Vai jūs varat gulēt ar vaļējām acīm? Nē, lai aizmigtu, jums katrā ziņā ir jāaizver plakstiņi. Zivīm nav plakstiņu, kurus tās varētu aizvert. Tāpēc zivis neguļ tā, kā mēs to daram. Tomēr, iestājoties tumsai, atpūšas arī zivis. Dažas pat noguļas uz sāniem.
Vai zivis guļ?2
Cilvēks un zivs acs uzbūvē ir zināma līdzība, bet ir vairākas atšķirības. Tās nosaka dzīves veidu: cilvēks dzīvo uz Zemes, un viņu apņems gaiss, bet zivs- ūdnens. Zivs acīm, tāpat kā cilvēka acīm, ir varavīksne, kas ietver acs zīlīti. Lielākajai daļai zivju acs zīlītes lielums nemainās.
Tas nozīmē, ka zivs acs zīlīte spilgtā gaismā nesašaurinas un tumsā nepaplašinas, kā tas notiek ar cilvēka aci. Šā iemesla dēļ nečieš spilgtu gaismu. tās apžilbst. Zivis nevar samazināt gaismas plūsmu, kas nāk uz zīlīti, kā to varam izdarīt mēs. Tomēr ir arī tādas zivis, kuru acs zīlītes spēj sašaurināties. Tā kā zivīm nav asaru dziedzeru, tām nav asaru. Tomēr to acis ir mitras, jo zivis taču dzīvo ūdenī.
Lielākajai daļai zivju acis ir novietotas abās galvas pusēs. Katra zivs acs redz attēlu tikai no vienas puses. Tāpēc zivīm uz abām pusēm ir liels redzes lauks, daudz lielāks nekā cilvēkam. Tās var redzēt sev preikšā un aizmugurē, kā arī augšā un lejā notiekošo. Bet pašā degungalā zivis spēj fukusēt abas acis uz vienu preikšmetu.
Eksperimenti or pierādījuši, ka dažas zivis spēj atšķirt krāsas. Tās var atšķirt sarkano un zaļo, iespējams, arī zilo un dzelteno krāsu. Taču izpētītas ir tikai dažas zivju sugas, tāpēc nevar apgalvot, ka visas zivis atšķir krāsas, jo zivju sugas ir ļoti daudz un dažādas.