Man prieks ka Latviešiem ir netikai panākumi sportā, bet arī izgudrojumos. Piedodiet, ja šāds raksts jau ir bijis.
Latviešu izgudrojumi32
580
1
VEF Minox - 1937. gadā Valsts Elektrotehniskā Fabrika (VEF) sāka ražot pasaulē pirmo miniatūro fotoaparātu VEF Minox. To izgudroja rīdzinieks Valters Caps. Dizaina autors – Ādolfs Irbīte.
Ar šo miniatūro fotoaparātu bez jebkādām papildus palīgierīcēm var iegūt attēlu, kas ir ass un dod labu kontrastu 20 cm attālumā. Tas padarīja to pievilcīgu arī slepeno dienestu aģentiem, kas jo īpaši slavina to par spēju nofotografēt dokumentus ātri, bez īpašām tehniskām grūtībām un ar pirmšķirīgu kvalitāti. Bet lielāko daļu Minox fotoaparātu vienmēr ir iegādājušies visnotaļ normāli un miermīlīgi pircēji.
Ftorafūrs tiek lietots gremošanas trakta ļaundabīgo audzēju ārstēšanā, krūts vēža, olnīcu, dažu galvas smadzeņu audzēju formu un aknu vēža ārstēšanā,to lieto kombinācijās ar citiem ķīmiskajiem pretvēža preparātiem, kombinācijā ar ķirurģisko metodi un staru terapiju. Tas ļauj palielināt operēto vēža slimnieku dzīves ilgumu, novērš metastāžu veidošanās varbūtību. Optimālo ftorafūra lietošanas shēmu izstrāde turpinās. To joprojām (ar dažādiem nosaukumiem, populārākais no tiem «Tegafur») ražo vairāk kā 30 farmaceitiskās firmas Japānā, Amerikā u.c. pasaules valstīs un firma «Grindex» Latvijā, kas to ražo un eksportē jau vairāk kā 25 gadus.
Reklāma
Ripors. To izmanto skaņas un siltuma izolācijai celtiecībā un daudz kur citur. Ripors jeb cietās putas ir grūti degošs putuplasts, bet galvenais, ka to iegūst nevis no naftas pārstrādes produktiem, kā tas parasti notiek ar citiem polimēru materiāliem, bet no talleļļas, kas ir celulozes vārīšanas atlikums. Tātad no atkritumvielas iespējams veidot labu izolācijas materiālu.
Visiem ir zināma citronskābe, kuru plaši izmanto paartikas rūpniecībā (piemēram, gatavojot bezalkaholiskos dzērienus), līdz 19. gs trīsdesmitajiem gadiem tika izgatavota no citroniem Itālijā un trīsdesmitajos gados to sāka ražot Čehijā ar mikrobioloģisku metodi no cukuru saturošām izejvielām. Taču Latvijas izgudrotāji izveidoja mikroorganisma Aspergillus niger īpašu gadījumu, ar kuru iespējams ražot citronskābi no melases, pie tam, pat ļoti efektīvi. Šo metodi pārdeva uz ārzemēm un izmantoja bijušās PSRS rūpnīcās. Īsi varētu teikt, ka Latvijā izgudroja metodi, kā citronskābi iegūt no cukura pārpalikuma ar pelējuma sēnes palīdzību.
Magnetohidrodinamiskās tehnoloģijas MAHYD un EMAGO arīdzan izveidotas mūsu valstī. LU Fizikas institūtā ilgstoši notika dažādi pētījumi magnētiskajā hidraulikā. Tagad par magnētisko hidrodinamiku sauc zinātni, kas pēta elektrību vadošu šķidrumu, gāzu un plazmas mijiedarbību ar magnētisko lauku. Šajā zinātnes nozarē izstrādāti dažādi šķidru metālu (dzīvsudraba, krāsaino metālu, kausēta alumīnija u.c.) sūkņi un tehnoloģijas to iegūšanai, apstrādei, metodes un ierīces ierīces radioelektroniskās aparatūras iespiesto shēmu lodēšanai un alvošanai.
Reklāma
Riģipsis. Tautā biežāk dēvēts par reģipsi, bet tikai retais zina patieso šī produkta izcelsmes vēsturi, kuras aizsākumi meklējami tepat pie mums Latvijā - Rīgā.
Tātad, pēc idejas riģipsis nav nekas cits kā ģipškartona loksnes, kuras tiek izmantotas tradicionālajā sausajā būvniecībā. Rīgā to sāka ražot A/S "Rīgas Ģipsis" ap 1938. gadu. Vēlāk visas iekārtas pārvietoja uz vāczemi, kur tika nodibināta firma "Rigips Gmbh", kas pastāv vēl šodien. Uzskatāms piemērs kāds tad īsti ir nosaukms šim produktam, kurš kļūst arvien populārāks.
Mildronāts zāles sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai, izgudrotas Latvijā, viens no galvenajiem zāļu ražotāja Grindex eksporta produktiem. Ņemot vērā, ka sirds un asinsvadu slimības ir visbiežākais nāves cēlonis, attiecīgais atklājums varētu būt diezgan būtisks gan veselības jomā, gan arī Latvijas eksporta stiprināšanā.
JZ Microphones Black Hole. Uzņēmums “JZ Microphones” dibināts 2007. gadā, kad doma par šādu biznesu bija iešāvusies prātā inženierim un juvelierim Jurim Zariņam. Kopš tā brīža viņš ir dizaina autors visiem uzņēmumā ražotajiem mikrofoniem, kuru vienreizīgumu apliecina čupiņa patentu. Līdz tam ražotnes vietā pletās Pierīgas pļavas. “Īpašnieks saskatīja perspektīvu tukša lauka vidū,” saka “JZ Microphones” pārdošanas direktors Edijs Rudzis. Pašlaik gar uzņēmuma mājvietu garām ved asfaltēta iela, gar kuras malām rindojas nesenajos būvniecībai labvēlīgajos laikos celti nami. Šeit, Mārupes pļavā, perspektīva saskatīta tur, kur citi to ieraudzīt nespēja. Tāpat neparastais dizaina risinājums, kas papildina lielisko skanējumu, “JZ Microphones” ļauj nostāties blakus pasaules labākajiem ražotājiem, Latvijas balsij ar pašmājās ražoto mikrofonu palīdzību ļaujot aizskanēt tālu. Pat aiz okeāna, kur mūzikas aprīkojuma izstādēs Amerikā mūsējos ne tikai pamana, bet visbeidzot arī liek pamatus nozīmīgu līgumu slēgšanai mūzikas inženieri un producenti, kas plecu pie pleca strādājuši ar tādām megazvaignzēm kā Madonna, Stings vai “U2”. Pastāv liela iespējamība, ka viņu izvēlētie darba instrumenti varētu nonākt arī pie šo pirmā lieluma zvaigžņu lūpām.
Reklāma