vai tev šķiet, ka zinātne ir kaut kas pavisam sarežģīts un nopietns ? ja tā, tad tu droši vien neesi dzirdējis par jautrajām un aizraujošajām Ig Nobela balvām. :)
katru gadu oktobra sākumā tiek pasniegtas Ig Nobela prēmijas, kas savā ziņā ir plaši pazīstama Nobela prēmiju parodija. tomēr balvu saņēmēji nekādā veidā netiek noniecināti, jo pēc konkursa nolikuma prēmiju iegūst par atklājumiem, kas "vispirms liek cilvēkiem smaidīt, un tikai pēc tam padomāt".
ceremoniju organizē zinātniskais humora žurnāls "Annals of Imprbable Research", un tā norisinās Hārvarda universitātes Sandersa teātrī.
šis būs ieskats pagājušā gada Ig Nobela balvu pasniegšanas ceremonijā, bet ar nepacietību gaidām arī šā gada atklājumus - oktobris vairs galīgi nav aiz kalniem ! :)
vai zinātne var būt smieklīga ?3
61
1
govs Gauja vai Nr.0587 ? -- balva veterinārmedicīnā tika piešķirta Ketrinai Duglasai un Pīteram Roulinsonam no Ņūkāslas universitātes Anglijā par pētījumu, kas pierāda, ka govis, kurām piešķirts vārds, dod vairāk piena. balvu pasniegšanas ceremoniju apmeklēja Pīters, bet Ketrina bija atsūtījusi fotogrāfiju, kurā redzama viņa pati, nesen dzimusī meitiņa, kas ģērbta govs kostīmā, un govs, kas droši vien nosaukta kādā daiļskanīgā vārdā.
krūšturis - divi vienā -- prēmiju sabiedrības veselības aizsardzības jomā ieguva Jeļena N. Bodnara, Rafaels C. Lī un Sandra Maridžana no Čikāgas, Ilionisas štatā, par tāda krūštura izgudrošanu un patentēšanu, kuru var ātri pārvērst divos sejas respiratoros.
Reklāma
dzert vai iegūt jaunus auskarus ? -- balvu ķīmijā ieguva Havjers Moraless, Migels Apatigo un Viktors M. Kastanjo no Nacionālās neatkarīgās Meksikas universitātes par dimantu radīšanu no šķidrumiem, it īpaši no tekilas.
lielais knakšķinātājs -- balvu medicīnā saņēma doktors Donalds L. Ungers no Tanzandoksas, Kalifornijā, par 60 gadu ilgu kreisās rokas knakšķināšanu katru dienu, lai pārbaudītu, vai tādā veidā var izveidoties artrīts.
mācies skaitīt līdz bezgalībai -- balva matemātikā tika Zimbabves centrālās bankas vadītājam Gideonam Gono par cilvēkiem doto iespēju apgūt skaitļus - sākot no ļoti maziem un beidzot ar ļoti lieliem, tātad par banknošu drukāšanu vērtībā no viena centa līdz pat simt triljoniem dolāru.
Reklāma
katrā virtuvē pa pandai -- balva bioloģijā piešķirta Fumiaki Taguči, Sunam Guofu un Džanam Guanlei no Kitasato universitātes Medicīnas skolas Sagamiharā, Japānā. viņi atklāja, ka virtuves atkritumus ar īpašiem enzīmiem ļoti ātri pārstrādā no lielo pandu fekālijām izdalītas baktērijas.
atkārtošana - zināšanu māte -- balvu literatūrā saņēma Īrijas policija par vairāk nekā piecdesmit soda kvīšu izrakstīšanu braucējam Prawo Jazdy. poļu valodā tas nozīmē - braukšanas tiesības (vadītāja apliecība). ceremoniju apmeklēja kāda poliete, kas nodeva laba vēlējumus Īrijas policijai.
apaļš kā pūpols, neveļas kā pūpols ? -- prēmija fizikā tika pasniegta Ketrinai K. Vaitkomai no Sinsinati universitātes, Denjelam E. Lībermanam no Hārvarda universitātes un Laizai J. Šapiro no Teksasas universitātes par analītisko pētījumu, kurā noskaidrots, kāpēc grūtnieces neapgāžas. apjomīgā vēdera radīto nestabilitāti kompensējot mugurkaula izliekums.
Reklāma
ar cik pilnu pudeli var sist kaimiņam ? -- miera prēmiju saņēma Stefans Bolligers, Stefens Ross, Larss Oisterhelvegs, Mihaels Tali un Beats Kneibīls no Bernes universitātes Šveicē par eksperimentālu pārbaudi, vai labāk sist pa galvu ar pilnu vai tukšu alus pudeli. secināts, ka pilnas pudeles sasišanas trieciens ir nedaudz vājāks, tomēr abu veidu pudeles radot nopietnus draudus cilvēka galvaskausam.