežvākus, porcelāna figūriņas, plastmasas rotaļlietiņas. Nebaidieties pārspīlēt - šobrīd šāda akvāriju dekorēšana ir pēdējais modes spiedziens.
Akvārijā obligāti ir jābūt siekstai, vai koka zaram. Nolauziet to pagalmā augošajam kokam. Vēlams, lai tā būtu egle, vai priede, jo tās tik ļoti skaisti smaržo. Vārīt to nevajag un nav jau arī piemērota izmēra trauka. Lai koks neuzpeldētu, pietiniet tam svina atsvaru.
Ja ūdens ir saduļķojies, nebēdājiet. Gan viss nogulsnēsies.
Zooveikalos pārdod dzīvos augus, bet tos ir tik grūti kopt. Labāk sapērcieties mākslīgos. Tie mēdz būt ļoti skaisti, pie tam izveidoti jau ziedoši. Kurš tad gaidīs, lai īstie akvārija augi sāk ziedēt? Un vai tad tie vispār var uzziedēt ūdenī?
Ja finansiālais stāvoklis nav spīdošs, izeju var rasts tuvējā dīķī vai ezerā. Tur aug Kanādas leodeja. Ļoti skaists augs! Par vērtīgākajiem uzskatāmi tie eksemplāri, kas apauguši ar melnu pūku. Šis augs ražos skābekli jūsu zivtiņām.
Ja gadās noķert kādu dēli, ārā nemetiet. Tas ir ļoti noderīgs radījums. Ne jau velti tās pielieto medicīnā nu jau simtiem gadu. Tātad, arī akvārijā dēles būs noderīgas.
Ja jums šķiet, ka dīķi izrautā elodeja nepietiekami izdaiļo akvāriju, varat iestādīt tajā dažādus telpaugus. Tā jūs ar vienu šāvienu nobeigsiet divus zaķus - noformēsiet akvāriju un puķes vairs nebūs jālaista.
Kā zināms, visiem ugiem ir nepieciešams mēslojums. Tikai nepērciet modernos, zooveikalos pieejamos un ļoti dārgos ārzemju mēslojumus. Tajās pudelītēs ir tikai iekrāsots ūdens, ko veikalnieki mēģina iesmērēt lētticīgajiem pircējiem. Labāk izmantojiet parastos dārzam un zālienam domātos mēslojumus. Beriet to saujām, lai elodeja un kaktusi akvārijā kārtīgi sazaļo. Tad jūs sapratīsiet, ko nozīmē īsts „Holandes" akvārijs.
Kad ūdens saliets un kaktusi akvārijā iestādīti, uzreiz skrieniet pirkt zivis. Neklausiet dažādiem „zinātājiem", kuri apgalvo, ka aprīkotam un piepildītam akvārijam ir jānostāvas divas nedēļas. Kurš tad ir spējīgs tik ilgi gaidīt?
Ieteicams izvēlēties šādas zivis: piranjas, skalārijas, diskusus, gūpijas, zelta zivtiņas, neonus, stikla samus un noteikti arī astranotusus. Tos vajag kādus 10! Viņi visu laiku peld bariņa un ir tik graciozi. Obligāti nopērciet melno nazi, vai zīloņzivi. Atcerieties, ka akvārijā obligāti ir jābūt samiem. Pērciet tādus lielākus ar 6 garām ūsām. Un, protams, kurš tad spēj atturēties no tumsā spīdošajām rozā danio, vai hibrīdu papagaiļiem?! Vispār pērciet visu, kas iekrīt acīs.
Aizmirstiet par zivtiņu savienojamību un atbilstību tilpumam. Tie ir maldi, kas arī ir publicēti dažādās pagājušā gadsimta grāmatās. Jūsu zivtiņas noteikti sadraudzēsies, īpaši astronotusi ar neoniem un skalārijas ar barbusiem.
Zooveikalā pērciet tikai pašas dārgākās zivis, lai pēcāk, kad atnāks ciemiņi jūs varētu lepni nodemonstrēt kaut ko lielu un skaistu, kas nopirkts par 200 latiem. Ja tādas zivs jūsu akvārijā vairs nebūs, droši norādiet uz gūpijām. Tik un tā viesi no zivīm nekā nejēdz.
Pērciet pēc iespējas vairāk zivtiņu. 50 litru akvārijā var turēt 10 zelta zivis, vai 10 astronotusus. Pēc Feng-šui cipars 10 nes laimi Labāk, ja akvārijs ir mazāks - vietas būs maz un zivtiņas nevarēs aizpeldēt, kad jūs un jūsu viesi vēlēsieties tās apskatīti.
Kad pārnāksiet no veikala, zivis uzreiz laidiet akvārijā. Tikai sākumā katru izņemiet no iepirkumu maisiņa ar rokām un noslaukiet ar lupatiņu, kas samērcēta Feiry. Tas taču nogalina visas baktērijas! Jūsu mīlulēm jaunais akvārijs ļoti patiks. Tas kļūs skaidrs, jo viņas uzreiz salīdīs dekorācijās un dažas pat apmetīsies ar vēderiem uz augšu, kā kaķi aiz labsajūtas.
Par barošanu. Pasakas par to, ka zivis ir jābaro 1-2 reizes katru dienu ir izdomājuši tie paši kapitālisti, kuri mēģina jums pārdot visādu dārgu aprīkojumu akvārijiem. Barība viņu veikalos arī maksā bargu naudu. Nepērciet to. Labāk iegādājieties žāvētas dafnijas. Zivis var barot tikai vienu reizi nedēļā, bet barības ir jāber daudz. Lai pietiktu līdz nākošai barošanas reizei pēc 7 dienām, ir jāieber tik daudz barības, lai visa grunts ir nosegta.
Ja visa nauda iztērēta dārgajām un skaistajām zivtiņām un barībai nav atlicis ne santīma, tad droši dodiet savām mīlulēm, to, ko ēdat paši: baltmaizi, desu, kartupeļus, sieru.
Ja zivtiņas ir saslimušas (jūsu akvārijā tā nekad nenotiks, jo viss taču ir izdarīts pareizi!), ārstējiet tās ar sāli. Beriet vienu paciņu uz 10 litriem ūdens. Tāda deva noteikti nogalinās visus vīrusus un baktērijas. Nežēlojiet sāli! Akvāriju ir kārtīgi jāsasāla. Īpaši tas patiks samiņiem un neoniem, kā arī melnajiem nažiem.
Ja tomēr visas zivis akvārijā ir nobeigušās, tūdaļ skrieniet uz veikalu, kur jums pārdevuši slimas zivtiņas. Tā ir tāda uzņēmēju viltība - pārdod slimas zivis, lai pircēji aizvien atgrieztos veikalā un tērētu savu naudu. Obligāti paskaidrojiet, ka esat akvāriju ierīkojuši pareizi!
Ja jums netīšām mājās ir kāda akvāriju ierīkošanai un turēšanai veltīta grāmata metiet to ārā. Iepriekšējos gados rakstītās grāmatas ir morāli novecojušas, bet jaunās raksta diletanti.
:D Tads raxts! :D:D:D