Kuri ir desmit pasaulē nāvīgākie akmeņi, kādu ietekmi tie atstāj uz cilvēku? Atbildes meklē šajā rakstā!
Pasaulē nāvējošākie akmeņi44
Arsenopirīts (arsenopyrite).
Pēc izskata var viegli sajaukt ar zeltu. Sildot šo minerālu, izdalās indīga gāze, kas nogalina visus apkārtesošos. Arī turēt rokās arsenopirītu nav ieteicams, jo tas tomēr ir indīgs.
Azbests (asbestos).
Par azbestu vairāk vai mazāk ir dzirdējis ikviens. Azbesta putekļi iznīcina cilvēka plaušas - sīkie azbesta kristāli var izraisīt plaušu vēzi, plaušu sarētojumus.
Halkantīts (chalcanthite).
Saskaroties ar ūdeni šie zilie minerāli šķīst un kļūst ļoti bīstami, jo iznīcna jebkuru augu vai dzīvnieku (pārtrauc jebkuru vitālo funkciju). Agrāk šo kristālu pielietoju dīķu attīrīšanai no augiem.
Koloradoīts (coloradoite).
Minerāls veidojas, kad merkurijs savienojas ar telūru. Šis iezis parasti sastopams magmā. Magma ir iezis, kas atrodas Zemes dzīlēs. Sildot šo iezi, izdalās toksiks dūmu mākonis. Minerāls ir bīstams arī cietā formā.
Galena (galena).
Šis iezis atgādina sudraba kubiciņus, kas sarāvušises kopā. Kaut arī izskatās skaisti, tomēr ļoti bīstams dzīvībai, jo minerāls ir ļoti trausls un ar to ir viegli saindēties.
Hučinsonīts (huchinsonite).
Iezis rodas tallija, svina un arsēna saplūšanas rezultātā. Šo minerālu var atrast visā Eiropā. Var izraisīt smagu vemšanu, nāvi, matu izkrišanu cilvēkiem, kas nonāk saskarsmē ar šo iezi.
Orpiments (orpiment).
Šis minerāls atrodams pie hidrotermālajiem avotiem - pie karstajiem avotiem. Akmens veidojas no arsēna un sēra savienojuma. Pieskaroties šim minerālam, izdalās neirotoksīns. Neirotoksīns nodara netgriezeniskus nervu bojājumus.
Stibnīts (stibnite).
Kādreiz ar šo minerālu tika aizstāts sudrabs, tas tika pielietots daudzās rūpnīcās līdz tika noskaidrots, ka šis akmens ir nāvejošs. Šis minerāls ir tikpat toksisks, cik arsēns. Cilvēkam saskaroties ar arsēnu, parasti ir sekojoši simptomi: deguna gļotādas ulcerācija (čūlošana), dermatīts, gremošanas trakta traucējumi, perifērās neiropātijas, ādas hiperpigmentācija, elpošanas ceļu kairinājums.
Kriptonīts (torbernite).
Šis smaragdzaļais akmens atrodams granītā un veidojas no urāna. Akmens ir radioaktīvs, bet par spīti tam, to ir iecienījuši iežu kolekcionāri. Kad iezis tiek sildīts, tas izdala nāvejošu gāzi.
Cinobrs (cinnabar).
Šis ir vistoksiskākais akmens visā pasaulē. Iezis sastopams un veidojas sēra nogulumos un vulkānos. Sildot vai aiztiekot šo akmeni. izdalās merkūrija gāze, kas izraisa smagu trīci un nāvi. Senajā medicinā tika uzskatīts, ka amenim ir dziedējošas spējas.