KAS IR SNIEGS
INFORMĀCIJA PAR SNIEGU
Sniegs ir minerāls, tāpat kā briljants un sāls.
·
· Sniegpārsliņas patiesībā neizskatās pēc mazām, greznām pārsliņām. Tās lielākoties ir šo perfekti simetrisko kristālu čupiņas.
·
· Lielākā daļa kristāliņu rašanās sākumposmā ir gandrīz identiski. Arī tad, kad pārslas sasniedz zemi, tās ir krietni vien līdzīgas.
·
· Sniega kristāls var būt pat 50 reižu platāks par savu biezumu.
·
· Katra sniega kristāliņa centrā ir smalks puteklītis. Tas var būt gan pelna gabaliņš no vulkāna
· izvirduma vai kripatiņa no kosmosa.
·
· Kamēr kristāliņš ap puteklīti aug augumā, tā formu ietekmē gan mitrums, gan temperatūra, gan vējš. Tātad, sniegpārslas izskats atkarīgs no pārsliņas ceļojuma uz Zemi.
·
· Tikko uzsnidzis sniegs 90 – 95 % sastāv no gaisa.
·
· Ginesa Rekordu grāmata stāsta, ka lielākā sniegpārsla bijusi 38 cm diametrā un nokritusi Montanas štatā ASV 1887. gadā.
·
· Ir bijuši gadījumi, kad no debesīm krīt sarkans, dzeltens vai balts sniegs. Tas saistīts ar ziedputekšņiem, putekļiem, pelniem vai kvēpiem.
·
· Lai arī mums šķiet, ka ziemeļpolā un dienvidpolā nemitīgi snieg, tā nav patiesība. Lielākā daļa sniega vētru veidojas no jau uzkritušā sniega.
Sniegs ir cieto atmosfēras nokrišņu veids. Parasti sniegs krīt no lietus slāņmākoņiem, augstajiem slāņmākoņiem un gubu lietusmākoņiem. Sniegs veido sniega segu.Visbiežāk no sešstūrainiem dažādas formas kristāliem: zvaigznītēm, plāksnītēm, adatiņām, stabiņiem, graudiem. Katrai sniegpārslai ir sava forma, ko lielā mērā nosaka gaisa temperatūra un mitruma apstākļi. Ja temperatūra ir ~0C, tad sniegpārslas krīt pikās. Sniega graui veidojas, kad sniega kristāliem pievienojas pārdzesēta ūdens pilieni. Tie ir necaurspīdīgi, balti graudiņi ar diametru 2-5 mm.
SNIEGS LATVIJĀ
Sniegs Latvijā: - Šogad pirmais sniegs uzsniga 9. oktobrī, to atnesa ziemeļu ziemeļaustrumu vēji. - Latvijā rudens periodā visagrāk sniegs novērots jau septembra beigās – 1973. gada 23. septembrī Rēzeknē bija izveidojusies trīs centimetru bieza sniega sega. - Zemā temperatūra un lielais nokrišņu daudzums nosaka, ka parasti visbiezākā sniega sega Latvijā, kas pārsniedz 50 cm biezumu, ir Vidzemē un Alūksnē.