Kurš gan dziļi sirdī negribētu kļūt par uzņēmēju, pelnīt lielu naudu, ceļot apkārt pasaulei un visādi citādi dzīvot ar vērienu? Daudzi no mums šādu iespēju ir apsvēruši, pat izdomājuši biznesa ideju, taču līdz tās realizācijai tā arī nav tikuši. Vai bizness ir domāts visiem? Vai tiešām viss ir tik rožaini un skaisti, kā izskatās no malas?
10 [patiesas] memes par uzņēmējiem1
Lai normāli iekustinātu biznesu un tas kaut ko pelnītu, nākas ieguldīt padaudz laiku. Visbiežāk, arī pirmās idejas nofeilo, kas nozīmē, ka nākas ieguldīt vēl vairāk laika. Bet sabalansēt to ar esošo darbu ir grūti. Bet pamest darbu šķiet nereāli, jo kaut kā tak ir jāsavāc naudu īrei un paikai. Bet lai tiešām kaut kas notiktu, pamest darbu un būt "all-in" ir teju vai "must-have"!
Sākums noteikti ir pilns pacilājuma - beidzot lietas iet uz priekšu. Ir ideja, varbūt pat ir komanda. Un varbūt pat ir reģistrēts pirmais uzņēmums. Bet resursu ir maz. Nākas ļoti apsvērt, ko varam darīt paši, kur varam ietaupīt. Līdz punktam, kad ideja materializēsies pastāvīgā naudas plūsmā, paies mēneši vai gadi. Derētu sākt ar kādu rezervīti, lai nav jāatmet ar roku un jāiet atpakaļ uz algotu darbu!
Un no malas, protams, viss izskatās kruti. Un kad stāstām draugiem, ko darām, viss izklausās riktīgi gruti. Forša ideja, liels potenciāls. Bet aizkulises teju vienmēr atšķiras no skatuves uzveduma. Ir daudz problēmu, daudz straglu. Projekts uz priekšu virzās krietni lēnāk, kā iecerēts. Bet tas ir normāli. Pirmais bizness teju allaž ir lēns un grūts. Nākamie būs "easy game".
Pagājuši pirmie mēneši. Bizness naudu nepelna vai pelna ļoti maz. Iekrājumi sāk iet uz beigām. Nākas savlikt jostu un krietni piedomāt, kurus pelmeņus ēdīšu. Par jaunāko iPhone toč varu aizmirst. Paralēli projektiem nākas paņemt arī kādu haltūru, citādi tam biznesa hobijam varu atmest ar roku...
Realitāte ir tāda, ka no katriem 100 biznesa uzsācējiem, tikai daži kaut ko nopelnīs. Absolūtais vairums nenopelnīs vispār neko. Un no tiem, kuri kaut ko nopelnīs, tikai viens vai divi spēs nonākt līdz punktam, kurā ienākumi no uzņēmējdarbības nosedz visas ikdienas izmaksas un ir lieka nauda biznesa tālākai attīstīšanai. Bet kas atšķir to vienu, divus cilvēkus no pārējā simta? Man liekas, ka tikai gatavība ieguldīt daudz laika, eksperimentēt, pielāgoties, būtiski samazināt savus ikdienas tēriņus, līdz kāda 3. vai 4. ideja beidzot aiziet. Ne katram pietiek pacietības un disciplīnas.