11

 97  0

Mazliet vēstures. Tālajā 2014.gadā Apple palaida jaunu pakalpojumu, kuru sauc Apple Pay! No sākuma tas bija pieejams tikai ASV un pakalpojuma būtība bija tāda, ka savu esošo bankas karti vari pievienot savam iPhone maciņam virtuālā formā un ar to norēķināties vienkārši nopīkstinot savu iPhone veikala kasē, kas aprīkots ar bezkontakta norēķinu termināli. Turklāt tas ir droši, jo lai pīkstināšana izdotos iPhone vajag pieskarties ar savu pirkstu nospiedumu, kas ir daudz ātrāk un ērtāk par PIN koda ievadīšanu. Priekš tā laika tas bija diezgan liels kosmoss, jo piemēram Latvijā tikai gadu vēlāk sāka parādīties pirmās fiziskās bezkontakta kartes, kur nu vēl virtuālās.

Fast forward uz 2019.gadu, kad Apple Pay ir pieejams desmitos valstu un kopš šīs vasaras arī oficiāli Latvijas Apple iekārtu lietotājiem. Turklāt pa šiem gadiem pats Apple Pay pakalpojums ir krietni attīstījies - tagad veikalos var maksāt pīkstinot ne tikai savu iPhone, bet arī Apple Watch un pat iPad (kurš to darītu?). Vēl, aizvien vairāk interenta veikali sāk piedāvāt Apple Pay norēķinus - tas nozīmē, ka, piemēram tā vietā, lai kaut ko pērkot internetā būtu manuāli jāievada savas bakas kartes informācija, tad vienkārši nospied pay with Apple Pay, tajā brīdī tavā iPhone parādās maksājuma paziņojums, kuru vienkārši apstiprini ar pirkstu nospiedumu vai Face ID un viss - maksājums ir veikts. Un tas vēl nav viss, vairākās valstīs savā Apple Wallet var pievienot lojalitātes kartes, kā arī transporta kartes, tā kā tas ir tikai laika jautājums, kad varēsim pievienot arī savas Mans Rimi kartes vai pat etalonus pīkstināt no saviem iPhone (ok, etalons laikam atkarīgs no tā, kad beigsies korupcija un otkati Rīgas Satiksmē). Tā galvenā doma ir tāda, ka digitālie maciņi ir nākotne un ka fizisko karšu lietošanas aizvien samazināsies.

Tiekot tik tālu noteikti rodas jautājums kā tad es kā Latvijas iedzīvotājs varu sākt lietot Apple Pay. Atbilde ir tāda, ka pa visam vienkārši. Uzreiz gan jāsaka, ka Latvijā esošās bankas (Swedbank, SEB, Citadele, Luminor, u.c.) ir riktīgi lēni begemoti un Apple Pay joprojām nepiedāvā - turklāt pat nav skaidrs, kad to sāks piedāvāt, jo kopumā šīs oldschool bankas politisku un biznesa interešu dēļ grib attīstīt savus digitālos maciņus. Taču ir laba ziņa, jo jau vairākus gadus Eiropā darbojas vairākas oficiālas bankas digitālu iPhone aplikāciju formā, kas būtībā revolucionarizē banku industriju cita starpā piedāvājot Apple Pay. Cik man zināms, šobrīd Latvijas iedzīvotājiem ir pieejamas divas populārākās - igauņu Monese un angļu/krievu Revolut. Gan jau ir vēl arī kāda cita. Jāsaka, ka Apple Pay maksāšana darbojas nevainojami - pats lietoju igauņu Monese, taču paziņas lieto arī Revolut. Pakalpojumi būtībā ir identiski - tev ir iPhone aplikācija ar bezmaksas maciņu, kurā pēc saviem ieskatiem ieskaiti eiro, un tad tos vari tērēt caur Apple Pay visur pīkstinot.

Pats veikalos savu iPhone pīkstinu vairākus mēnešus un jāsaka, ka ir baigi labi - strādā visos veikalos ar bezkontakta termināli (Rimi, Maxima, Narvesen, Circle K un visur citu) - ir forši un ērti - uz Rimi vairs neņemu līdzi maku, jo Rimi karte ir Rimi aplikācijā un maksājumu veicu caur Apple Pay Kaut kā tā - tā kā droši sāciet lietot un netaisiet vairs rindas pie kasēm! Māte google ir pilna ar instrukcijām latviski un krieviski par to kā Apple Pay sākt lietot Latvijā tā kā tās atradīsiet paši.

Komentāri 11

0/2000

Latvijā to jau sen varēja lietot. Vienkārši, vajadzēja atvērt kontu ne-Latvijas bankā. Ir daudz web-banku, kur to var izdarīt. Žēl, ka "mūsu" bankas ir flegmātiskas.

 2  0 atbildēt

Eh...nafig man viņu, ar karti nopīkstinu un viss + maks jānēsā līdzi dēļ id kartes   

 1  0 atbildēt

Tas nav nekas pārdabisks.

Es pats izmantoju Apple Pay praktiski kopš pirmās dienas, kad tas parādījās UK.  

 1  2 atbildēt