Veiktspēja
SSD diskiem neapstrīdami ir daudz lielāks darbības ātrums, nekā HDD. SSD disku ražošanā tiek izmanotas zibatmiņas, kas sastāv no mikroshēmu kopuma un kontroliera, kas nodrošina diska un datora mijiedarbību. Pateicoties tam, SSD diski izceļas ar lielu datu nolasīšanas un ierakstīšanas ātrumu, kas vidēji 2,5 reizes pārsniedz mūsdienu HDD ātrumu. Tomēr jāpievērš uzmanība lineārās jeb secīgās ierakstīšanas ātrumam, kad dati tiek ierakstīti secīgi viens aiz otra. Darbojoties šādā režīmā HDD nav jāpārvieto galviņas un galvenais laiks tiek patērēts informācijas ierakstīšanai. HDD šādā režīmā parasti darbojas, kopējot lielapjoma failus (filmas, arhīvi) un šajā gadījumā HDD ātrums var būt līdz pat 1,5 reizes lielāks par SSD diska ātrumu.
Tāpat arī svarīgi atcerēties, ka aizpildod SSD par 2/3, diska veiktspēja mazināsies!
Enerģijas patēriņš
Vidēji SSD patērē 1W enerģijas. Salīdzinājumam: 2,5 collu HDD patērē 5W, bet 3,5 collu HDD – 10W. Tiesa gan, ir kāda nianse – gadījumos, kad jāizpilda īpaši resursietilpīgi uzdevumi, enerģijas patēriņš sistēmai, kas aprīkota ar SSD disku, var pat nedaudz pieaugt, jo cietvielu disks uz datora procesoru un operatīvo atmiņu vienā laika vienībā ir spējīgs nosūtīt vairāk datu, nekā HDD. Tomēr šādi uzdevumi gadās reti.
Darba temperatūra un trokšņu līmenis
SSD diski gandrīz nemaz neuzkarst tādēļ tajos pat nav iebūvēti temperatūras sensori. Darba kārtībā esošs cietvielu disks nekad neuzkarsīs vairāk par 35 °C temperatūru. Gadījumos, kad diska temperatūra pārsniedz 40 °C, jāsāk šaubīties par SSD tehnisko stāvokli – iespējams tam radies kāds defekts.
Tikmēr parastajiem cietajiem diskiem nepieciešama ventilācija, tādēļ datora korpusā ap tiem vēlams atstāt vairāk brīvas vietas vai pat ievietot speciālus ventilatorus, HDD temperatūras pazemināšanai.
SSD nesatur nevienu kustīgu detaļu, tādējādi atšķirībā no HDD SSD diska darbība ir pilnīgi nedzirdama.
Optimālie pielietojuma veidi
Pats izplatītākais SSD disku pielietošanas veids ir to izmantošana mājas galddatoros kā operētājsistēmas disku. Visvairāk sistēmas disku izmanto tieši operētājsistēmas un pārējā datorā instalētā programmatūra, tādēļ datora ātrdarbības un veiktspējas uzlabošanai, visas instalācijas ieteicams veikt tieši uz SSD, kamēr mūziku, filmas, bildes u.c. datus praktiskāk (no price/performance viedokļa) būtu glabāt uz HDD.
Šādā gadījumā droši var iegādāties nelielu 120GB SSD disku, ar kura izmēru būs pilnībā pietiekami darbotiesspējīgas operētājsistēmas un visas ikdienā nepieciešamās programmatūras darbināšanai.
Vēl labāks SSD disku pielietojums būtu rodams portatīvajos datoros, jo diski ne tikai patērē mazāk elektrības, kas paildzina akumulatora darbības laiku, bet arī nedaudz samazina datora kopējo svaru. Arī par datu drošību varēs raizēties mazāk, jo SSD atšķirībā no HDD nesabojās ieslēgta datora pārvietošana vai nelieli triecieni.
Es pats lietoju ssd disku un man nau problēmas,datora veiktspējā.
Vērtējiet kuru disku veidu Jūs izvēlētos.