Vai zini sarkano acu efekta iemeslu?
Kādēļ tumsā spīd acis?5
Bieži vien nākas redzēt bildēs, kur redzami savvaļas dzīvnieki naktī un viņiem spīd acis, piešķirot visai baisu izskatu. Cilvēkiem ir redzams līzīgs fenomens - tikai šoreiz acis spīd sarkanā krāsā un tas mēdz izbojāt ne vienu vien fotogrāfīju. Taču, kas izraisa šo spīdēšanu un krāsu dažādību?
Cilvēka sarkano acu atspīdumu var salīdzināt ar mēness gaismu - tā rodas atstarojot spēcīga gaismas avota gaismu. Kameras zibspuldzes spilgtā gaisma iekļūst acī un atstarojas no tās mugurējās daļas - tīklenes. Tīklene atstaro gaismu atpakaļ un to uztver kamera. Acs mugurējā sienā atrodas ļoti daudz sīku asinsvadu jeb kapilāru. Šīe sīkie asinsvadi piešķir atstarotajai gaismai sarkanu nokrāsu. Būtībā uz fotogrāfijas mēdz galu galā ieraugam mūsu acs tīklenes asinsvados esošo asiņu sarkano krāsu.
Tomēr dzīvnieku acis parasti neatspīd sarkanā krāsā. Tas ir tādēļ, ka aiz viņu tīklenes atrodas vēl viens slānis - tapetum lucidum. Šis slānis atstaro ienākošo gaismu kā spogulis. Tas ir īpaši izteikts nakts dzīvnieku acu uzbūvei. Pateicoties šim slānim, gaisma dzīvnieku acīs nokļūst uz gaismu uztverošajām šūnām vairākas reizes - tas arī ir šo dzīvnieku izcilās nakts redzes noslēpums.
Tā kā tapetum lucidum atstaro gaismu labāk nekā tīklene, šo dzīvnieku acis neatspīd sarkanā krāsā. Tādēļ arī cilvēku acis nemēdz spīdēt krēslā vai tumsā - tīklenei piemīt pārāk vājas atstarojošas īpašības un tikai pie spēcīgas apgaismojuma, piemēram, zibspuldzes tas kļūst redzams. Mūsdienu kamerās zibspuldze nostrādā divas reizes pēc kārtas, lai novērstu sarkano acu fenomenu. Tas tādēļ, ka vājā pagaismojumā cilvēka acu zīlītes paplašinās un sarkano acu efekts ir ļoti izteikts. Savukārt pēc pirmās zibspuldzes nostrādāšanas reizes zīlītes sašaurinās un nākamais zibsnis vairs nespēj tik izteikti radīt sarkano acu refleksu.