Britu zinātniekiem laboratorijā izdevies izaudzēt gludās muskulatūras šūnas, kas veido asinsvadu sieniņas, ļaujot cerēt uz revolucionārām izmaiņām dažādu saslimšanu ārstēšanā.
Kembridžas universitātes zinātnieki pēdējo četru gadu laikā veikuši pētījumus ar pacientu ādas šūnām, lai iegūtu dažādas veida asinsvadu gludās muskulatūras šūnas.
Asinsvadus varētu audzēt rūpnieciskā apjomā
Kā liecina žurnālā «Nature Biotechnology» publicētie pētījuma rezultāti, zinātnieku izstrādā tehnoloģija eksperimentos uzrādījusi 90% efektivitāti un varētu būt izmantojama asinsvadu produkcijai rūpnieciskā apjomā.
Šis atklājums ļautu laboratorijas vidē audzēt asinsvadus transplantācijas operācijām, lai aizvietotu aterosklerozes vai traumās bojātus asinsvadus.
«Šis atklājums ir būtisks solis uz to, lai radītu nepieciešamā veida gludās muskulatūras šūnas jaunu asinsvadu producēšanā,» sacīja pētnieku komandas vadītājs doktors Sandžejs Sinha.
Mākslīgi audzēti asinsvadu fragmenti jau iepriekš izmantoti ārstēšanā
«Mēs esam ļoti priecīgi par tā potenciālu. To varētu izmantot, lai laboratorijā radītu mākslīgu artēriju, vai arī attiecīgās cilmes šūnas varētu injicēt tieši sirdī,» sacīja Sinha.
Kalifornijā bāzēta biotehnoloģiju kompānija pagājušā gadā laboratorijā izaudzēja veselus asinsvadu fragmentus, kas tika implantēti trim nieru dialīzes pacientiem.
Taču Kembridžas universitātes komanda pirmo reizi izaudzējusi dažāda veida asinsvadu gludās muskulatūras šūnas, kurām varētu būt plašāks medicīnisks lietojums.