Dažādi testi un eksperimenti, kas ir veikti uz dzīvniekiem, ir devuši ļoti būtisku artavu medicīnā un citās zinātnes nozarēs. Mūdienās ir izstrādāti strikti noteikumi, kas jāievēro, lai šādus testus varētu veikt. Tiek darīts viss, lai dzīvniekam šo procesu padarītu pēc iespējas mazāk kaitīgu. Tomēr vēl netik sen bija laiks, kad tika veikti eksperimenti, kurus var raksturot kā "neētiskus" un "pilnīgi trakus". Piedāvāju 1. daļu ar vieniem no jocīgākajiem eksperimentiem, kas veikti ar dzīvniekiem.
Neparastākie eksperimenti, kas veikti ar dzīvniekiem7
Žurkas, kokaīns un džezs
Šī pētījuma ietvaros tika apvienotas divas nemirstīgas vērtība - 80. gadu mūzika un kokaīna celiņš. Žurkas tika ievietotas telpā, kurā 90 minūtes spēlēja viena un tā pati dziesma - Miles Davi "Four". Pēc tam vēl 90 minūtes tika atskaņots Bēthovena skaņdarbs "Für Elise". Žurkām vairāk pa prātam bija klusums starp šiem skaņdarbiem, taču lielākā daļa priekšroku tomēr deva Bēthovenam. Tas ir līdz žurkas tika iepazīstinātas ar kokaīnu. Žurkām asinsritē tika laists kokaīns nedēļu no vietas un atklājās, ka to muzikālā gaume sāk mainīties un priekšroku tās sāk dot džezam. Pētījuma mērķis bija noskaidrot iemeslus, kas izraisa atkārtotu narkotiku lietošanu, taču vēsturē tas iegāja kā pētījums, kurā izmantoja žurkas, kokaīnu un džezu.
Pērtiķu galvas transplantācija
Izdzirdējuši par Padomju Savienības zinātnieku trakajiem eksperimentiem ar suņu galvas piešūšanu pie cita suņa, amerikāņi nevēlējās atpalikt. Tā nu amerikāņu zinātnieks Roberts Vaits veica pirmo sekmīgo pērtiķa galvas transplantāciju 1970. gada 14. martā. Rūpīgi apdomatā un koordinētā operācijā viņam izdevās nogriezt galvu no viena pērtiķa un piešūt to citam. Pērtiķis pēc pamošanās acīmredzot nebija ar to apmierināts un tādēļ centās iekost ārstiem. Pēc divām dienām gan viņš tomēr nomira. Lai gan cilvēki bija sašutuši par šādu eksperimentu, Vaits uzstāja uz to, ka nākotnē šādas operācijas varēs veikt arī ar cilvēkiem. Šķiet viņam bija taisnība, jo jau drīzumā ir gaidāma pirmā cilvēka galvas transplantācija.
Seksīgas tītaru galvas
Martins Šeins un Edgars Heils no Pensilvānijas Universitātes bija ļoti ieinteresēti tītaru kopošanās paradumos, tādēļ viņi centās noskaidrot, kas ir tas, kas tītaru tēviņiem visvairāk patīk tītaru mātītēs. Viņi sadabūja tītara izbāzeni un palēnām sāka atdalīt no tā dažādas ķermeņa daļas un vēroja, kad tītaru tēviņi zaudēs interesi par to. Interesi tie nezaudēja pat tad, kad pāri palikusi bija tikai galva. Tā nu Martins ar Edgaru nolēma sadabūt īstu tītarienes galvu un uzspraust to uz nūjas. Izrādījās, ka tītaru tēviņi centās pāroties ar tītarienes galvu uz nūjas.
Trušu grūtniecības tests
Pirms sievietes sāka čurāt uz plastmasas puļķīšiem, bija visai maz veidu kā uzzināt vai esi stāvoklī. Viens no precīzākajiem veidiem, kuru izstrādāja 20. gadsimta sākumā, bija truša tests. Sieviete, kura domāja, ka varētu būt stāvoklī nodeva savu urīnu speciālistam, kurš to ievadīja trusī. Ja truša olnīcas reaģēja uz grūtniecības hormona klātesamību urīnā, tad to varēja jauki novērot. Tests bija neticami precīzs, taču truši pēc tā veikšanas nekad neizdzīvoja. Ne jau urīna dēļ, bet tādēļ, ka to vajadzēja uzšķērst, lai apskatītu olnīcas.
Halucinējošais zilonis
Ja kādreiz esi pie sevis nodomājis - kas gan notiktu, ja kādam milzīgam dzīvniekam iedotu kārtīgu psihodēlisko narkotiku devu - tad varu tevi nomierināt, jo zinātnei ir atbilde uz šo jautājumu. Luis Vests un Česters Pīrss no Oklahomas, ASV bija uzdevuši sev tādu pašu jautājumu, tādēļ 1962. gada augustā viņi devās uz vietējo zoodārzu, kur sastapa ziloni vārdā Tusko. Tusko nebija ne jausmas, kas viņu sagaida, kad abi vīri ielaida viņa asinsritē milzīgu devu LSD. 297 miligramus jeb gandrīz 3000 reizes vairāk nekā normāla deva cilvēkam. Tusko kādu laiku paskraidīja apkārt un tad nokrita bez jebkādām dzīvības pazīmēm.
Aitas un metamfetamīns
Policijas rīcībā ir dažādi veidi kā apturēt satrakojušos cilvēku. Viens no tādiem veidiem ir elektrošoka pistole, kas izšauj divus vadiņus tieši upurī un ar elektrisko lādiņu padara to mierīgu. Tomēr nebija skaidrs, vai šāda ierīce neizraisītu sirdsdarbības traucējumus, ja cilvēks ir palietojis metamfetamīnu, kas ir spēcīga stimulējoša narkotika. Lai to noskaidrotu, tika izmantotas 16 aitas, kurām ielaida metamfetamīna hidrohlorīdu. Pielietojot pēc tam uz šīm aitām elektrošoka pistoli, tika noskaidrots, ka nelieli sirdsdarbības traucējumi bija novērojami tikai mazāka izmēra īpatņiem. Visas aitas palika dzīves pēc eksperimenta.
Redzēt ar kaķa acīm
1999. gadā Kalifornijas Universitātes pētnieki spēra soli uz priekšu virtuālās realitātes izveidē. Ar anestēziju viņi padarīja kādu minku nekustīgu un novietoja to ķirurģiskām operācijām paredzētā pozā. Viņi kaķa galvas priekšā novieta monitoru, uz kura tika attēlotas dažādas ainavas. Tikmēr kaķa smadzeņu pakauša daļā tika ievietoti elektrodi, kas mērīja neironu aktivitāti redzes centrā. Šie signāli tika nosūtīti uz datoru, kur ar programmas palīdzību tos varēja pārveidot atkal par vizuālu signālu. Citiem vārdiem sakot - ir iespējams ar pāris vadiņu palīdzību pieslēgties pie kaķa smadzenēm un novērot pasauli minkas acīm. Attēli gan sanāca miglaini, taču tas bija milzīgs solis nākotnē, kas paver neticamas iespējas. Starp citu, kaķis izdzīvoja un laimīgs trenkāja peles tālāk.