Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
244

Tehnoloģijām spēlējot ar vien lielāku lomu mūsu ikdienas dzīvē, mēs bieži vien piemirstam paskatīties uz visu no otras puses. Drošība ir pirmajā vietā, diemžēl, lielākā daļa no interneta lietotājiem neapzinas, cik daudz informācijas par sevi jau ir paspējuši neatgriezeniski nopludināt internetā.

Šis raksts ir domāts cilvēkiem, kas vēlas uzzināt nedaudz vairāk, un tiem, kas uztraucas par savas informācijas neapzinātu nopludināšanu internetā.

Šajā rakstā runāšu par fotogrāfijām. Internets ir interisanta vieta, mums patīk domāt, ka mums visiem ir pilnīga vārda brīvība, un pēc dažādu muļķību sarunāšanas, kā piemēram kādā sociālajā tīklā, pēdējā lieta, ko mēs vēlamies ir savas dzīvesvietas (Adreses) publicēšana. Diemžēl, liela daļa no jums jau ir šo kļūdu pieļāvuši. Runa iet par "EXIF" (Exchangeable image file format). Šis datu formāts ir ļoti parocīgs dažādās profesijās un dažādās situācijās, diemžēl šai monētai ir arī otra puse.

Mūsdienās ir pat grūti iegādāties telefonu kurš nav ierindots saucamajā "Smart Phone" klassē. Ja jūs izmantojat Samsung, Apple, HTC, Nokia, vai principā jebkuru citu Smart Phone mobīlo ierīci, tad jūs jau noteikti ļoti labi zinat, ka visi jūsu dati tiek rūpīgi analizēti un pārdoti tālāk dažādiem lieliem uzņēmumiem. Viens no šiem formātiem, kas tiek analizēts ir jūsu uzņemtās fotogrāfijas.

Fotogrāfijā kuru jūs uzņemat ar savu mobīlo ierīci tiek automātiski pievienoti EXIF metadati, kas sevī satur dažādu informāciju par pašu fotogrāfiju, kas fotogrāfiem palīdz to vēlāk apstrādāt, lai jūs izskatītos labāk nekā patiesībā, tas protams nav nekas slikts, bet diemžēl šo datu sarakstā tiek iekļauti arī fotogrāfijas koordinātas. Piemēram, jūs izdomājāt, ka ir pēdējais laiks uzņemt jaunu selfiju, jūs dodaties pie spoguļa, vai arī, ja esat eksperti selfiju jomā, jūs to uzņemat, bez spoguļa palīdzības savā mājā vai dzīvoklī. Loģiski, ka pēc 40 meiģinājumiem jums beidzot ir izdevies sevi iemūžināt, un ir laiks augšupielādēt fotogrāfiju, lai visi redz cik brīnišķīgi izskatās cilvēks, kuram pie iespējas ātrāk vaidzētu atras draugus, lai būtu vismaz kāds, kurš varētu uzņemt normālu fotogrāfiju, johaidi.

Viss, kas man atliek ir saglabāt fotogrāfiju, ātvērt fotogrāfijas opcijas, vai arī atvērt fotogrāfiju Exif Viewer, paņemt koordinātas, ierakstīt tās, piemēram, maps.google.lv un tas arī viss. Jūsu addrese ir brīvi piejama, jebkuram. Protams šis ir viens no miljons veidiem, kā uzzināt jūsu privāto informāciju, un iespējams pat viens no viss neparocīgākajiem.

Labā ziņa ir tāda, ka gandrīz visās mobīlajās ierīcēs jūs šo datu saglabāšanu varat deaktivizēt, sliktā ziņa ir, tā ka šie dati netiek dzēsti, bet slēpti, jo citādāk ražotājiem tas nebūtu izdevīgi, viņiem ir nepieciešams pie iespējas vairāk datu, lai tos pārdotu tālāk.

Tas jau nav nekas traks, addrese jau būtu mazākā bēda.

Protams, bet vajag padomāt nedaudz tālāk, uzņemot fotogrāfiju, jūsu internets un GPS telefonā bija deaktivizēts, bet neskatoties uz to koordinātas tika precīzi norādītas. Tas ir tādēļ, ka jūs vienmēr atrodaties tīklā, ražotājs un jūsu datu pircēji, vienmēr zinās kur jūs atrodaties, pat ja jūsu mobīlā ierīce ir izslēkta, kamērt vien tajā atradīsies dzīvotspējīga baterija, jūsu atrašanās vieta ir brīvi piejama. Protams, tas ir labi, kamērt vien runa iet par noziedzības apkarošanu, bet diemžēl, pārsvarā šos datus izmanto cilvēki un organizācijas, kas tieši veicina noziedzības pieaugumu, nevis otrādāk. Tas lielākoties ir tādēļ, ka varas iestādem ir likumi un protokoli, kas jāievēro, kur pretīm noziedzīga rakstura sabiedrības daļa atļauju neprasīs.

Ņemot vērā, ka šie Exif dati ir brīvi piejami jebkuram cilvēkam, mums ar kolēģiem tika uzdots uzdevums analizēt to kā viss biežāk šie dati tiek izmantoti, izrādas, ka latvieši īpaši ar izstēli neizceļas, un kā jau tas bija paradzems jau pirms analīzes, viss ir pavisam vienkārši. Runa iet par visiem tik labi pazīstamo sludinājumu protālu SS.lv.

Situācija: Tiek pārdots divritenis, protams, tiek uzņemta tā fotogrāfija, bieži vien tur pat pie mājas, vai dzīvoklī. SS.lv parasti publicē tikai Pilsētu vai rajonu, bet fotogrāfija ļoti bieži publicē precīzus GPS datus, kas ļāuj noteikt konkrētu preces atrašanās vietu. Ja aprakstā tiek pievienots piemēram "Zvanīt tikai no tikiem un tikiem", tas jau dod mājienu par to, ka ļoti iespējams, ka šajā laika posmā mājās neviena nebūs, ja nu tomērt kas tāds nav minēts, bieži vien pardevējam tiek pazvanīts un tiek uzdoti dažādi jautājumi, kā piemēram "Varētu satikties ap plkst. 10:00", un ja atbilde ir noliedzoša, kā piemēram, "Nē, es tajā laikā būšu darbā", pirmais posms ir noskaidrots, tad parasti sekos jautājums "Bet varbūt mājās ir kāds cits kurš varētu vismaz vienkārši parādīt preci, jo es būšu tikai pilsētā uz īsu brīdi" un, protams, cilvēki bieži nepadomā un paziņo "Nē, diemžēl neviena nebūs". Lūk šajā brīdī, laupītājam ir gan pilsēta, gan precīza atrašanās vieta, gan arī apstiprinājums, ka mājās neviena nebūs.

Protams, tas viss ir ļoti vispārīgi, un ja godīgi, nevaig par to satraukties, ja kāds vēlēsies jūs atrast un iegūt jūsu privātos datus, tad šis cilvēks atradīs veidu kā. Šis ir tikai kaut kas, par ko jūs varbūt vēlētos aizdomāties atsevišķās dzīves situācijās. Mēs esam par drošu internetu, bet pameiģini to iestāstīt pārējiem :)

1
244
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [6]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Chinook avatars
Medaļa MarioMedaļa Troll killerMedaļa Mario
  Chinook 10.08.15 17:09
4
0

atbildot uz wtfs komentāru " nu nez, vairums nesatur visu minēt... " Tikko izmēģināju ar to pašu Lumia 520. Ja kameras iestatījumos ir ielikts ķeksis pie use location info, tad exifā pievienojās arī koordinātes kuras iemetot googlē dabūju savu mājas adresi.

spoks300 avatars
Medaļa Holly ShitMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Sviestmaize
  spoks300 10.08.15 17:36
3
0
Wow! Par to ss.lv labs piemērs, pat bail sāk palikt, ka ar divām pogām var uzzināt manu dzīvošanas atrašanās vietu :S
Sildiitaajs avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Dienas domaMedaļa Sertificēts spoks
  Sildiitaajs 10.08.15 19:46
3
0

Nu īsti nebūs taisnība - ja opcija par koordināšu saglabāšanu ir atslēgta, neko neatradīsi. Turklāt - kāds fotografēšanas vietai ar adresi sakars? ja tiek fotografēts mežā, kāda vēl adrese?

wtfs avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa MaģistrsMedaļa Doktorants
  wtfs 10.08.15 16:33
1
0

nu nez, vairums nesatur visu minēto info. manām bildēm, piemēram, ir tikai

Equipment Make:    Nokia

Camera Model:    Lumia 520

Camera Software:    Windows Phone

bet kopumā, protams, jābūt ļoti uzmanīgam ar gudrajām ierīcēm un jāseko līdz, kādi dati kur tiek padoti.  

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 10.08.15 21:43
1
0

atbildot uz spoks300 komentāru " Wow! Par to ss.lv labs piemērs, pat ... "

 

 

Es tevi varu atrast kur tu dzīvo labi labi joks

Pāris kādiem 10 gadiem man bija ienstalēta viena tāda programma, es aizmirsu to programmas nosaukumu. Es ar to seno programmu varēju pa visu Pasauli atrast to cilvēku kur viņš dzīvo un tieši precīzi. Tagad noteikti ar to programmu ir tikai diemžēl jāmaksā, ar naudu ja gribi dabūt. 

wtfs avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa MaģistrsMedaļa Doktorants
  wtfs 10.08.15 17:17
0
0

atbildot uz Nekrietnelis komentāru " Tikko izmēģināju ar to pašu Lumia 520. Ja k... " o! labi, ka defaltā tas nav atķeksēts