8

 56  1

Uzmanību, šajā rakstā būs pārspīlējumi! Tāpēc, “zaļi domājošie” bagātnieki, lūdzu, neņemiet ļaunā.

Eindhovenā izstrādāts jauns salokāms “zaļais” elektrības ģenerators, kas būs paredzēts dažādiem vairāk un mazāk krāsainiem festivāliem.

Kāpēc vārdu “zaļais” es rakstu iekavās? Manuprāt, daži izgudrojumi vismaz pagaidām šķiet “zaļi” tikai to radītāju iztēlē un ar atsevišķi izceltu īpašību un rādītāju skaisto sniegumu. Šādi izgudrojumi un domāšanas veids bieži vien spēj eksistēt tikai “īpašos apstākļos” ar atbilstošu īpašo finansējumu un tirgus kropļošanu, lai alternatīvie resursi kļūtu dārgāki un “zaļie” avoti vismaz šādos apstākļos būtu konkurētspējīgāki.

Tātad…

Gandrīz visos Eiropas festivālos kā samērā īslaicīgas enerģijas iegūšanas avotus izmanto apkārtējo vidi piesārņojošos dīzeļa ģeneratorus (šausmas..!). Kā alternatīvu tādai šmucei Eindhovenas tehniskās universitātes un deviņu kompāniju speciālisti izstrādāja ekoloģiski tīru ģeneratoru (bļoda, cik smieklīgi), kas darbojas no atjaunojamiem dabas resursiem. Tā masts sastāv no salokāmas fermas konstrukcijas. 2017.gadā sākās šī produkta izstrāde, kad programmas Interreg Europe ietvaros šim projektam tika izdalīti 2 300 000 EUR (ceru, ka naudu nod.maksātāji saražoja arī zaļā veidā un atdeva labprātīgi&hellip

Uz 21 metrus augsta (kopējais augstums) torņa uzstādīti saules el.paneļi un 700 kilogramus smaga vertikāla vēja turbīna, kura saražo lielāko daļu elektrības. Vertikālās turbīnas īpaši izceļas ar savu efektivitāti, aha&hellip (red.piez.). To papildina 144 mazi, lokani plāna folija saules elementi. Vēl festivālu organizētāji var pieslēgt pie šī torņa 72 lielus, lokanus saules elementus, kurus var izvietot, piemēram, uz tirdzniecības vietām, teltīm, tualetēm, utt. Šie skaistie daudzkrāsainie elementi ir saules kolektori LSC (Luminescent Solar Concentrator), kurus izstrādāja vietējā Eindhovenas universitātē. To ir veseli 40 gabali. Šie elementi uztver krītošos saules starus un novirza tos uz malām, kur paneļu rāmjos ir saules paneļi, kas šos koncentrētos gaismas starus pārvērš elektrībā. Izstrādātāji apgalvo, ka LSC paneļiem nav vajadzīgi tieši saules stari, tāpēc tie izstrādā elektrību pat ēnā vai apmākušās dienā. Kopējo ģeneratora saražojamo elektrības daudzumu informācijas avoti neatklāj (droši vien būs ļoti daudz, jebkurā gadījumā).

Torņa pamatnē atrodas akumulators (droši vien pats “zaļākais” elements), kas var uzglabāt 90 kWh elektroenerģijas…njā.

Torņa saliekamā daļa (3500 kg) saliekas aptuveni metru augstā blokā, kas padara šādu ģeneratoru ērtu priekš uzglabāšanas un transportēšanas. Šobrīd tornis saliekas un izjaucas ar ceļamkrāna palīdzību (ar “zaļo” dīzeļa motoru?), bet nākotnes perspektīvā šos darbus varēs vekt tikai ar pogas nospiešanu uz torņa vadības pults.

Šajā nedēļā GEM Tower pirmo reizi tikai pilnībā samontēta Eindhovenas universitātes studentu pilsētiņā. Pirmie reālie ģeneratora testi notiks nākošnedēļ - no 15. līdz 18.augustam Beļģijā, mūzikas festivāla Pukkelpop ietvaros.

Komentāri 8

0/2000

Šķiet, ar patreizējo tehnoloģisko līmeni, tā zaļā enerģija bieži vien ir tufta un naudas nokāšana iedzīvotājiem - bagātie, kuri ir izbīdījuši cauri visus projektus, arī pelna, pārējie maksā. Bieži vien, lai uzražotu kaut ko "zaļu", tiek patērēti tādi resursi un piedirsta vide, ka viss "zaļais" produkts pēc būtības zaudē jēgu.

 9  0 atbildēt

vertikālā vēja turbīna ir Latvijas (RTU) patentēta uzparikte. Kāpēc tekstā nav iekļauta atsauce uz to?

Vēl tagad Āzenes ielā 12 uz RTU EEF jumta stāv patentētais prototips, visi, kas brauc pa vanšu tiltu, var paskatīties, kā izskatās. Diemžēl daudzas valstis ir sazvērējušās nepirkt no RTU patentu, bet sagaidīt 20 gadus termiņu un tad to paņemt pa sviestmaizi.

 6  0 atbildēt

Jebkādi jauni izgudrojumi, zaļi vai zili, bīda uz priekšu tehnoloģiju atīstību. Ja šķiet ka šāda elektrība nav pietiekoši zaļa, vienmēr pastāv iespēja no tās atteikties vai arī mīt pedāļus un tā ražot strāvu.

 4  0 atbildēt

  

 2  2 atbildēt