Neliels ieskats zinātnes tumšajā pusē...
Zinātnes tumšā puse36
Šokējoši liels skaits medicīnisko pētijumu ir pilnīgakās muļķības
Ārsti mums iesaka ēst mazāk gaļu un vairāk šķiedrvielu, veic jaunus pētijumus kā arī iesaka vel citas gudrības un no pirmā acu uzmetiena var šķist, ka medicīna attīstās ļoti strauji. Tomēr, kāpēc, jau augstāk pieminētie, ieteikumi mainās tik bieži? Kāpēc dažādi speciālisti savas domas, attiecībā uz pārtikas produktu veselīgumu un lietderīgumu, maina tik ātri? Atbilde ir vienkārša - tāpēc, ka ļoti liela daļa medicīnisko pētijumu ir pilnīgākās muļķības!
Dr. Džons Ioanidis un viņa speciālistu komanda nodarbojas ar šo jauno medicīnisko pētijumu "ķemmēšanu" (pārbaudi). Par pārsteigumu ir izrādijies, ka 70% no šiem pētijumiem ir pilnīgakās muļķības... Te neiet runa par kaut kādiem vienkāršām pārbaudēm un secinājumiem, bet gan par pēdējās desmitgades ievērojamākajiem atklājumiem medicīnas jomā. Kopumā no 49 pētijumiem, vairāk nekā puse tika atzīti par nederīgiem un nepareiziem vai arī ļoti pārspīlētiem.
Tas arī ir iemesls, kāpēc liela daļa daudzsološo medicīnisko atklājumu, nozūd tikpat ātri, kā kārtējā Disneja popzvaigzne (Piemēram - Dzeriet Omega-3 un izvairieties no sirds slimībam. Vai arī nē - kāda starpība?).
Daudzi zinātnieki joprojām nesaprot matemātiku
Zinātnei ir tendence gandrīz visur izmantot sarežģītus skaitļus un simbolus. Lai gan lielākā daļa no mums kādreiz ir sēdējuši un prātojuši, kāda ir šo skaitļu, Grieķu simbolu un algebrisko vienādojumu nozīme, to visu izskaidrošanu labāk ir atstāt ekspertu rokās. Tomēr, kas notiktu, ja izrādītos, ka zinātnieki ir tikpat dumji šajā jomā kā mēs?
Zviedru matemātiķis, Kimo Eriksons savas karjeras vidusposmā nolēma, ka viņam matemātikas jomā vairs nav ko darīt (vairs nav ko jaunu iemācīties un atklāt), tāpēc nolēma uzskākt studijas kultūras jomā. Laikā, kad vīrietis pameta savu matemātiķa karjeru, viņš saprata to, cik viņa kolēģija patiesībā ir dumji. Šī iemesla deļ, Kimo veica eksperimentu, lai noskaidrotu cik šī pārvērtēto matemātiķu problēma ir izplatīta.
Izcilais matemātiķis, pēc nejaušības principa izvēlējās divus sarežģītus vienādojumus un nosūtija tos vairākiem zinātniekiem. Puse, no šiem "izmēģinājuma trusīšiem", pareizo atbilžu vietā bija sarakstijuši galīgākās muļķības, kas liecina par daudzu zinātnieku spēju pārvērtēšanu. Eriksons lūdza ko iesākt ar šī pētijuma rezultātiem un ko mainīt, tomēr nekas neizdevās, jo visiem šiem matemātiķiem un fiziķiem taču ir papīrs, kas apliecina viņu prāta spējas...
Pētniekiem ir neierobežota vara manipulēt ar rezultātiem
Kad Jūs izlemjat ko izpētīt vai pārbaudīt, piemēram vai vilka kodiens spēj cilvēku pārvērst par vilku, ļoti daudzu ekspetimentu rezultāti jau tiek nolemti pirms tie tiek veikti. Daudzi pētnieki, uz augstāk pieminēto jautājumu, rezultātus dotu gandrīz nekavējoties un sacītu, ka - Nē, tas nevar pārvēst cilvēku par vilku. Tomēr, viņi pat necenšas pētijumu veikt pilnvērtīgi, kā to vajadzētu darīt. Piemēram, salīdzināt iegūtos rezultātus vismaz 6 mēnešus, ekspetimentā izmantot dalībniekus ar dažādu vecumu, rasi, izcelsmi vai novērot kādā mēness fāzē viņi tika sakosti un vel un vel dažādu sīku, bet svarīgu parametru, kas varētu izmainīt pilnīgi visus eksperimenta rezultātus.
Ņemsim par piemēru dažādas psiholoģiskās izpētes, kuru rezultāti ir pieejami arī internetā. Šo pētijumu dalībnieki pārsvarā ir studenti, kuri lieto daudz alkohola un tas mums liek noprast, ka gandrīz visi studenti ir kaut kādi dzērāji. Iemesls tam ir tāds, ka daudzi psiholiģiskie profesori vienkārši izvēlas vidusceļu un aptaujas veic tikai ar nelielu skaitu cilvēku un, pēc tam, paši pieslīpē iegūtos rezultātus, lai tie būtu "iespaidīgāki". "Kurš gan tos pārbaudīs? Man taču ir augstākā izglītība un es zinu visu!"
Visa pamatā ir nauda
Zinātnieki ir tādi paši cilvēki kā mēs - viņiem ir nepieciešams gulēt, ēst, atpūsties, jauns apģērbs, arī izklaides un, lai to visu iegūtu, ir vajadzīga nauda! Jo vairāk, jo labāk - arī šajā jomā viņi neatšķiras no mums un alkatība piemeklē arī šos ģeniālos prātus.
Skumji, bet nauda nosaka visu, arī zinātnes jomā. Ļoti daudzi pētijumi tiek "pieslīpēti" un netiek veikti objektīvi, jo to vienkārši ir pieprasijis kāda augstākstāvoša, ļoti ietekmīga un bagāta persona. Šāda rīcība netiek veikta tikai alkatības dēļ - gandrīz visiem pētijumiem ir vajadzīgi milzīgi finansējumi un, lai to iegūtu, ir vajadzīga laba slava kā arī prestižas pozīcijas starp citām pētnieku grupām. Daudzi zinātnieki ir spiesti regulāri publicēt žurnālos pārsteidzošus atklājumus, lai tikai nekristos viņu reitingi un būtu iespēja tikt pie lielās naudas. Šādos brīžos pētniekus neuztrauc tas, kādas muļķības viņi ir pavēstijuši pasaulei...