Nobeļa prēmija gan ir prestižākā balva pasaulē, taču ir arī jautrāka ceremonija – Šņobeļa balva (Ig Nobel Prize) un to pasniedz par zinātnes atklājumiem, kuri vispirms liekas smieklīgi, pēc tam liek padomāt (first make people laugh, and then make them think). Šogad Hārvardas universitātē so balvu piešķīra jau 22 reizi.
Šnobeļa prēmijas laureāti 201211
Šīs balvas ieguvējs ķīmijā īr Jhan Pettersson, kurš so balvu saņēma par svarīgo pētījumu, kurš izskaidroja,kāpēc zviedru pilsētiņas Anderslovas iedzīvotājiem mati pēkšņi kļuva zaļi. Nelaimīgie iedzīvotaji to skaidroja ar zemo ūdens kvalitāti- jāsaka, ka ir stipri nepatīkami,ja pēc mazgāsanās mati kļūst zaļi! Bet iemesls slēpās ūdensvada caurulēs, kurās nebija aizsargājoša parklājuma. Karstais ūdens noveda pie vara atslāņošanās no cauruļu sienām, kurš arī nokrāsoja pilsētiņas iemītnieku matus. . Petersons piedavaja ļoti orģinalu problēmas risinajumu- ieteica pilsētiņas iedzīvotajiem turpmak mazgaties aukstā ūden
Francūži Emmanuel Ben-Soussan un Michel Antonietti saņēma Šnobeli medicīnā par padomu ārstiem- endoskopistiem, kā novērst pacienta uzspridzināšanu kolonoskopijas laikā Viņu darbs «Colonic Gas Explosion During Therapeutic Colonoscopy with Electrocautery» tika publicēts jau 2007 гgadā žurnālā World Journal of Gastroenterology.
Laureātu pulkā šogad iekļuvis Kalifornijas universitātes Santabarbarā profesors Ruslans Krečetņikovs un viņa aspirants Hanss Maiers par pētījumu, kāpēc, cilvēkam ejot, šļakstās kafija. Fiziķi secinājuši, ka pirmām kārtām jāvaino pats kafijas nesējs, jo viņam, nesot kafijas krūzīti, nav vienmērīga gaita. Publikācija «Walking with Coffee: Why Does It Spill?» žurnālā Physical Review (2012).
Anatomijas balvu saņēma holandietis Francs de Waal un amerikāniete Jennifer Pokorny, kuri atklāja, ka šimpanzes viens otru spēj atpazīt pēc pakaļpuses. Biņu darbs «Faces and Behinds: Chimpanzee Sex Perception» ir publicēts žurnālā Advanced Science Letters 2008 gadā..
Šnobela prēmiju literatūrā šogad saņēmuši ASV statistiķi, kuri publicējuši atskaiti par atskaišu atskaitēm, turklāt šajā publikācijā tiek rekomendēts sagatavot atskaiti par atskaiti, kurā analizētas atskaites par atskaitēm.
Prēmiju fizikā ieguva amerikānis Joseph Keller un brits Raymond Goldstein, kuriem veiksmīgi izdevās atrasy spēku līdzsvaru, kuri ietekmē matu sakārtojumu un kustību zirgastē. Raksts «Shape of a Ponytail and the Statistical Physics of Hair Fiber Bundles» publicēts žurnālā Physical Review Letters, 2012. Meitenes ar zirgastēm, priecājieties!
Nīderlandes psihologi saņēmuši prēmiju par pētījumiem, kas izskaidro, kāpēc Eifeļa tornis liekas zemāks, ja uz to skatās, noliecoties pa kreisi.
Miera prēmija tikusi krieviem- tagad viņi vairs nesludina ideju par šķēpu parkalšanu lemešos- jaunajos laikos topā ir vecu lādiņu parstrāde dimantos. Ideja tada, ka spridzinot noslēgtā telpā veidojas dimantu pulverveida daļiņas. Autors Igors Petrovs. Tikai nemēģiniet to atkartot mājās!