Par laimi zinātkārajiem cilvēkiem, kuri vēlas iepazīt mūsu Zemes pagātni, pazīstams īpatnējs caurspīdīgs organisks minerāls dzintars jeb skuju un lapu koku fosilie sveķi, parasti tā vecums ir 25–35 miljoni gadu. Dzintars dažkārt satur augu un dzīvnieku atliekas, kas bieži vien ir lieliski saglabājušās. Visvairāk dzintara atrod Baltijas jūras dienvidaustrumu piekrastē un Dominikānas Republikā. Dominikānas dzintars nāk no Karību jūras salas Hispaniolas un tam raksturīgas labi saglabājušās bagātīgas fosilijas. Ar spektrometriskajām analīzēm noskaidrots, ka Dominikānas dzintarā pārvērtušies sveķi iztecējuši lapu kokiem Hymenaea protera, kas auguši klinšainās pārkarēs. Sveķi nokļuvuši jūrā un tur kā nogulas pārveidojušies par dzintaru pirms 15–20 miljoniem gadu.Dominikānas dzintarā atrastās augu un dzīvnieku fosilijas liecina par tropisku klimatu. No šiem atradumiem aprakstītas 400 jaunas fosilās kukaiņu sugas – vaboles, odi, bites (arī suga bez dzeloņa Proplebeia dominicana), kā arī zirnekļi un ērces. Šie posmkāji gan skrejoši, gan lidojoši ielipuši sveķos. Arī nekustīgiem un pat beigtiem kukaiņiem sveķi pārtecējuši pāri un ieslēguši tos.
Martins Grunds no Reinas Fridriha Vilhelma universitātes Bonnā pētījis Dominikānas dzintarā ieslēgtos fosilos posmkājus. Zinātnieks savā promocijas darbā raksta, ka ieslēgumus dzintarā pētījis ar stereomikroskopu simtkārtīgā palielinājumā. Ja dzintara gabals saturējis vienu fosiliju, tas ar smilšpapīru ticis uzmanīgi slīpēts, pastāvīgi kontrolējot ar mikroskopu un dzesējot ar ūdeni, visbeidzot pulēts, līdz iegūts skaidrs attēls. Ja fosilijas bijušas vairākas, dzintars vispirms sagriezts gabalos. Gadījumā, ja nebija iespējams saglabāt visus ieslēgumus veselus, tie tika pārgriezti un dzintara daļas sanumurētas. Pēdējā laikā dzintara ieslēgumu pētīšanai izmanto konfokālo mikroskopu, kas veido trīsdimensionālu attēlu. Tādā gadījumā dzintars nav jāsagriež gabalos. 000. gadā kāds privātkolekcijas īpašnieks no Dominikānas Republikas vēlējās zinātniekiem nodot unikālu dzintaru ar fosilās orhidejas putekšņiem. Vairāki muzeji un pētniecības centri sacentās, lai šo retumu dabūtu, līdz 2005. gadā tas beidzot izdevās paleobotāniķim Santjago Ramiresam no Hārvardas Zooloģijas muzeja. Divus gadus zinātnieks veltīja unikālā atraduma izpētei.
Fosilijas vecums ir 15–20 miljoni gadu. Dzintarā atrada izmirušas bišu sugas Proplebeia dominicana darba biti ar ziedputekšņu kravu uz muguras. Minētās bišu sugas eksemplāri jau ne vienreiz vien atrasti Dominikānas dzintarā, bet šajā dzintarā bija kas vairāk – liels retums – orhidejas fosilija! Putekšņu polīniji* (četras putekšņu paciņas) bitei pielipuši pie muguras, nevis pie mutes orgāniem, kas liecina par savdabīgo apputeksnēšanas veidu. Zieda forma evolucionējusi kopā ar kukaiņiem apputeksnētājiem un izveidojusies tāda, ka bitei pēc nektāra bijis jālien dziļi ziedā, aizskarot ar muguru polīnijus, lai orhideja varētu pielipināt kukainim savus putekšņus. Bites kā pastnieki arī mūsdienās šādi pārnēsā sapakotās putekšņu paciņas – orhideju augu sūtījumus – no viena orhideju zieda uz otru.
Kaut arī tikai ziedputekšņi, kas piederējuši izmirušai orhideju sugai Meliorchis caribea, tomēr tie ļāva izdarīt nozīmīgus secinājumus. Pirmkārt, varēja noteikt auga piederību ne tikai orhideju dzimtai, bet arī konkrētai grupai (Goodyerinae) un noteikt tās tuvākās radniecīgās sugas – Kreodanthus un Microchilus.
Otrkārt, pirms šī atraduma zinātniekiem nebija skaidrības par orhideju izcelsmes laiku. Daži uzskatīja, ka tās pastāvējušas jau pirms 112 miljoniem gadu, tikai fosilijas nav saglabājušās, jo mitrais un karstais tropu klimats nav ļāvis veidoties pārakmeņojumiem. Citi zinātnieki iebilda, ka orhidejas parādījušās tikai pirms 26 miljoniem gadu.
Skaidrību šajā jautājumā ieviesa DNS sekvenču analīze ar molekulārā pulksteņa metodi. Metode balstās uz to, ka bioloģisko makromolekulu izmaiņas notiek lēni, bet ar pastāvīgu ātrumu. Tātad arī DNS visos organismos evolucionē un mutāciju rezultātā tai nepārtraukti mainās nukleotīdu secība. Vienādos bet ilgos laika posmos katra veida DNS nomainās apmēram vienāds nukleotīdu skaits. Tas nozīmē, ka mutāciju skaits DNS molekulās ir proporcionāls laikam, kas pagājis, kopš šīm sugām bijis kopīgs sencis – molekulārais pulkstenis tikšķ ar vienmērīgu ātrumu. No izmaiņām DNS sastāvā iespējams aprēķināt evolūcijas ilgumu. Zinātnieki salīdzināja fosilo orhideju DNS sekvences no atrastajiem putekšņiem ar mūsdienās augošo radniecīgo orhideju DNS sekvencēm. Jaunais atradums ļāva secināt, ka vissenākās tiešās mūsdienu orhideju priekšteces augušas jau pirms 76–84 miljoniem gadu.
Krīta perioda beigās (pirms ~70 miljoniem gadu) orhidejas bija sadalījušās piecās evolucionārās līnijās, kas atbilst piecām mūsdienu orhideju apakšdzimtām. Kainozoja ērā sākās divu orhideju apakšdzimtu Orchidoideae un Epidendroideae evolūcija, sasniedzot lielo sugu daudzveidību mūsdienās.
Orhideja dzintarā1
16
1