Sapinušos asinsvadu lielceļš, kurš griežās un līkumo mūsu ķermeņos, piegādā nepieciešamās barības vielas un atbrīvojās no kaitīgajiem atlkumiem, lai uztrētu mūsu orgānus strādājošā kārtībā, ir bijusi mīkla zinātniekiem, kas cenšās izveidot mākslīgos asinsvadus no pašiem pamatiem. Taču tagad komanda no Brigham un BWH ir atvērusi ceļu uz mākslīgo asinsvadu veidošanu izmantojot parastu 3D printeri.
Zinātnieki izmantos 3D printeri lai printētu mākslīgos asinsvadus.7
Pētījumi kas publicēti šomēnes nāk tieši no laboratorijas čipiem.
''Inženieri ir veikuši neticamus soļus veidojot sarežģītus mākslīgus audus, piemēram, tādus kā sirds audus, aknu un plaušu audus.'' Teicis vecākais pētījuma autors Ali Khademhosseini, filozofijas doktors, biomedicīnas inženieris un BWH direktors. ''Tomēr, veidojot mākslīgos asinsvadus tāpat paliek svarīgas problēmas iekš audu veidošanas. Mēs esam mēģinājuši risināt šīs problēmas piedāvājot unikālu stratēģiju priekš vaskularizācijas no hidrogēla konstrukcijas, kas apcieno sasniegumus 3D bioprintēšanas teknoloģijās un biomatreālos.''
Pētnieki pirmo reizi 3D bioprinteri izmantoja, lai radītu agarozi (dabīgas izcelsmes cukura bāzes molekulu) šķiedras veidni lai tā kalpotu kā šablons asinsvadiem. Tad viņi aptvēra ka šablons ar želantīnam līdzīgu vielu ko sauc par hidrogēlu, veido atlējumu pāri šablonam, kas pēc tam tika pastiprināts ar divām polimēru ķēdēm.
''Mūsu pieeja ietver agarozes šķiedru drukāšanu, kas kļūst par asinsvadu kanāliem. Bet kas ir unikāls šajā pieejā, ir tas ka šķiedru veidnes mēs printējam pietiekami izturīgas, ka mēs fiziski varam izslēgt to ka tās veido kanālus.'' Sacīja Khamedemhosseni."Tas novērš vajadzību izšķīdināt šo veidņu slāņus, kas slikti ietekmē šūnu kas ir iesprostota aptverošjā gēlā."
Khademhosseni un viņa komanda spēja uzbūvēt mikrokanālu tīklus izmantojot dažādas ''arhitektūras'' iezīmes. Viņiem arī veiksmīgi izdevās ievietot šos funkcionālos mikrokanālus iekš parasti lietota hidrogēla, kā piemēram metakristalizētā želatīnā vai etilēnglikolā balstītā hidrogēlā pie dažādām koncentrācijām.
Metakristalizēts želantīns, kurš piepildīts ar šūnām , praktiski tika izmantots, lai parādītu, ā tieši viņu izstrādātie asinsvadu tīkli funkcionē un uzlabo vielu pārnesi, šūnu dzīvotspēju un šūnu diferenciāciju.
'' Nākotnē 3D printēšanas tehnoloģijas varbūt tiks lietota lai izstrādātu transplantējamus audus, kuri pielāgoti katra pacienta vajadzībām, vai izmantot arī ārpus ķermeņa, lai izstrādātu zāles, kuras ir drošas un efektīvas'' sacījis Khademhosseini.
P.S Liels paldies par palīdzību Smaug, bez kuras palīdzības daudzi svešvārdi netiktu iztulkoti, jo pat ''mama'' google priekš šo vārdu tulkošanas bija par stulbu, lai sakarīgi iztulkotu. Smaug - your da best