Vai esi dzirdējis par Bitcoin, bet nekad nesapratis kas tas ir un kam tas vajadzīgs? Nu tu uzzināsi!
Vai esi dzirdējis par Bitcoin, bet nekad nesapratis kas tas ir un kam tas vajadzīgs? Nu tu uzzināsi!
Šodien es jums pastāstīšu par Bitcoin, jeb nākotnes valūtu. Kāpēc tā ir nākotnes valūta? Kas ir Bitcoin? Kā tas strādā? Par to tad šajā rakstā. Izlasot šo rakstu būsi 200% zinošāks.
Bitcoin ir valūta, gluži, kā Dolārs, Rublis, Jengs vai Eiro. Bitcoin pārskaitījumi notiek caur blockchain - decentralizētu maksājumu sistēmu. Bitcoin ir tā saucamā Cryptocurrency, jo tā izmanto kriptogrāfiju, lai darbotos.
Viss sākās 2008. gada beigās. Satoshi Nakamoto izveidoja Bitcoin sistēmu - Blockchain. Vēlāk gan izrādījās, ka tāds Satoshi Nakamoto nekad nav eksistējis, tāpēc izveidotājs nav zināms. Jauna valūta un maksājumu sistēma bija dzimusi. Gadi gāja un Bitcoin kļuva arvien populārāks. Tā vērtība pieauga. Tagad 1 bitcoins maksā aptuveni 700€. (grafikā ir attēlots bitcoin vērtības grafiks dolāros) Bet ir viena problēma - cena ir ļoti svārstīga.
BLOCKCHAIN.
Iedomāsimies scenāriju: Bitcoin pārskaitījumi notiek no sūtītāja datora uz saņēmēja datoru pa taisno. Katram datorā atrastos bitcoin fails, ko varētu aizsūtīt draugam. Kas notiktu? Nekas nenotiktu, bitcoin projekts neizdotos. Tu vārētu savu 1 bitcoinu lietot tūkstošiem reižu: nopērc datoru par to bitcoinu, nopērc vēl kautko, aizskaiti draugam. Vajag kautkādu sistēmu, kura novērstu bitcoina daudzkārtēju izmantošanu un atvieglotu pārskaitīšanu.
...un tāpēc tika radīts Blockchain.
Blockchain ir decentralizēts, neviena nekontrolēts Bitcoin pārskaitījumu tīkls. Tas ir pilnīgi open source. Tas ir visdrošākais naudas (bitcoinu) pārskaitījumu tīkls, kurš izmanto stipru kriptogrāfiju un nav uzlaužams.Tas satur blokus. Katrā blokā speciāli datori - nodes saglabā pārskaitījumu, ja tas ir pareizs - netiek sūtīti 2 bitkoini vienlaikus uz divām adresēm. Blockchainu uztur miners (kas meklē jaunus blokus) un nodes (kas pārbauda vai naudas pārskaitījumi ir pareizi).
Blockchainu uztur tūkstošiem neatkarīgu datoru, kas saglabā pārskaitījumus. Blockchain atrodās tūkstošos datoru. Ja kāds pārskaitījums notika, tas tur ir saglabāts un publiski apskatāms.
Tu vari apskatīt visus pārskaitījumus - visu blockchain šeit.
Paga, paga! Tu teici, ka visi mani pārskaitījumi ir publiski pieejami?
Jā tie ir publiski pieejami, bet neviens nezin, ka tu tas esi. Un nekad arī neuzzinās, ja tu publiski nepateiksi.
Ja nu vienīgi policija (ne jau Lativjas policija, protams) pētīs tavu Bitcoin kontu. Viņi var mēģināt noskaidrot, no kuras adreses tu saņēmi bitcoinu (un ja tā adrese pieder populāram bitcoin pārdevējam, kurš zin tavus bankas datus, jo tu viņam pārskaitīji naudu par bitcoiniem.
Ja tu gribi lielāku konfidencitāti, ir tāda iespēja, ka tu ģenerē speciālu kontu katram pārskaitījumam (daudzi walleti to piedāvā). Ir vēl citi veidi, kas tevi var padarīt pilnīgi neatklājamu.
Kā tad notiek Bitcoin pārskaitījumi?
Pavisam vienkārši.
Tu lejupielādē speciālu programmu - Bitcoin wallet. Tādas programmas piedāvā ļoti daudzi izstrādātāji. Vari izvēlēties to, kas tev patīk. Ļoti populāri wallet ir atrodami šeit.
Tad tu ģenerē sava konta numuru (tas notiek ātrāk, kā sekundē). Tagad, ja kāds pārskaitīs Bitcoin uz šo adresi, tu saņemsi bitcoinu savā walletā. Wallet saturēs arī private key. Tā tev nodrošina pieeju savam kontam. Private key ir jāsargā un vajag veikt regulārus backup. Ja dators sabojājas, vai tam kautkas notiek un tu pazaudē private key, tavs konts ir pazudis un bitcoini arī. Tāpēc backupi ir jāveido, piemēram, jānokopē zibatmiņā. Jāuzmanās ar, lai nedabūtu vīrusu. Ir tādi vīrusi, kas zog Bitcoinus.
No sava wallet tu vari pārskaitīt Bitcoinu uz citu wallet, kautko nopirkt. Pārskaitot naudu ar Bitcoin, tiek ieņemta ļoti neliela pārskaitījuma maksa, kas ir daudz mazāka, nekā banku pārskaitījumos.
Kā iedalās Bitcoin?
Bitcoins iedalās 100000000 mazākās vienībās. Tātad, tu vari pārskaitīt naudu ar vērtību, kas ir daudzreiz mazāka par centu.
Kur tad var tērēt Bitcoinus?
Daudzi, varbūt, ir dzirdējuši, ka bitcoin lieto tikai narkotiku pircēji darknet blackmarket'os. Tur to izmanto, jo Bitcoin garantē anonimitāti (ja to māk izmantot). Šādas ziņas plaši izplata, lai nomelnotu Bitcoin. Patiesībā, lielākoties Bitcoinu lieto:
1.Parasti cilvēki, lai iepirktos
2.Uzņēmēji, jo parastās banku sistēmas sagādā problēmas, piemēram, pārskaitot naudu uz ārzemēm (ar bankām tas prasa ilgu laiku)
3.Cilvēki, kas investē naudu Bitcoinā. (Bitcoin vērtība pieaug vairāku gadu laikā, jo aizvien vairāk cilvēki to sāk lietot, kasir iemesls vērtības pieaugšanai) Brīdinājums: ja investējiet naudu Bitcoinā, nekādā gadījumā neinvestējiet vairāk, kā varat atļauties zaudēt, Bitcoin nav ļoti stabils
4.Cilvēki, kas vāc ziedojumus. PayPal, piemēram, iefreezo kontu, ja saņem ļoti daudz ziedojumus ātrā laikā. Bitcoin arī ir daudz vieglāk lietot un no lieliem saņēmumiem nevar iefreezot kontu. Ar bitcoinu tas ir neiespējami.
BET KUR TAD ES VARU LIETOT BITCOINU?
Tūkstošiem kompāniju visā pasaulē pieņem Bitcoin. Ieskaitot tādas populāras kompānijas, kā Steam, Microsoft un daudzas citas. Visas labo VPN kompānijas pieņem Bitcoin. Tava māte arī, iespējams, pieņem Bitcoin. Labi, joks. Lielākā daļa Non-Profit kompāniju pieņem Bitcoin ziedojumiem. WIKILEAKS pieņem bitcoin. Pat reddit pieņem bitcoin (nepērciet neko no reddit, viņi atbalsta cenzūru btw). Secinājums tāds: daudzi pieņem Bitcoin. Daudzi arī nez kāpēc nepieņem. Bet bitcoinu kā tādu lietot ir izdevīgi, jo daudz mazāk jāmaksā par pārskaitījumiem.
Ar ko tad Bitcoin ir labāks par parasto naudu un kāpēc Bitcoin ir mūsu nākotne?
Viss slēpjas tajā, ka blockchain ir neviena nekontrolēta, decentralizēta valūtas sistēma.
Bankas un PayPal var aizliegt pārskaitīt naudu uz kādu noteiktu adresi. Piemēram, sen sen atpakaļ 2010 gadā Wikileaks publicēja ASV diplomātiskos kabeļus (saukts arī par cablegate), (kas atklāja ļoti nesmukas lietas) bet PayPal un bankas, kropļi, gribēja iznīcināt Wikileaks, tāpēc viņi sarosījās un nobloķēja visus ziedojumus Wikileaks. Likās, ka jau būs beigas, bet toreiz vēl bija tāda lieta, kā Anonymous. Baigi daudz skidu no 4chan nonesa PayPal un citas mājaslapas uz pāris dienām. Tieši tad Wikileaks sāka lietot Bitcoin un viņi saprata, cik tas ir svarīgi. Tagad var ziedot wikileaks arī pa banku un paypal. Bet vispār tas liek aizdomāties, ko vispār var izdarīt bankas. Un jā, tādi gadījumi ir daudzi. Vispār, ja bankām kautkas nepatīk, viņas var iesaldēt kontu. Un tādi gadījumi ir ļoti bieži. Vai tas maz ir normāli, ka kāda cita iestāde var pateikt, kur tu drīksti, bet kur tu nedrīksti tērēt naudu? Bet ar Bitcoinu tavu Bitcoin kontu nevar iefreezot... Jo neviens to nekontrolē.
Uz ārzemēm pārskaitīt naudu caur banku aizņem ilgu laiku. Bet ar bitcoin tā nav.
Bitcoin nekad nav jāmaksā par konta uzturēšanu.
Bitcoin pārskaitījumi ir daudz lētāki, nekā caur banku vai PayPal.
Tu vari izņemt naudu no konta jebkurā mirklī, lielu vai mazu, vai visu. Nevis, kā ar bankām, ka ir jāziņo vairākas dienas iepriekš.
UN PATS GALVENAIS... tu kontrolē pats savu naudu. Nevis kāds cits.
Iedomājies skaidru naudu. Vai skaidrā naudā zin, kam tā piederēja? Vai skaidro naudu var izsekot? Vai skaidro naudu var aizliegt tērēt? Nevar.
Bitcoin ir tas pats, kas skaidra nauda. Tikai elektroniska. Vai pārskaitot naudu bankās tā ir? Tev nav tāda sajūta, ka tevi (cilvēku) valdības un uzņēmumi grib kontrolēt, varbūt? Viņi pieņem likumus (vismaz Latvijā), ka tu skaidrā naudā vari turēt tik un tik (maz), bet vai tas ir normāli? Vai tā pati korumpētā saema, kas pieņem šādus likumus, lai "cīnītos ar korupciju", KAS PAŠI PIEŅEM KUKUĻUS vispār būtu cienīgi ko tādu pieņemt? Un, galvenais, visi tavi pārskaitījumi tiek novēroti. Un tas jau nenotiek tikai Latvijā, tas notiek visā pasaulē. Mērķis ir, lai visi cilvēki lietotu karti. Bet visus kartes pārskaitījumus var izsekot. Un pats galvenais, cilvēki brīvprātīgi to pieņem. Masu izsekošana (daudzās valstīs) pieaug katru dienu. (par to uzrakstīšu kādu rakstu, citreiz) Cilvēki pat tur neko nevar darīt. Ziņās neko par to neraksta. Kādreiz cilvēki protestēja, bet viss ir mainījies. Uuuuunnn atpakaļ pie Bitcoiniem... Jebkurā gadījumā, nākotnē pasaule pāries uz elektronisko maksāšanas sistēmu. Skaidrā nauda lēnām izzudīs. Un, visticamāk - bankas un PayPal to aizstās. Vienīgā iespēja ir Bitcoin. Iedomājaties - jūs ieejat veikalā, nopērciet šņabi (vai arī nē...), piepīkstiniet telefonu un caur NFC tiek veikts naudas pārskaitījums. Būtu forši, ne? Un tas būtu, kā maksāt skaidrā, tikai elektroniski. Bet, visticamāk, tas nenotiks, jo, ja visi pēkšņi sāktu pāriet uz Bitcoin, citu valūtu vērtības sāktu strauji kristies un bitcoinu aizliegtu. Centrālajām bankām ir tiesības to aizliegt, piemēram, Krievijā tas ir aizliegts. un vairākās citās valstīs to grib aizliegt. Tas pats notiks citur, ja Bitcoin apdraudēs valūtu. Bet līdz tam vēl tālu. Skaidrs ir viens, pasaulē ir ļoti daudz ļoti ietekmīgu banķieru, viņi var panākt visu.
Bet, vispār, kas kontrolē naudu, valūtu, piemēram, dolāru. Tie ir pāris ietekmīgi cilvēki - Rochildi. Viņi kontrolē to jau gadsimtiem. Viņi kontrolē FED. Viņi ir varenākie cilvēki pasaulē, jo viņiem ir dotas lielākās superspējas pasaulē - spēja drukāt naudu. Redziet, inflācija ir liela problēma, naudas vērtība lēnām krītas. Jūs jau to ziniet. Bet ar bitcoin tā nav, jo bitcoinu maksimālais skaits ir ierobežots - 21,000,000 Bitcoini. Un saražotie bitcoini uz bloku samazinās ik 4 gadus. Tāpēc, bitcoinam nav tāda inflācija. Vispār, jo vairāk cilvēki lieto bitcoin, jo tā vērtība pieaug. Ja ļoti daudzi lietos bitcoin, tā vērtība paliks stabilāka. Bet paskatīsimies uz dolāru: tie tiek ražoti ekstremāli daudz un to vērtību nodrošina cilvēki, kas pārdod naftu dolāros. ASV cīnās ar visām valstīim, kurās netirgo naftu dolāros. Naftas netirgošana dolāros ir drauds dolāram, jo, ja daudzi tā darīs, būs hiperinflācija. Bet bitcoina vērtību nenodrošina nafta, to nenodrošina zelts. Bet vērtība ceļās. Vienīgi pagaidām tā ir nedaudz nestabila Tāpēc, pagaidām neturiet ļoti lielas naudas bitcoinā.
Ceru, tagad sapratāt, kāpēc Bitcoin attīstība un (tālā nākotnē) pāriešana uz bitcoinu arī. Tad, neviens nekontrolēs TAVU naudu.
Vispār, nezinu, bet ja domāju pareizi, bitcoin vērtībai nevajadzētu kristies arī krīzes situācijās.
TAGAD TU ZINI SVARĪGĀKO PAR BITCOIN - LABĀKO VALŪTU UN NAUDAS SISTĒMU PASAULĒ! Pastāsti draugam! Un paldies, ka izlasīji! Nezināju, vispār, ka rakstu rakstīšana ir tik ilga un sarežģīta. Šis ir orģinālraksts, nevis tulkots raksts.
Ja man izdevās tevi ieinteresēt ar šo rakstu, tad varu pateikt, ka te bija tikai pats svarīgākais par Bitcoinu. Es nemaz nepastāstīju, kā strādā mining un kā strādā paši naudas pārskaitījumi, jo to ir patiešām grūti paskaidrot. Ja tev iepatikās Bitcoin sistēma, noteikti palasi internetā vairāk! Bitcoin būs mūsu nākotnes valūta!
Vairāk informācija:
Orģinālā Bitcoin dokumentācija, ko sarakstīja Satoshi Nakamoto.
r/bitcoin - Visas jaunākās ziņas par bitcoinu.
Drīzumā, spokos tiks ielikti vēl vairāki, labi raksti par: Meditāciju, Astrālo projekciju, Wikileaks, Bēgļiem, Hillarijas noziegumiem. Bet tas drīzumā. Drīzums ir relatīvs jēdziens.
Vēl daži interesanti raksti: Kā kļūt veiksmīgākam? un Detalizēti izskaidrota astrālā projekcija un kā to panākt.
Jāsaka, diezgan skeptiski. Par dolāru taisnība, bet tas, kas uztrauc ir, ka tā ir virtuālā valūta. Tagad skan skaisti, ka ir noteikta summa, kas eksistē, tas nozīmē, ka atsķirībā no pašreizējās valūtas bankas nevar sadot kredītos vairāk kā pasaule ir spējīga atdot, tā teikt nauda (procenti) kas eksistē tikai kāda kontā. Valdībai, it īpaši Murikāņiem ir ļoti izdevīgi, ja cilvēks naudu glabā virtuālā vidē, jo pat ar visu drukāšanu, nav sadrukātt tik daudz dolāru. Bet ja mēs paskatamies vēsturē, tad nauda radās diezgan savtīgu iniciatīvu vadīta, vai ir garantija, ka ar šo būs savādāk?
Gribu nopirkt tādu datoru un pamēģināt ražot. Taču nespēju sev izskaidrot- kā algoritmu rēķināšana saistīta ar naudu
Sveiki. Tas viss ir labi. Man paliek neskaidrs pats pirmais jautājums. Kāds sakars darora ciparu rēķināšanai ar naudu? Kurš to var izskaidrot?
kapēc lai ta būtu nākotnes nauda? ja bitcoins ir tik nestabils..un domā valdības staves mlā,ar gribēs savu daļu vai vispār aizlieks to.. pilnīgi vis pasaule ir zem kādas kontroles..
Neviens maiņas līdzeklis nav absolūts un 100% drošs. Raksta sākums bija labs, pēcāk aizgāja nekontrolētas emocijas.
Ja godīgi, tad šis https://lv.wikipedia.org/wiki/Bitcoin man daudz vairāk izskaidroja, kas ir Bitcoin, nekā raksts!